בזמן חגיגות יום העצמאות של ישראל, אלפי בני-אדם השתתפו היום (חמישי) בתהלוכה של 'ועד העקורים הפלסטינים בישראל' בוואדי ערה לציון 71 שנים ל"נכבה", זו השנה ה-22. הצועדים, בהם חברי כנסת מן הסיעות הערביות חד"ש-תע"ל ובל"ד-רע"מ, קראו לשיבת "העם הפלסטיני" לגבולות מדינת ישראל והניפו דגלי אש"ף, האסורים להנפה על פי החוק. התהלוכה הסתיימה בעצרת שבה הושר ההמנון הפלסטיני 'מאוטני'.

"אנחנו לא אורחים כאן אלא בעלי המקום שנאבקים להיות אזרחים שווים במולדתנו", אמר ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) שהשתתף באירוע. "נתניהו וכהנא אמרו שיש לנו 22 מדינות, האמת שיש לנו מולדת אחת, ויותר מ 500 כפרים עקורים, זה הנרטיב שמנסים למחוק וזו ההיסטוריה שמנסים לשכתב, לא חוק הלאום ולא הריסות בתים ישנו זאת, לעולם לא".

"המשך הכיבוש והריגת מאות המוחים למען שחרור – התרסה"

לדברי ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש-תע"ל), שהשתתפה גם היא באירוע, "יש הטוענים כי צעדת השיבה דווקא ביום העצמאות היא התרסה. אז: התרסה היא הכחשת העוול ההיסטורי שנגרם לעם הפלסטיני; עקירת מאות אלפים מבתיהם; נישול אדמותיהם והריסת כפריהם; התכחשות לזכות הפליטים במולדתם. התרסה היא שיכרון הכוח והמשך הכיבוש והידוק המצור על עזה והריגת מאות המוחים למען שחרור".

יו"ר בל"ד, ח"כ מטאנס שחאדה הוסיף: "זו אמירה ברורה: לא נסכים לפתרונות חד צדדיים שלא כוללים את סוגיית הפליטים".

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא