מתיחות בין מפלגות ה'בית היהודי' ו'ליכוד' סביב . יו"ר הקואליציה העניש את '' וסיכל את קידומן של המשפט העברי וחוק חוות בודדים בנגב שהוגשו מטעמה, זאת מכיוון שסירבה לתמוך בהצעת החוק למניעת חקירת ראש ממשלה מכהן (החוק הצרפתי). כך פורסם ב'כאן'.

ביטן הסיר אתמול את שתי הצעות החוק שהיו אמורות לעלות להצבעה במליאת הכנסת ואיים כי אם החוק הצרפתי לא יעבור, הוא יביא לפירוק הקואליציה. זאת לאחר ששלשום הודיעה השרה (הבית היהודי) העומדת בראש ועדת השרים לענייני חקיקה כי היא רוצה לדון בחוק הצרפתי בטרם תקבל החלטה ולכן דחתה את ההצבעה עליו בוועדה לשבוע הבא. לדבריה של שקד, זהו חוק יסוד והוא צריך לעבור בתמיכת כל סיעות הקואליציה. על משקל הודעתה של שקד, אמר ביטן כי "גם בסיעת הליכוד רוצים לדון בהם (בהצעות החוק של הבית היהודי – א"ר) ולקבל החלטה ביחס אליהם" וזעם: "לא מוכן שתשימו לי מקלות בגלגלים. איך אפשר לעבוד ככה? אנחנו מעבירים כל הזמן חוקים שלכם".

שקד וביטן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שקד וביטן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הצעת החוק של ח"כ דוד אמסלם קוראת לאסור על חקירה פלילית של ראש ממשלה בעת כהונתו. על פי נוסח ההצעה שזכתה לכינוי 'החוק הצרפתי', "מוצע לקבוע כי ככלל, ייחקר ראש הממשלה באזהרה במהלך תקופת כהונתו. לעיקרון זה יהיו שני סייגים. ראשית, ניתן יהיה לחקור אותו בעבירות ביטחון, אלימות, מין או סמים, שהן עבירות חמורות במיוחד. שנית, ניתן יהיה לחקור אותו גם בעבירות אחרות אם ההימנעות מחקירה במהלך תקופת הכהונה עלולה לגרום נזק ביטחוני או נזק כלכלי משמעותי".

בנימוקים להצדקת ההצעה נכתב כי "בשנים האחרונות היו מספר מקרים בהם היו ראשי ממשלה טרודים בחקירות שנפתחו נגדם בשל עבירות שונות, לעתים אף בעניינים שהתרחשו עוד בטרם החלו לכהן".

ביום שישי דווח כי בליכוד נחושים להעביר את הצעת החוק עם תחילת מושב החורף של הכנסת. בשיחה עם ערוץ 20 אמר גורם בכיר במפלגת הליכוד כי "החוק הזה חשוב למשילות במדינה ואנחנו נדאג להעביר אותו בזריזות באמצעות ועדת השרים לחקיקה". לדבריו, "החוק יעבור בקריאה שלישית כבר בקרוב מאוד ונדאג שהוא יחול כבר על הממשלה הנוכחית, ובכך למעשה נתניהו יוכל להמשיך לכהן בלי עננת החקירות הזאת שמרחפת מעליו".

כמו כן נדחה הדיון על יוזמתה של יו"ר סיעת הבית היהודי, חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי, לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. החוק מקודם יחד עם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן וראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן, ומטרתו לאפשר תנועת יהודים במרחבים שנעקרו במסגרת ההתנתקות מצפון השומרון.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.