שיא ישראלי בתחום איברים בישראל – שבעה אנשים קיבלו את חייהם מחדש במרתון דרמטי של 24 שעות שנערך בחדרי הניתוח בבילינסון. האיברים שהושתלו: לב, שתי ריאות, ריאה אחת, שני כבדים, כליה, כליה ולבלב.

מושתל הלב הוא גבר בן 49 שסבל מאי ספיקת לב קשה. מושתל ריאה אחד הוא גבר בן 62 שסבל מאי ספיקת ריאות על רקע מחלת ריאות חסימתית (COPD). שתי ריאות הושתלו בגבר בן 59 שסבל מפיברוזיס. שני כבדים הושתלו בגברים שסבלו משחמת הכבד – אחד בן 70 שסבל מהפטיטיס B , והשני בן 64 שסבל מכבד שומני. כליה אחת הושתלה בגבר בן 44 שסבל מאי ספיקת כליות וכליה נוספת הושתלה ביחד עם לבלב באשה בת 43 שנזקקה להשתלה על רקע סוכרת נעורים.

ד"ר מילון סאוטה, מנהל מחלקת ניתוחי ריאות במערך ניתוחי חזה ולב בבילינסון ומושתל הריאות ויקטור זוהר
ד"ר מילון סאוטה, מנהל מחלקת ניתוחי ריאות במערך ניתוחי חזה ולב בבילינסון ומושתל הריאות ויקטור זוהר

 

ד"ר ערן הלפרן, מנהל מרכז רפואי רבין (בתי החולים והשרון): "מדובר בשיא ישראלי של הצלת בהשתלות איברים. לא ידוע לי על מקרה דומה בעולם. מבצע בהיקף כזה של שבע השתלות במהלך יממה אחת בלבד יכול להתבצע רק במרכז השתלות ארצי כמו , עם צוותי השתלה וחדרי ניתוח מיומנים ומנוסים מאוד שעושים לילות כימים בביה"ח, ללא הפסקה, על מנת להציל חיים".

פרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב-חזה בבילינסון: "למרות העבודה המתישה סביב השעון, אין כמו הזכות להציל חיים. כשבחרתי בתחום השתלות הלב והריאות, ידעתי שייעוד זה יוביל אותי להתמסרות מלאה וטוטליות של עבודה סביב השעון, כולל שבתות וחגים. הרגע בו אני רואה את הלב מתחיל לפעום לאחר השתלה או את הריאות שהופכות ורודות וחיוניות זה שווה את כל השעות, הלילות ללא שינה, וכל המאמץ והמחירים שבדרך".

ד"ר מיכאל גורביץ, רופא בכיר במחלקת השתלות בבילינסון ומושתל הכליה
ד"ר מיכאל גורביץ, רופא בכיר במחלקת השתלות בבילינסון ומושתל הכליה

 

פרופ' איתן מור, מנהל מחלקת השתלות בבילינסון: "זו ללא ספק פסגת הקריירה וגאווה על כך שבניתי צוות עם מיומנות גבוהה שיכול היה להוציא לפועל מבצע כה מורכב שכולל שתי השתלות כבד, השתלת לבלב-כליה ושתי השתלות כליה ביממה אחת".

מושתל הכליה ניצן חן: "אתמול, ביום ההולדת של אשתי דליה, קיבלתי טלפון מבילינסון שמבשרים לי שנמצאה כליה שמתאימה לי. זה הגיע ממש כמו אות משמיים! אני כבר 13 שנים עושה דיאליזה וממתין להשתלה. עכשיו אוכל לחגוג את החיים עם המשפחה שלי, לנסוע לחו"ל וליהנות".

מושתל הריאות ויקטור זוהר: "ברצוני להודות לבורא עולם ולמשפחה שתרמה לי את הריאות והעניקה לי את חיים חדשים. אשמח להכיר אותם – אני מרגיש שאני ההמשכיות שהם".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא