שקל דיגיטלי בדרך?
הביטקוין הישראלי בדרך?

במטרה לצמצם את היקף השימוש בכסף מזומן, שוקל לכלול בחוק ההסדרים לשנת 2019 חוק ייעודי שיאסור על משכורות במזומן ויגביל עסקאות גדולות במזומן במטרה למנוע העלמות מס ולצמצם את העבריינות הפלילית ואף פעילות , כך פורסם ב"דה מארקר". כדי למנוע טענות נגד (דוגמת אנשים ללא חשבון בנק/חשבון מעוקל) תוצע חלופה לכסף המזומן – דיגיטלי.

השקל הדיגיטלי יפעל במתכונת דומה לזו של הביטקוין, שהבנקים הגדולים בעולם בוחנים אלטרנטיבות להתמודד מולו. המהלך שנבחן במספר מדינות בעולם הוא השקה של מטבע דיגיטלי שיהיה מטבע רשמי של המדינה (בשונה מהביטקוין המבוזר), שיונפק ע"י וערכו יהיה זהה לזה של המטבע הפיזי. במציאות שכזו, ניתן יהיה להעביר תשלומים בצורה אלקטרונית באמצעות במכשיר הסלולרי, שתהיה שווה ערך מסוים. שורת הקוד תחליף את הכסף המזומן, והתשלום באמצעותה לא יעבור מערכת סליקה כזו או אחרת.

טקס חשיפת השטרות החדשים אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הסוף למזומן? צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

יהיה זה שינפיק את השקל הדיגיטלי, ואפשר יהיה להשיגו כפי שמשיגים כסף מזומן (משיכה מחשבון הבנק/כספומט, סחר). אפשרויות שייבחנו הן שהמטבע האלקטרוני יישב בחשבונות הבנק האישיים של האזרחים בבנק ישראל כך שלא יוכל להיגנב, או לחילופין שהכסף יישב במכשיר הסלולרי, שישמש כארנק כפי שאנחנו מכירים היום. במקרה של גניבת הסלולרי אגב, אמנם גם הכסף היושב בו ייגנב, אך לא ניתן יהיה לעשות בו שימוש אנונימי, מה שיחסל את הכלכלה השחורה.

בכל אופן, במסגרת המלצת החוק ישנה המלצה להקמת ועדה בבנק ישראל שתבחן את נושא הנפקתו של על בוריו. כך או כך, נראה שייקח זמן עד שמהלך שכזה ייצא לפועל וכי איננו צפויים להיות המדינה הראשונה שנוקטת בצעד של הנפקת מטבע אלקטרוני, שכן שבדיה וארה"ב כבר נמצאות בשלב מתקדם יותר של בחינת הנושא, וסביר שישראל תמתין לראות שם את ההשלכות של המהלך המהפכני.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.