יממה אחרי ההודעה המפתיעה של ניקי היילי על החלטתה לסיים את כהונתה כשגרירת ארה"ב באו"ם, בארה"ב ובישראל מנסים לנחש מי יכנס לנעליה הגדולות של ניקי היילי כשגריר ארה"ב הבא באו"ם.

ריצ'רד גרנל שגריר ארה"ב בגרמניה. צילום: רויטרס

 

בין שמועות ברשת על קניה ווסט להימורים על איוונקה טראמפ, מסתתר גם מועמד פחות מוכר – ריצ'רד גרנל – ששירת בעבר כדובר המשלחת האמריקנית באו"ם במשך 8 שנים וכיום מכהן כשגריר ארה"ב בגרמניה – תפקיד שאליו הושבע על ידי נוצרי אוהד-ישראל אדוק אחר, סגן נשיא ארה"ב מייק פנס.

גרנל, נוצרי אוהד-ישראל אדוק, התראיין הלילה (רביעי) לאתר החדשות הגרמני Jüdische Rundschau ושטח את תפיסת עולמו לגביי הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מעמדה של ירושלים וסוגיית הגרעין האיראנית.

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי, בדיון מועצת הביטחון, 9 באפריל 2018. צילום: רויטרס

 

"גדלתי בבית עם אימא שכל בוקר התפללה לשלום ישראל", סיפר גרנל, "במטבח של הוריי תלוי עד היום שלט שעליו כתוב 'התפללו לשלום ישראל'. כיוון שכך, התנ"ך הוא המנדט שלי ומחייב אותי לא רק להוקיר את ישראל אלא גם להתפלל לשלומה".

גרנל נודע כתומך נלהב בהחלטת הנשיא טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. "ביקרתי כל כך הרבה פעמים בירושלים שכבר הפסקתי לספור", הוא מתוודה, "זו עיר מדהימה ולכל מדינה יש את הזכות להחליט איפה היא רוצה למקם את השגרירות שלה".

גרנל עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. צילום: רויטרס

 

גרנל פעיל מאוד ברשתות החברתיות, ועל אף שהוא חי ועובד בברלין, הוא אינו חוסך ביקורת מממשלת גרמניה בכל הנוגע לעמדתה כלפי הסכם הגרעין עם איראן "שמבוסס על שקרים", לדבריו.

בתוך כך, בחודשים האחרונים פרסם גרנל בחשבון הטוויטר שלו ציוצים הקוראים לחברות גרמניות לחדול משיתופי פעולה עסקיים עם טהרן, ולאחרונה אף פנה לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וביקש ממנה להורות על הפסקת טיסות Mahan Air מטהרן למינכן ודיסלדורף. "מדובר בחברת התעופה הלאומית של איראן, ואני לא רואה סיבה לאפשר לה לנחות בגרמניה", הסביר לעמיתיו הגרמנים.
לינור בר-אל

לינור בר-אל