מתוך 'היום הזה עם אמיר איבגי, א'-ה' ב-23:00

ב'קרן לישראל חדשה' אמנם מכחישים את מימון הפגנות השמאל מול בית היועץ המשפטי לממשלה במוצאי שבת, אך אתר חדש מטעם אחד הגופים הבולטים של הקרן – 'שתיל' מספק למפגינים פוטנציאלים פרטי יצירת קשר עם ארגונים שיכולים לסייע בקיום הפגנות, וביניהם גם של ארגון בשם 'דוקורייטס' המציע "להשאיל ציוד צילום ומגפונים". בין נותני החסות לפרויקט נמצא .

האיחוד האירופי ברשימת הארגונים נותנין החסות לאתר של הקרן לישראל חדשה המעודד הפגנות
האיחוד האירופי ברשימת הארגונים נותני החסות לאתר "מפגינים". צילום מסך

בפוסט בעמוד הפייסבוק של 'שתיל' המציג את האתר החדש שזכה לשם "מפגינים", נכתב: "בימים אלו, כשעוד ועוד אזרחיות ואזרחים יוצאים לרחוב כדי להשמיע את קולם, גובר גם הבלבול לגבי זכויות המפגינים. למי מותר להפגין? מתי ואיפה? ומה בדיוק התפקיד של המשטרה בכל הסיפור הזה?". עוד מיידעים ב"שתיל" את המפגינים הפוטנציאלים כי "בחלק מהמקרים בכלל לא צריך רישיון מהמשטרה כדי לארגן הפגנה" ומפרטים אודות התנאים בהן יכולות להתקיים הפגנות ללא צורך בקבלת אישור משטרתי.

פרטי קשר של ארגון המציע להשאיל ציוד עבור מפגינים באתר של הקרן לישראל חדשה
פרטי קשר של ארגון "דוקורייטס" המציע להשאיל ציוד עבור מפגינים. צילום מסך

"לשם כך השקנו אתר פשוט ותמציתי על כל המידע על הזכויות שלנו כמפגינים/ות, על הארגונים השונים שמסייעים במיצוי הזכויות, ועל ההתנהלות מול המשטרה", מסבירים ב"שתיל".

עיון באתר החדש מלמד כי הפרויקט ממומן בידי מגוון , בין היתר כתוב במפורש שמה של "" עצמה, כמו גם של ארגון "שתיל" – כאמור אחד מזרועותיה הביצועיות של הקרן, ארגון 'עדאלה',  'הועד הציבורי נגד עינויים', ועוד.

הפגנה מול בית היועמ"ש בפתח תקוה. צילום: אופיר לוי
הפגנה מול בית היועמ"ש בפתח תקוה. צילום: אופיר לוי

מתקיים תודות לאיחוד האירופאי"

הבולט ביותר מבין שמות הארגונים נותני החסות לפרויקט הוא 'האיחוד האירופי', שסמלו מתנוסס בין שאר ארגוני השמאל הקיצוני ברשימה ולצדו הכיתוב: "הפרויקט מתקיים תודות לאיחוד האירופאי".

ב'קרן לישראל חדשה' אומרים כי לא קיים קשר בין ההפגנות בפתח תקווה ובין האתר, וכי מדובר באתר שיש לו קשר לקיומן של הפגנות באופן כללי, ומציע מידע למפגינים בדבר זכויותיהם. לצד זאת, השבוע דווח באתר ערוץ 20 כי הקרן לישראל חדשה כתבה בעמוד הפייסבוק שלה על ההצלחה בניהול ההפגנות מול בית היועמ"ש ללא עצורים רבים: "ניתן לזקוף בין היתר לפעולות של ארגונים ממשפחת הקרן, לרבות שפנתה למשטרה בדרישה להנחות את השוטרים לפעול כחוק, והקרן למגיני זכויות אדם שמימנה סיוע משפטי לעצורים", כתבה הקרן בפוסט מחודש יוני.

כמו כן פורסם כי 'האגודה לזכויות האזרח', אחת מזרועותיה הרבות של הקרן, הפיקה סרטון הדרכה למפגינים כיצד לא להיעצר בהפגנות בפתח-תקווה. האגודה הפעילה גם קו חם לבירור זכויות וסיוע לעצורים.

בתגובה מטעם הקרן נאמר כי: "הקרן החדשה לישראל מעודדת מעורבות אזרחית כחלק מדמוקרטיה. האתר שהושק מטעם שתיל מספק מידע חיוני למפגינים בין אם מדובר באנשי המחאה להעלאת קצבאות הנכות, המפגינים מול בית היועמש או מפגינים נגד פינוי מאחזים. כל אמירה כאילו האתר הנ"ל הינו הוכחה למעורבות הקרן בהפגנות נגד היועמש היא שקר ואנו ממליצים שלא תאמר".

מטעם היועץ המשפטי של – הפועל למען מינהל תקין בישראל- עו"ד אביחי בוארון נמסר בתגובה: "מדובר במצב בלתי נסבל שבו האיחוד האירופי וגורמי חוץ אחרים מקדמים הפגנות פרועות כנגד נבחרי הציבור, וכנגד פקידים בכירים במערכת המשפט בישראל, וברגל גסה מערערים את האיזונים העדינים בדמוקרטיה הישראלית השברירית ממילא, ופוגעים בלכידות החברתית בישראל. אנו קוראים לשים קץ להתערבות פסולה שכזו".

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא