בכל שיחה פוליטית שמקיים נתניהו בשבועיים האחרונים הוא מזהיר את אנשי הליכוד משאננות. הסקרים מחמיאים, אך יכולים להתהפך ברגע. התמונה הוורודה יכולה להפוך קודרת.

ראש הממשלה חושש משני תרחישים אפשריים: האחד – פירסום החלטת היועמ"ש בעניינו עוד לפני הבחירות. מאיים לפרסם בפברואר, ואף אחד עוד לא ממש יודע איך הצעד הזה ישפיע על מצבו של הליכוד ונתניהו בסקרים. נכון לעכשיו – על פי סקרים מקדימים – הליכוד יאבד בממוצע שני מנדטים מכוחו, אבל לא מן הנמנע שזה יוביל לסחף גדול יותר. נתניהו מתכוון להקדים תרופה למכה וכבר נערך לקמפיין שיזלזל בהחלטה וברלוונטיות שלה להמשך תיפקודו המוצלח כראש הממשלה, גם לאחר הבחירות. משהו בסגנון: "אז הוגש נגדי כתב אישום, אז מה?".

התסריט השני, מטריד אפילו יותר, הוא איחוד בגוש המרכז-שמאל. נתניהו יכול לספר לכולם שהוא לא מתערב בדרך שבה השמאל מחלק את המנדטים שלו, אבל אפילו הוא לא מאמין בדברים האלה. זה מעניין אותו ועוד איך בעיקר בגלל שגנץ גוזל מנדטים גם מהימין, ואם הוא יחבור למשל ללפיד המפלגה הישנה-חדשה בהחלט עלולה לסכן את המשך שילטונו של נתניהו.

. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כך פועל נתניהו מאחורי הקלעים לחיזוק שלטון הימין

בבחירות האלה נתניהו יתמרן ויוביל את מערך ההסברה, נעזר בכמה מעובדיו הצעירים והמוכשרים. כרגע, המטרה של אנשי הליכוד היא לקעקע את תדמיתו של גנץ. חומרים עליו לא חסר. לא הכל פורסם, יש עוד תחמושת בקנה. אפילו האלוף במילואים יום טוב סמיה, לשעבר איש מפלגת העבודה, טען בראיון שנתן לי בערוץ 20 שכל רמטכ"ל שרצה לדלג ישר לתפקיד ראש הממשלה – נכשל מהר מאוד.

בני גנץ עוד צריך לעבור דרך עד שיגיע לצמרת הפוליטית-מדינית. עם רזומה של רמטכ"ל בינוני ואיש עסקים לא מוצלח במיוחד יהיה לו קשה להנהיג את המדינה על כל מורכבויותיה. עם זאת – ברגע שגנץ יחליט להצניע לכת ולרוץ כמספר שתיים, למשל של , זה משנה את התמונה ובהחלט מעורר דאגה אצל נתניהו ואנשיו.

אז מה עושה ראש הממשלה? קודם כל פועל מאחורי הקלעים לאיחוד המפלגות החרדיות. כפי שחשפנו אמש במהדורת חדשות 20 – המהלך הזה נמצא רגעים לפני אישורו הסופי. אריה דרעי צפוי להוביל את המפלגה המאוחדת ואלי ישי יתברג במקום הרביעי. על פי סקרים פנימיים – מהלך כזה יביא למפלגה המאוחדת 15 מנדטים שימליצו על נתניהו ויהיו נאמנים לו.

ח"כ משה גפני (דגל התורה), השר אריה דרעי (ש"ס) וסגן השר יעקב ליצמן (אגודת ישראל). צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

נתניהו גם מעוניין בליכוד חזק, ובגלל זה הוא מבקש רשימה אטרטיבית ואיכותית, מה שאי אפשר לומר על חלקים מהרשימה הנוכחית של המפלגה. נתניהו ישמח לראות בצמרת את יואב , את יד ימינו יריב לוין, את אמיר אוחנה המצטיין והחכם, את דודי אמסלם הנאמן לו, את ניר ברקת ואחרים. אם שאלתם – גדעון סער עדיין מסומן אצל נתניהו והוא יעשה הכל כדי לדחוק אותו עד כמה שאפשר מצמרת הרשימה הבאה לכנסת.

חודש פברואר מסתמן כחודש קריטי. החלטות היועמ"ש, הפריימריז בליכוד ובעבודה, וגם ההחלטות המכריעות בנוגע לחיבורים ובריתות פוליטיות. בעוד חודש מהיום הסקרים יכולים להיראות אחרת לגמרי.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.