בחירת מקצוע הסבה להייטק האם כדאי לך להחליף מקצוע?

כמה פעמים אמרת לעצמך אחרי שהסתכלת במשכורת שלך: "הגיע הזמן לעשות הסבה להייטק"? כי בוא נודה באמת, גם לך לפעמים מתחשק חופשה, לגור בדירה שתמיד חלמת או לקנות לעצמך רכב חדש. אבל עד כמה מורכב ומסובך בשביל להגשים את זה? האם זה באמת קשה כמו שזה נשמע – להגיע אל עולם ההייטק? כל התשובות בכתבה הבאה. רמז: החלפת מקצוע ממש לא קשורה אך ורק אל "כמה אתה מרוויח?".

מספר האנשים שעושים הסבת מקצוע הפונים אל מרכזי הכשרה להייטק כמו מכללת האקריו, המתחייבת לעבודה לבוגריה בסיום ההכשרה, גדל משנה לשנה.

לפני שבאמת אפרט מדוע כדאי להגיע אל עולם ההייטק, אתה צריך להבין בעצמך אם באמת כדאי לך להחליף את המקצוע הנוכחי שלך (אם הוא בכלל קיים, כן?), הרי קיימות המון סיבות שאנשים עושים הסבת מקצוע, גם אם זה לא להייטק.

 

אז מה הן הסיבות העיקריות שבעקביותן עושים הסבת מקצוע, גם בשנת 2019?

  1. מיצוי ושחיקה

כמה זמן אתה כבר עובד בתחום שלך? קרוב לשנה? שנתיים או שלוש? האמת, שזה לא רלוונטי כמה זמן אתה שם, אלא איך אתה מרגיש בכל בוקר שאתה מתחיל לעבוד. הרי הכי פשוט להסביר את זה במילה אחת, והיא – מיצוי. אתה מרגיש שלא משנה מה יקרה, לא יהיה לך כוח או אנרגיות יותר לעבוד במקום הזה.

יתרה מכך, אפילו אם תקבל העלאה מטורפת, תעבוד קצת פחות שעות ביום, אתה עדיין חושב שהתחום שאתה עוסק בו פחות מסקרן או מעניין אותך מפעם.

מדובר בתחושות הכי לגיטימיות שיש, אם פעם אנשים היו מסוגלים "לסחוב" במקצוע אחד למשך עשרות שנים, כיום המצב השתנה לגמרי, העולם המודרני הוא ורסטילי ביותר, על אחת כמה וכמה כשמודבר בקריירה, לכן אנחנו רואים המון אנשים שמרגישים מיצוי לא רק במקום עבודתם, אלא בכללי בתחום שהם נמצאים בו.

וכמובן שקיימים המון אנשים שנשחקים עם הזמן, שזו הרגשה מאוד דומה למיצוי, רק "גרועה" יותר, כאלה שכבר ממש חסרי אנרגיות לגבי העבודה שלהם, מרגישים שהיא גוזלת להם יותר מדי זמן ומשאבים מחיי היום יום שלהם.

  1. שעמום

כבר יצא לך להגיע אל המשמרת או להתחיל את היום עם התחושה של: "נו, שיגמר כבר", שאתה עומד מול השעון ורק מצפה בקוצר רוח לסיום היום, לעלות על הרכב או על האוטובוס ולהגיע הבייתה?

כנראה שזה עוד איתות שאומר לך: "שחרר מהעבודה" ושהגיע הזמן להתקדם אל תחום אחר, אני בעצמי הכרתי בן אדם, שהרוויח המון בתור רואה חשבון, במשרד ממש נחמד בראשון לציון, כשרק רק בחר ללמוד את התחום, הוא ממש חיבב אותו, גם לאחר הלימודים – האהבה כלפי המקצוע לא ירדה.

אבל ככל שעברו השנים, הוא הבין שהתחום לא בשבילו, שזה כבר לא מקצוע לחיים, לא שהוא שנא אותו, אלא שהבין שזה ממש לא הקטע שלו, הוא ניסה אפילו להפוך לעצמאי לתקופה מסוימת, לחזור למשרד ושום דבר לא עזר, הוא הבין שהוא צריך "להתגרש" מתחום ראיית החשבון.

וכיום? הבחור עובד בתור בונה אתרים עצמאי, נע בין מתחמי ה-WeWork, למשרד בבית שלו ואפילו עד לבית הלקוח, מה שבטוח, שנייה אחת משעממת, אין לו, מכיוון שהעבודה שלו כל כך מגוונת עם כל כך הרבה אנשים ותחומים – כך שהוא נשאר מאושר תמיד (או לפחות רוב הזמן, לא?).

45454125

  1. משכורת נמוכה

טוב, למי מאיתנו זה לא קרה? מגיע ה-10 לחודש, התלוש משכורת מגיע במייל (או במעטפה, תלוי איפה אתם עובדים) פותחים אותו ורואים את המשכורת, שהמעבר בין הברוטו לנטו גורם לנו לחרוק שיניים.

