No Tag To Print

בנימין נתניהו, אבו מאזן
Photo by Tomer Neuberg/Flash90

בליכוד עונים לגנץ: "גנץ שוב לא רצה לבוא לבית הספר"

ברקע הביטול החריג של ישיבת הממשלה, שתוכננה לבוקר זה, ההתקפות בין הסיעות נמשכות

על רקע המתיחות בגזרות השונות, ההפגנות, והדיונים סביב התקציב, נמשכת התחושה כי מדינת ישראל בדרך לסבב בחירות נוסף.

שר הביטחון בני גנץ אמר הבוקר בישיבת שרי כחול לבן: "שלא יהיה לאף אחד ספק: כחול לבן גאה על הכניסה לממשלה, זיהינו שעה קשה והתגייסנו למלחמה אמיתית על החברה הישראלית, על הכלכלה, על המובטלים, על העצמאים, על משפחות שיהיה להן עם מה ללכת למכולת, מעולם לא הצטערתי ולא אצטער על עשיית הדבר הנכון לטובת מדינת ישראל".

לגבי התקציב, אמר גנץ כי "אין אף כלכלן שתומך בתקציב לחגים. זה קשקוש. צריך להגיד את האמת- אנחנו רוצים תקציב למדינה והם רוצים תקציב פוליטי. אנחנו רוצים לפתור את בעיות המשק והחברה, זו הסיבה שאנחנו מתעקשים ולא תהיה תזוזה".

מהליכוד נמסר בתגובה לדבריו של גנץ כי "במקום לבוא לממשלה ולאשר תקציב של 8.5 מיליארד שקלים לאזרחי ישראל, בני גנץ שוב לא רצה לבוא היום לבית ספר. גנץ, אזרחי ישראל לפני הכל – תאשר את התקציב עוד היום".

שרים מכחול לבן תוקפים את "הפרת ההסכם", כלשונם, וקוראים למפלגות החרדיות להתנגד להליכה לבחירות. חבר הכנסת מלכיאלי אומר "לנו אין עניין במערכת בחירות".

הבוקר, אמר  השר יזהר שי מ'כחול לבן', כי "יש אדם אחד שרוצה ללכת לבחירות, בניגוד לרצון כל האזרחים. זהו נתניהו. התקציב, הוא רק תירוץ של רה"מ. הוא חתום על הסכם איתנו, ואני קורא למפלגות החרדיות לעבוד איתנו כדי למנוע בחירות".

 

Photo by Olivier Fitoussi/Flash90

 

שר החקלאות אלון שוסטר, מ׳כחול לבן׳, תקף אף הוא את המהלכים האחרונים של הליכוד, ואמר כי "אנחנו מזהים סימנים ברורים לכך, שהליכוד, ובעיקר רה״מ, החליטו להפר את ההסכם לקראת מועד העברת התקציב". עוד אמר השר שוסטר כי "אנחנו עומדים על כך שלא נתקדם בשום תחום מלבד קורונה, ללא התקנון שיסדיר את פעילות הממשלה".

שוסטר פנה למפלגות החרדיות וביקש מהם "לעמוד לצד כחול לבן בנוגע לקיום ההסכם בעניין התקציב. לדרעי וליצמן יש מעמד מיוחד אצל רה״מ, ואני מבקש מהם, שיעשו את הכל כדי להציל את מדינת ישראל".

שרת התחבורה מירי רגב, תקפה את 'כחול לבן', ואמרה "בני גנץ ו״כחול לבן״ מספיק עם הפוליטיקה. הגיע הזמן שתפנימו: אנחנו במצב קורונה והכל צריך לעבוד מהיום למחר. מיד. בזמן משבר לאומי עלינו להזרים את הסיוע לציבור מיידית". רגב עקצה את גנץ, על הריאיון בו אמר לדנה וייס כי הוא "אומר לאשתו שהוא לא רוצה ללכת לבית הספר" – על כך תקפה רגב "לא רק שאתם לא רוצים לקום לבית הספר – עכשיו גם רוצים לסגור אותו. הגיע הזמן שתתעשתו".

 

Photo by Miriam Alster/Flash90.  כחול לבן רוצים לסגור את בית הספר. רגב

 

בתוך כך, ח״כ מיכאל מלכיאלי מסיעת ש"ס אומר כי "כשרוצים להגיע להסכמות אפשר למצוא את הדרך לכך. לנו אין עניין במערכת בחירות מיותרת כשעל פניו נגיע פחות או יותר לאותה תמונה פוליטית בדיוק, למרות שמבחינה ש״סית המפלגה תגדל".

