השמאי הממשלתי הציג בשבוע שעבר את סקירת מחירי הדיור בסיכום הרבעון הראשון של שנת 2016, שהעידו כי מחירי הדירות ממשיכים לעלות, הפעם בעוד 1.6%. בסה"כ, לפי הנתונים, מדובר בעלייה ארצית ממוצעת של 8% בשנה האחרונה, יותר מ-100% בתוך שמונה שנים.
חיים ביבס הוא יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין – שהוקמה לפני שני עשורים כדי להוות פתרון למשפחות צעירות שלא יכולות או לא רוצות לגור בלב ירושלים ותל אביב. בנוסף, הוא גם נחשב לאחד האנשים המקורבים לראש הממשלה , מה שבהחלט מציב אותו בעמדה טובה לקראת קפיצה לפוליטיקה הארצית.

חיים ביבס. צילום פלאש 90
חיים ביבס. צילום פלאש 90

"ללא ספק צריך בממשלה אנשים עם ניסיון", הוא אומר כשנשאל על השלב הבא. "בתחום המוניציפאלי אתה מתעסק עם הכל, ואין לאף אחד שם, רק למעטים, את הניסיון הזה. בכל מקרה, בימים אלו מדברים על הרחבת הממשלה ועל תקציב דו-שנתי, זאת אומרת שהבחירות הבאות יהיו ב-2019. זה מצוין למדינה מבחינת היציבות והדמוקרטיה. אני אשלים את הקדנציה עד תום, כמו שהבטחתי שאהיה לפחות שתי קדנציות, ואני מתכנן כבר את השלישית. תפקיד של ראש עיר ויו"ר שלטון מקומי הוא משמעותי ורחב הרבה יותר מהרבה שרים במשרדים בינוניים וקטנים בממשלה. העשייה הציבורית היא חלק משמעותי ממני, וכאשר אסיים את התכניות בעיר ובשלטון המקומי אני אשקול את זה".

בינתיים, השלטון המקומי מערים לא מעט קשיים על הממשלה. הערים לא נותנים לממשלה לשווק במהירות קרקעות לעשרות אלפי דירות.

"בקדנציה הקודמת משרד האוצר ומשרד השיכון ראו בשלטון המקומי בעיה. לא שיתפו אותנו. בסוף צריך לזכור שאי אפשר לקדם תכנית בלי ראשי הרשויות, בלי מהנדסי הערים, שיש להם אחריות סטטוטורית לפי חוק. בקדנציה הקודמת ניסו לדלג מעלינו, ולכן לא הגיעו לשום תוצאה. בממשלה הנוכחית מבינים שבלעדי ראשי הרשויות אי אפשר לקדם שום תכנית ומהיום הראשון חיברו אותנו. אנחנו הצגנו תכנית שבה אנחנו לוקחים אחריות, כי בסוף הרי יאשימו אותנו. אז אנחנו לוקחים אחריות ונכנסים פנימה כי בסוף זה אחריות שלנו.
"בשנים האחרונות קידמנו תכניות של מעל 100,000 יחידות דיור בכל בארץ. בהשוואה לשנים קודמות עשינו כברת דרך משמעותית בתכנון. בלי השלטון המקומי זה לא היה קורה וברגע שהבינו שאנחנו הגורם המרכזי ואי אפשר לדלג עליו זה מתקדם".

מה השתנה?

"בממשלה הבינו שאנחנו נלך קדימה רק כשנדע שיהיה את כל המעטפת. אין מה שהיה בעבר שבונים יחידות דיור ואין מבני ציבור, תשתיות, פארקים, מבני חינוך, תעסוקה ומסחר. עכשיו עושים הסכמי גג למימון אותה מעטפת וזה דחף קדימה. בירוקרטיה תמיד יש, פקידים תמיד יהיו, אבל המאסה הגדולה היא מאוד היא פרודוקטיבית ומאוד פרו-פרויקטים גדולים.
אני גם רוצה לפתור את בעיית הצעירים אצלי, ולכן עמדתי על כך שבהסכם ייכנסו 20% דירות לבני המקום, בפריפריה 50% בני מקום ופיתרון במאסה יותר רחבה עבור הזוגות הצעירים, זכאי הדיור. מודיעין קמה בשביל זוגות צעירים, זו הייתה מהות הקמת העיר. היום כשאתה בונה שכונות, אתה רואה שהחדשות יותר מתאימות לצעירים והוותיקות יותר משמשות את המעבר של משפרי הדיור ושל אלה שרוצים לגור בסביבה יותר בוגרת".

כמה יחידות בפועל בונים כיום בעיר מודיעין?

"היום בונים כ- 1,000 דירות בשכונת הציפורים, שתאוכלס תוך שנה לערך. בשכונת נופים 1,800 דירות ובמרכז העיר 1,400 דירות לאחר פיתוח ושיווק מלא. אנחנו גם לקראת הפקדה ושיווק תוך ארבעה חודשים של 4,000 דירות במורשת, ואחריה עוד שכונה נוספת של 5,000 דירות שנמצאת לפני הפקדה.
סה"כ העיר אמורה להגיע לגודל של 260,000 תושבים – לעומת 90 אלף היום".עריית מודיעין

"שהמדינה תבנה"

לפי שעה, מכרזי מחיר למשתכן של שר האוצר משה כחלון עוד לא משפיעים כאמור על השוק. עד כה שווקה קרקע לכ-10,000 דירות במחיר מסובסד, אולם זה עדיין לא משנה את המומנטום בכל השוק.
ביבס: "אם מדינת ישראל באמת רוצה לטפל גם במשפרי הדיור, ולא רק בפתרון למחוסרי דירה, היא צריכה ללכת לתהליך נוסף משמעותי, שעד היום לא התעסקו בו. לחזור לשיטה הישנה שהמדינה היא קבלן הביצוע, כמו שבעבר בנו חברות כמו עמידר וכו'".