רוב המוחלט של האנשים שחושבים על הסבה להייטק הם בדרך כלל אלה שמרוויחים משכורת יחסית נמוכה, הרי לא חסרות הוצאות, כמו שכר דירה, תשלומים על חשמל, מים וכו', מזון וזה עוד לפני שנדבר על הוצאות שהן מותרות, כמו טיסות, חופשות, שופינג בקניון ושאר הדברים שאתה אוהב לקנות.

הרי בטוח יש לך את החבר ההוא שעובד בתחום ההייטק, וכבר בשנה הראשונה שלו הצליח להגיע אל משכורת 5 ספרות, סוד קטן – הוא ממש לא היחיד שבתוך הזמן הקצר הזה הגיע אל המשכורת המדהימה הזאת.

אבל על עולם ההייטק נדון בקרוב, מה שחשוב להדגיש הוא שאם אתה באמת מרגיש שאתה לא מרוויח מספיק, לא משנה בן כמה אתה או איפה אתה נמצא בחיים, אם יש לך תואר או אין לך, אתה באמת מסוגל ליותר, כל זה בהתאם לרצון ולעבודה הקשה שתרצה להשקיע בחודשים הקרובים.

  1. לחץ גבוה מדי

גם לך אין יום שאתה לא מצליח להעביר מבלי שאתה מתעצבן? כזה שבכל כמה שעות אתה מוצא את עצמך רב עם הקולגות או עם הבוסים? או אפילו במקרים חמורים יותר – שומר הכל בתוך עצמך, מבלי להוציא את זה החוצה? "ברכות" – כנראה שאתה באמת לחוץ מדי במקום העבודה שלך.

ואם לא, אני בטוח שאתה מכיר אחד שכזה, את אותו טיפוס שעובד 12 שעות ביום ממש קשה, בלי יותר מדי מנוחה, שתמיד נמצא במצב רוח "עצבני" וששום דבר לא יכול לפסק אותו, אותם אנשים בדרך כלל גם מביאים את העבודה לבית.

בשורה התחתונה, אין שום סיבה בעולם שתהיה לחוץ במקום העבודה שלך, נכון, תמיד יש ימים קשוחים וכאלה שאתה מרגיש בהם מעט לחץ, אבל לחוות לחץ ברמה היום יומית, גם בגיל צעירה, יכולה מאוד להזיק, הן על החלק הפסיכולוגי והנפשי ועל הנדבך הבריאותי.

בכל שנה, מספר האנשים שחושבים על בחירת מקצוע מחדש בעקבות הלחץ הגבוה בעבודה שלהם גדל בקצב היסטרי.

  1. קצה גבול היכולת

בענפי קריירה רבים כיום, מגיעים אל קצה גבול היכולת, זאת אומרת, שלא ניתן להתקדם משום בחינה אפשרית, לא כספית, לא אתגרית ולא עניינת. קיימים כמה אנשים שעשו הסבה שהם הרגישו שהם לא יכולים "להתקדם" באותו תחום ולקחו פנייה מעניינת, גם אם זה אומר לעשות צעד אחורה (ורק אל תשכח את השניים קדימה, כן?).

נכון, תמיד יש אפשרות להקים חברה בעצמך, להפוך לסמנכ"ל או מנכ"ל בתחום בו אתה עובד, אבל בהמון מקרים זה לא אפשרי, בין אם זה לא מתאים לך או בין שלא באמת קיימים תפקידים שכאלה בתחום שאתה עוסק בו.

אז פנינו לאן?

אני מבין שהחלפת מקצוע זה לא דבר שבא בקלות, הרי את ההחלטה הזאת לא מקבלים ביום אחד (וגם לא ביומיים), צריך לחשוב  טוב טוב על המהלך שתבצע, כמה סיכונים יש בו, כמה זמן תצטרך להשקיע על לימודים ועל מציאת מקצוע אחר.

אבל, תדע שזה ממש לא פרויקט של "כמה שנים", הרי בכל שנה יש מספר לא מבוטל של אנשים שעושים הסבה, הם מגיעים אל מרכז הכשרה כמו האקריו, בו הם לומדים את התחום שהם רוצים, החל מסייבר ואבטחת מידע, תכנות ורשתות ועד לאנימציה, עיצוב גרפי ושיווק דיגיטלי ומשם מצליחים לקדם את הקריירה שלהם בהצלחה רבה בתוך כמה חודשים ספורים (זאת ועוד מבלי להזכיר את ההבטחה שלהם למציאת עבודה).

כמו כן, חשוב להדגיש, בשביל לעשות הסבה להייטק, אין צורך לנטוש לגמרי את התחום שלך, קיימים מספיק אנשים שהעשירו את הידע שלהם בתחום התכנות, כמו בניית אתרים למשל, ובכך העניקו צבע שלם לקריירה שלהם, כך שהיא מרגישה חדשה לחלוטין.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.