19:59 17/10/2017
דף הבית > מורשת > בי"ח שדה של צה"ל דורג ראשון בעולם

בי"ח שדה של צה"ל דורג ראשון בעולם

גאווה ישראלית: בית חולים שדה של צה"ל המסייע באזורים מוכי אסון הוכר כמוביל בעולם ובעל הדרגה הגבוהה ביותר מבין מאות

הם היו בסופת השלגים בנפאל וברעידת האדמה בהאיטי, הקימו בית חולים שדה לאחר סופת הטייפון שהכתה בפיליפינים, סייעו באסון ביפן ועוד. לאחר תהליך שארך מספר חודשים, בית חולים השדה של ישראל, שהוא בי"ח שדה צה"לי (היכא"ם), הוכר באופן רשמי ע"י ארגון הבריאות העולמי של האו"ם וקיבל את הדירוג הגבוה ביותר שניתן לקבל.

בית חולים שדה של צה"ל. צילום: דובר צה"ל
בית חולים שדה של צה"ל מסייע באזורים מוכי אסון. צילום: דובר צה"ל

בית חולים השדה הצה"לי לא רק שהוכר באופן רשמי, אלא גם הוגדר כבית חולים שדה ברמה 3, ולמעשה נהפך לראשון בעולם שזכה בדירוג זה, והיחיד בעולם עד כה. בכך, למעשה הוגדר בית החולים השדה הצה"לי כמוביל בעולם. דרגה 3 ניתנת רק לבית חולים בעל יכולות לטיפול בטראומה, למתן טיפולים מורכבים, לניתוחים שונים וביניהם אף ניתוח לב פתוח.

בעולם יש מאות בתי חולים שדה, ועד היום הוכרו רק 16 בתי חולים שדה ברחבי העולם ע"י ארגון הבריאות העולמי של האו"ם, ככאלה שיכולים להגיע ולסייע באזורים מוכי אסון.

במחצית השניה של 2010, ארגון הבריאות העולמי ערך כינוס והחליט על תהליך של ״תיירות רפואית״- להגדיר סטנדרטים למשלחות סיוע באזורים מוכי אסון. זאת מפני שלפני כן, לעיתים היו מגיעות משלחות ללא ידע רפואי או לוגיסטי מספק והפכו לנטל.

ב-2012 הוציא ארגון הבריאות העולמי מסמך המגדיר את הסטנדרטים למשלחות המגיעות למתן סיוע באזור מוכה אסון, ובהם בי"ח שדה ברמה 2, בית חולים שדה שמנתח ומאשפז ובית חולים שדה בעל יכולות כירוגיות.

"חיל הרפואה כחיל המוביל בעולם. זוהי גאווה לאומית. יש כאן אמירה ברורה שבית חולים השדה שלנו הוא המוביל בעולם", אומר אל״ם (מיל׳) עופר מרין, מפקד היכא״ם (יחידה כירוגית אשפוזית מטכלית).

בית חולים שדה של צה"ל. צילום: דובר צה"ל
טיפול בטראומה, טיפולים מורכבים וניתוחים שונים בתוך בית חולים השדה. צילום: דובר צה"ל
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הרמבם - פרק 304

הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ה'

מהו ספר משנה תורה לרמב"ם ומדוע נקרא כך? נתי רביץ מסביר