הצגת תכנית כזו, לא קיבלו אותה.

"אני אגיד לך למה. כולם רוצים להוריד את מחירי הדיור, אבל אף אחד לא מוכן להוריד את חלקו ברווח. לא המדינה באופן מלא בקרקע, לא הרשות ברווח של היטלי ההשבחה, ולא היזם ברווח היזמי שלו. לכן צריך לחזור לשיטה הישנה, שהמשמעות שלה שלוקחים קרקע בחינם וחברה בונה מטעם המדינה את הפרויקט עבור זוגות צעירים וזכאי דיור באופן מלא.
אם העלות למ"ר היא 6,000-7,000 שקל, אתה מגיע לדירה ממוצעת במחיר של 800,000 שקל. ככה אתה מוריד את מחירי השוק באופן משמעותי.
"היום המניפולציה זה רק במחיר למשתכן, ואז בדירות הרגילות המחיר נשאר במחיר השוק. אבל התפקיד שלנו קודם כל הוא לדאוג למי שאין דירה, ומשפרי דיור עם כל הכבוד צריכים להיות רק בשלב הבא. עוד 14-12 חודשים נראה את ההגרלות הגדולות, במאסה הגדולה של הקרקעות ששווקה לפני שנה, וזה יוריד את המחירים לזוגות צעירים ולזכאי דיור. שינוי למשפרי דיור זה משהו שיקרה קצת יותר מאוחר".
ביבס מציג נתונים לפיהם בעיר מודיעין דירת גן נמכרה בשנת 97 במחיר של 630 אלף שקל, מחיר שנותר בעינו גם בשנת 2004. והיום? דירות כאלה נמכרות במחיר של 2-2.5 מיליון שקל, "אין לזה פרופורציה".
"לכן, השינוי חייב לבוא דרך בנייה עצמה. היתה פה חברה מסין שמוכנה לבנות 20 אלף יחידות דיור אם הקרקע תעמוד בחינם. אם המדינה תבנה 30% בכל שכונה מהיום והלאה, תוך עשור נראה את ההשפעה. אבל הם פוחדים ממה שהיה בעבר בחברות שבנו, עמידר ועמיגור ואחרות. אבל אנחנו לא שם, זה היה פעם".

"מודל ודוגמא"

ביבס גאה בצמיחה המהירה של מודיעין. לדבריו, "המודל של מודיעין מהווה מודל, דוגמא של תכנון ובינוי עבור כלל הרשויות במדינת ישראל. צריך לזכור שכל השלטון המקומי עבר שינוי משמעותי, בנושא של תכנון וקידום מערכות תכנוניות, והקמת שכונות חדשות, כמעט בכל חלקי הארץ אנחנו רואים את זה, במאסות האישורים לתכניות לשיווק לשכונות חדשות.
אחד הדברים המרכזיים שקבעתי, ברגע שמקבלים הנחיות תכנון, אם עומדים בהם, עד שלושה חודשים יוצאים לדרך ומקבלים היתר. כאן לא צריכים מאכרים. הם לא צריכים אותי ואני לא צריך אותם. יזם יודע שהתכנית המקורית – זה מה שיהיה, אין תוספות ואין כלום. ברגע שאתה מייצר את הבהירות הזו, הם מבינים".

כיצד אתם פועלים להנצחתו של תושב העיר, אורי אורבך ז"ל?

"אורי היה איש מדהים, גם כתושב, גם כעיתונאי וגם כפוליטיקאי. יצא לי להכיר אותו באופן אישי והיינו אפילו במשלחת ביחד. זה אותו אורי שמדברים עליו, אחד לאחד, איש מדהים, חכם מאוד, שנון, שהוסיף הרבה כבוד לעיר שלנו ולצערנו הסתלק מאתנו. אנחנו פועלים להנציח את זכרו ופועלו ולהנחיל לדורות הבאים חלק גדול מהדברים שהיו חלק מהמורשת שלו".

פועלים להנצחתו. אורי אורבך ז"ל
פועלים להנצחתו. אורי אורבך ז"ל

"חריש לא יכולה להיות מודיעין"

20 שנה אחרי הקמת העיר מודיעין, מצביעים לא מעט גורמים על העיר חריש הנמצאת מזרחית לחדרה כמי שתהיה מודיעין הבאה. הממשלה משקיעה משאבים אדירים בתכנון ופיתוח חריש, עם תוכנית להקים בתוך מספר שנים עיר שתמנה כ-100 אלף תושבים, לעומת פחות מאלף תושבים היום.
האם חריש היא מודיעין הבאה?
ביבס: "אני מאחל להם הרבה הצלחה, אבל הם לא יכולים להיות מודיעין הבאה. מודיעין זו עיר שבנויה הרבה שנים ואנחנו בשטח של 55 אלף דונם, קצת יותר גדולה מתל אביב בשטח שלה. חריש תהיה בסופו של יום עיר של 50-60 אלף תושבים, כך שהיא תעמוד על רבע ממודיעין. ועדיין חשוב לוודא שהיא לא תהיה עיר של משקיעים, אלא עיר המיועדת לאנשים שגרים בה, עם חינוך פארקים ותעשייה. היא יכולה להיות מיני מודל של מודיעין".

נחמן שפירא

נחמן שפירא

עורך השבועון נופים
נחמן שפירא


:עוד באותו נושא