האם חוק הלאום צפוי להגיע לידי קיפאון? כך טוען יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד). לפי פרסום באתר "הארץ", ביטן העריך כי חוק הלאום ייתקל בקשיים שימנעו את המשך קידומו בכנסת. "חוק הלאום, יש בעיות אתו", צוטט ביטן. "הוא יעבור קריאה ראשונה, זה בטוח. לגבי קריאה שנייה ושלישית יהיו ויכוחים גדולים".

עוד אמר ביטן כי אם החוק יקודם עם נוסח מרוכך מדי ומעוקר מתוכן, יעדיף שלא לקדמו: "אני לא מתכוון לחוקק את החוק אם לא תהיה לו משמעות רק כדי להגיד שחוקקנו חוק לאום".

חברו למפלגה ויו"ר הוועדה המיוחדת לדיונים בחוק הלאום, ח"כ אמיר אוחנה מסר לערוץ 20 בתגובה כי " הלאום הוא נכס חשוב מאוד של הליכוד, קידמנו אותו גם במהלך הפגרה ונמשיך לקדם אותו ביתר שאת עם תחילת המושב. עד כה מי שניסו לרפות את ידינו היו אנשי השמאל, אם לא יצטרפו אליהם גורמים קואליציוניים יהיה סיכוי טוב להעביר את החוק. אם חוק היסוד לא יעבור, זה יהיה חיסרון קואליציוני משמעותי".

ביטן, נתניהו ואוחנה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
ביטן, נתניהו ואוחנה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בתחילת החודש שיגר יו"ר סיעת 'כולנו' וחבר הוועדה המיוחדת לניסוח החוק, ח"כ רועי פולקמן, מכתב לאוחנה ובו הציע נוסח של פשרה לחוק, לפיו "מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי המחויבת בשמירה על זכויותיהם של כלל תושביה". פולקמן הסביר כי, "נוסח זה דר בכפיפה אחת עם רוחה של מגילת העצמאות ויאפשר להתגבר על התנגדויות חלק מחברי הוועדה להכנסת המילה 'שוויון' לנוסח החוק”.

מלשכת יוזם ההצעה, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר, סירבו להתייחס לדברים.

הצעת חוק יסוד: הלאום מתגלגלת בכנסת מזה כעשור, בעוד דיכטר היה חבר במפלגת 'קדימה'. הצעת החוק נועדה לעגן את זהותה היהודית של מדינת ישראל לצד חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, המעגן את אופיה הדמוקרטי. ראש הממשלה הצהיר מספר פעמים כי החוק עומד בראש סדר העדיפויות של הליכוד ואף קבע כי החוק יאושר במושב שעבר. לאור מחלוקות רבות והשגות של חלק מחברות הקואליציה, הוחלט להקים ועדה מיוחדת שתנסח את חוק היסוד.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.