שר ירושלים ומורשת, הרב רפי פרץ, קורא לראש הממשלה ולשר הביטחון, להגיע להסכמה בנושא התקציב: "אי כינוס הממשלה בתקופת משבר כלכלי ובריאותי, זהו ארוע חריג, שלא יכול לעבור לסדר היום. אנחנו בארוע שמדינת ישראל, ולמעשה העולם כולו, לא חוו מעולם. קורא לראש הממשלה נתניהו, ושר הבטחון גנץ, להתכנס, ולהגיע להסכמה בנושא התקציב ותקנון הממשלה. אסור ללכת לבחירות. עם ישראל לא יסלח לנו".

שר האוצר ישראל כ״ץ השיב לביקורת מצד כחול לבן, ואמר כי: "הודעת כחול לבן בקשר לתוכנית ההאצה והסיוע לאוכלוסיות מיוחדות בסך 8.4 מיליארד ש״ח, אותה הגשתי מחר לממשלה, הינה כוזבת ומטעה. התוכנית, שכוללת ביצוע מיידי של תשתיות להאצת המשק בתקופת הקורונה וסיוע לאוכלוסיות מיוחדות, הינה חלק מחוק רשת הבטחון הכלכלי לתקופת הקורונה בסך 90 מיליארד ש״ח, אותו הגשתי ושאושר בממשלה ובכנסת".

עוד אמר כץ כי "בהתאם להחלטת הממשלה וללוח הזמנים שנקבע בחוק לפרק זה, התוכנית הוצגה לנציגי כחול לבן (הוד בצר – נציגו של בני גנץ, והשר עמיר פרץ), בהתאם וגם אושרה על ידם. כל עיכוב באישור ובביצוע התוכנית יגרום לפגיעה קשה בציבורים נזקקים ובהאצת המשק בתקופת הקורונה".

 

Photo by Olivier Fitoussi/Flash90

 

אמש פורסמה הודעה מטעם סיעת הליכוד, בה נאמר כי "ישיבת הממשלה, לא תתכנס מחר, בשל סירובם של כחול לבן, להעלות לסדר היום, תוכנית סיוע כלכלית ממשלתית של ראש הממשלה ושר האוצר, להתמודדות עם משבר הקורונה בהיקף של 8.5 מיליארד ש״ח, הכוללת בתוכה סיוע לאוכלוסיות בסיכון".

"התוכנית תייצר כ-10 אלף מקומות עבודה חדשים במשק. בתוכנית יועברו 700 מיליון שקלים בעבור הבטחת ביטחון תזונתי למשפחות מוחלשות ו-600 מיליון שקלים לטובת הארכת מענקי ההסתגלות לבני 67 ומעלה שהוצאו לחל"ת עד לחודש יוני 2021. הליכוד דורש מכחול לבן שלא לסכל את העברת הכספים לאזרחי ישראל בעת הזאת של התמודדות עם משבר הקורונה".

מכחול לבן נמסר בתגובה להודעת הליכוד כי "ישיבת הממשלה מחר לא תתקיים לאור התעקשות הליכוד לא לקיים את ההסכם הקואליציוני ולא לאשר את תקנון הממשלה המבטיח את יציבותה. זו לא הפעם הראשונה בה הליכוד לא עומד בהתחייבותו, וכל תירוץ אחר הינו שקר מוחלט לציבור הישראלי. כחול לבן הודיעה לליכוד שכל הצבעה הקשורה בקורונה לא תסבול דיחוי ותעבור בהצבעה טלפונית".

"לגבי תוכניתו של שר האוצר, מדובר בתוכנית בעלות של מיליארדים הנוגעת לטווח הארוך שטרם הוצגה במלואה וטרם גובשה סופית. הנסיון להעלות אותה מהיום למחר הוא לא יותר מאשר ספין לא אחראי. אנו מצפים מהליכוד לעמוד בהסכם ולאשר את תקנון הממשלה שיאפשר את המשך היציבות שכל כך נדרשת בעת הזו. תשעה מיליון אזרחי ישראל מצפים מהממשלה ליציבות ואמינות, וכחול לבן לא תסכים לערער זאת".