בהמשך לדברי נתניהו בישיבת סיעת הליכוד היום בהם קרא להעביר את תקציב המדינה במהירות. שר הבטחון בני גנץ, שב ודרש להעביר תקציב דו-שנתי בהתאם להסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן בשל כך נמרחת העברת תקציב הדינה הרבה מעבר לזמן הרצוי.

בתוך כך לאחר 70 ימים מהקמת הממשלה ושעדיין אין תאריך לדיון על תקציב המדינה, פקידים בכירים במשרד האוצר בביקורת חריפה: "אם לא יאושר תקציב לפני דצמבר, יהיה פה אסון, משרדי ממשלה לא יתפקדו ועמותות יקרסו. אם הדרג הפוליטי לא מוכן לקבל החלטה, הוא יישא בתוצאות".

כיום ממשלת ישראל, ובעצם מדינת ישראל כולה, חיה על תקציב ללא תקציב, או כמו שקוראים לו באוצר – תקציב המשכי: התקציב האחרון שהועבר בכנסת היה תקציב 2019 שאושר כבר בשנת 2018. מאז הסתיימה שנת 2019 אך ישראל נכנסה לסחרור של בחירות ולא הייתה ממשלה שתאשר תקציב חדש ל-2020. במצב כזה מסגרת התקציב מצטמצמת וחלוקת הכסף בין המשרדים הופכת קשה יותר.

כזכור, המועד האחרון לאישור התקציב הוא ה25 באוגוסט, מאה ימים לאחר כינון הממשלה כקבוע בחוק. אם לא יאושר התקציב עד אז, תיאלץ הכנסת להתפזר באופן אוטומטי.

בדיוק בשל כך יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ צבי האוזר הגיש היום (ב') הצעת חוק לדחיית המועד האחרון להצבעה על תקציב המדינה, בניסיון למנוע את פיזור הכנסת בתאריך היעד.  במסגרת הצעת החוק, שתוגש כתיקון לחוק יסוד הכנסת, הזמן לאישור התקציב יורחב ל-200 ימים, שיפקעו ב-25 בנובמבר. אם גם עד מועד זה לא יאושר התקציב, הכנסת תפוזר ויתקיימו בחירות.

ח"כ האוזר ושר התקשורת יועז הנדל אמרו כי "פירוק ממשלת האחדות באוגוסט – טירוף הדעת". לדבריהם "יש להעביר תקציב מוקדם ככל הניתן ולשמור על יציבות הממשלה כפי שהתחייבנו כולנו בפני הציבור. משבר הקורונה הולך ומחריף ואזרחי ישראל זקוקים להנהגה אחראית. אין זמן לבזבז"

צילום: נועם רבקין פנטון פלאש 90

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.