ברוב של 112 חברי פרלמנט מתוך 156 – העביר הבוקר ביום היובל לשחרור ירושלים – הפרלמנט הצ'כי החלטה המכירה בעיר כבירת ישראל. עוד אישר הפרלמנט גינוי של אונסק"ו על רקע ההחלטות האנטי ישראליות שהתקבלו בארגון לאחרונה, שאינן מכירות בזכויות היהודים על ירושלים. כך דווח ב'מעריב'.

דניאל הרמן, שר החוץ הצ'כי. צילום: ויקיפדיה
דניאל הרמן, שר החוץ הצ'כי. צילום: ויקיפדיה

חברי הפרלמנט קראו לממשלתם לאמץ את ההחלטה ולהכיר בירושלים כבירת ישראל, לצד קריאה למשא ומתן ישיר וללא תנאים מול הרשות הפלסטינית. ההחלטה קוראת לממשל הצ'כי לעצור את התשלומים לאונסק"ו, על רקע ההסתה נגד ישראל והפוליטיזציה של הארגון.

לאחר ההחלטה, נערך בפראג אירוע מיוחד לרגל יום ירושלים בקתדרלת סנט ויטוס בעיר. באירוע שאורגן על ידי שורה של ארגונים פרו ישראלים, ביניהם השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים והתקיים בנוכחות שר התרבות הצ'כי דניאל הרמן, השתתפו מאות יהודים ונוצרים.

השר איוב קרא מסר הבוקר בתגובה: "אני מברך את ממשלת צ'כיה על ההחלטה להכיר בירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל, ובטוח שזו הסנונית הראשונה שבעקבותיה יצטרפו עוד מדינות להכיר בירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל".

יו״ר ועדת משנה לענייני חוץ והסברה של ועדת חוץ ובטחון, ח״כ רוברט אילטוב: "אני מברך את הפרלמנט הצ'כי על ההחלטה האמיצה והכנה שהתקבלה ביום ההיסטורי שבו אנו מציינים 50 שנה לשחרורה ואיחודה של ירושלים. ההחלטה מדגישה ומחזקת את האמת ההיסטורית, והקשר של העם היהודי לארץ ישראל ובירתו הנצחית, ירושלים. אני קורא ליתר המדינות הנאורות ללכת בעקבות צ׳כיה ולהכיר בירושלים כבירתה של מדינת ישראל".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא