קבע כי על המשטרה למנוע מהערבים לשחק משחקי כדור בהר הבית, למרות זאת הביזיון באתר הקדוש ליהודים נמשך.

פעילי תנועת 'חוזרים להר' עלו השבוע להר הבית ובהחינו כי למרות הפסיקה ועל אף התחייבותו של סנ"צ עו"ד מיכאל פרנקנבורג, היועץ המשפטי של מחוז ירושלים במשטרה, האכיפה בהר כמעט ולא מורגשת.

בסרטון שצילמו הפעילים, תועדה קבוצת משחקת כדורגל ברחבה הדרומית של . מספר שליוו את העולים היהודים ניגשו אל הילדים במטרה להפסיק את המשחק ולהחרים את הכדור. בתגובה החלו הילדים הערבים להתל בהם, לברוח למספר כיוונים תוך שהם מצחקקים ולהתמסר ביניהם עד שהשוטרים התייאשו.

ילדים ערבים משחקים כדורגל בהר הבית. צילום: תנועת חוזרים להר

 

על פי עדות הפעילים, אף אחד מהילדים לא עוכב או נעצר בעקבות התקרית. כשנשאלו השוטרים מדוע הם לא מחרימים את הכדור הם השיבו לאחר העולים: "סע, סע! תהיה בשלך!".

"פנינו מספר פעמים לשוטרים לאחר שהתקפלו בנסיונותיהם כביכול להחרים את הכדור. הם התייחסו אלינו בזלזול והיסו אותנו", סיפר פעיל 'חוזרים להר', אברהם גרוסמן, שתיעד את האירוע.

מתנועת חוזרים להר נמסר כי "אין ספק, שלו היו יהודים משחקים בכדור במסגד כלשהו, הייתה הארץ כמרקחה: התקשורת הייתה מזדעקת, המשטרה הייתה ממהרת לבצע מעצרים, ובפרקליטות היו ממהרים לעמול על הגשת כתבי אישום. רק כאשר מדובר בפגיעה בריגשותיהם של יהודים דתיים, המשטרה מתעלמת מפסיקת בג"ץ ומתנהלת כאילו יש לה כוונה כלשהי לאכוף אותה, אולם בפועל, כמעט שלא עושה מאומה".

עו"ד איתמר בן גביר, המלווה משפטית את התנועה, אמר כי "מדובר במדיניות של אפלייה פסולה בה נוקטת המשטרה לא אחת ולא שתיים; כאשר מדובר באכיפת פסיקת בית המשפט כלפי יהודים אזי האכיפה נעשית בנחישות ובאפס רגישות, אולם כאשר הפסיקה המדוברת נוגעת לערבים המשטרה מאפשרת לעצמה להקל בחשיבות הפסיקה וכגון במקרה דנן, ואולם רבים המקרים בהם לא אוכפת את הפסיקה כלל".

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.