הפיגוע בשדרות ה'שאנז אליזה' בלבה של פריז בו נרצח שוטר ושניים נוספים נפצעו קשה, מעלה את מפלס המתח סביב מערכת הבחירות בצרפת -שהייתה ממילא מהמסעירות ורבות התהפוכות בתולדות המדינה – לנקודת שיא. הבוקר (א') ייפתחו הקלפיות ובפעם הראשונה מאז החל גל הטרור הפוקד את המדינה, יתבקשו אזרחי הרפובליקה להחליט מי ינווט אותה בתקופה רוויית האלימות.

Police secure a side street as other conduct an investigation on the Champs Elysees Avenue after one policeman was killed and another wounded in a shooting incident in Paris, France, April 20, 2017. REUTERS/Christian Hartmann - RTS137CI
זירת הפיגוע ב'שאנז אליזה'. צילום: רויטרס

בסיבוב הראשון מתמודדים 11 מועמדים, כאשר לאף אחד מהם למעשה אין סיכוי לקבל למעלה מ-50% מהקולות. לארבעה מביניהם על פי הסקרים העדכניים יש הסיכוי להתמודד בסיבוב השני שייערך שבועיים בדיוק לאחר הראשון,  ב-7 במאי. מועמד המרכז, הוא הצפוי לפי הסקרים לנצח בסיבוב השני, אך מכיוון שהפער בינו ובין שאר המועמדים הוא מזערי, התחושה כעת בצרפת היא שהכול פתוח.

ארבעת המועמדים המובילים לפי הסקרים הם מארין לה-פן, מנהיגת מפלגת 'החזית הלאומית', מועמד המרכז עמנואל מקרון, מועמד השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשן ומועמד 'הרפובליקנים' מפלגת הימין-מרכז – פרנסואה פיון. מועמדה של מפלגת הסוציאליסטים, מפלגת השלטון הנוכחית בראשותו של פרנסואה הולנד נשיא , הוא בנואה אמון, שאינו מצליח על פי אף אחד מן הסקרים להעפיל לסיבוב השני. במידה ויתגשמו התחזיות ולה-פן ומקרון יתמודדו זה מול זה בסיבוב השני, יהווה הדבר שינוי דרסטי במפת הפוליטיקה הצרפתית. תהא זו הפעם הראשונה מזה עשורים בה אף אחד מבין מועמדי המפלגות הגדולות המסורתיות לא יתמודד על תפקיד הנשיאות.

עמנואל מקרון

מקרון בן ה-39, שר האוצר לשעבר במדינה, עזב את תפקידו באוגוסט ופרש מממפלגתו כדי לרוץ כמועמד המרכז בראש רשימה עצמאית ("En Marche" – "קדימה" בתרגום חופשי). זוהי הפעם הראשונה שמקרון מתמודד בבחירות ואם אכן ייתמנה לנשיא, תעלה באופן אוטומטי התהייה אם למפלגתו היכולת להשיג רוב בבחירות לפרלמנט במדינה שייערכו כבר ביוני הקרוב. מקרון, בניגוד ללה-פן הינו תומך מובהק בהישארות צרפת באיחוד האירופי.

עמנואל מקרון, הסקרים חוזים לו ניצחון בסיבוב השני בבחירות. צילום:רויטרס
עמנואל מקרון, הסקרים חוזים לו ניצחון בסיבוב השני בבחירות. צילום:רויטרס

במהלך מערכת הבחירות נאלץ המתמודד הצעיר להיאבק בשמועות לפיהן הוא הומוסקסואל הנמצא במערכת יחסים עם גבר. מקרון הכיר את אשתו בת ה-63 כשהיה תלמיד כיתה י' בן 15 והיא מורתו בת ה- 40.

מארין לה-פן

הפוליטיקאית הוותיקה, מנהיגת מפלגת 'החזית הלאומית' שהקים אביה ז'אן-מרי לה-פן בשנות ה-70', כבר התמודדה במירוץ לנשיאות בבחירות הקודמות. לה-פן צברה פופולריות גדולה בצרפת בשנים האחרונות, שהתעצמה על רקע גלי הטרור שהכו בצרפת, בגלל התנגדותה למדיניות ההגירה הצרפתית, לאסלאמיזציה של צרפת ותמיכתה ביציאה של צרפת מהאיחוד. לה-פן עשתה מאמצים רבים  להתנער מתדמית השוליים האנטישמית של מפלגתה ואף פיטרה לשם כך את אביה מתפקיד יו"ר כבוד של המפלגה.

מרין לה פן בעימות הטלוויזיוני, בחודש שעבר. צילום: רויטרס
מרין לה פן בעימות הטלוויזיוני, בחודש שעבר. צילום: רויטרס

עם זאת, קוממה לה-פן מספר פעמים במהלך מערכת הבחירות את הקהילה היהודית בצרפת, בין היתר כאשר אמרה לפני מספר חודשים שתאסור על היהודים לחבוש כיפות, ובתחילת החודש כאשר אמרה בריאיון לתחנת רדיו כי צרפת לא נושאת באחריות לגירוש היהודים מפריז במהלך השואה, וכי נמאס לה מהעיסוק בנושא.

ז'אן-לוק מלנשון

מלנשון בן ה-65, זינק בסקרים האחרונים בלמעלה מ-7% וכרגע ההפרש בינו ובין לה-פן ומקרון עומד על אחוזים בודדים בלבד. המועמד הנחשב לאיש שמאל-קיצוני, רץ גם הוא ללא מפלגה מטעם תנועה שהקים אך בשנה שעברה בשם 'La France insoumise' (צרפת הבלתי כנועה).

לאור התקדמותו המפתיעה בסקרים, ישנה הערכה כי יש אפשרות שיתמודד בסיבוב השני מול לה-פן, במקרה כזה, שני המתמודדים יגיעו משני קצוות הקיצון של המפה הפוליטית בצרפת. עמדותיו נגד האיחוד האירופי דומות למעשה לאלו של לה פן, אך הוא רחוק ממנה כרחוק מזרח ממערב בכל הנוגע להגירה ולאסלאם.  מלנשון שואף למעשה להקים רפובליקה חדשה בה תנתן בין היתר זכות הצבעה החל מגיל 16, הקנאביס יהפוך חוקי ויחוקקו "חוקים ירוקים" שידאג להפסקת ניצול משאבי טבע מתכלים, לאיכות האוויר, המים, המזון, והבריאות. הפלה והמתת חסד יהיו גם הן חלק מהחוקה המוצעת על ידי מלנשון.

פרנסואה פיון

מסע הבחירות של פיון היה רב תהפוכות. מי שבתחילת המירוץ נתפס כבעל סיכוי גבוה להפוך לנשיאה הבא של צרפת נדחק לתחתית הרשימה בשל פרשת שחיתות קשה – נחשף כי הוא העסיק את אשתו וילידו באופן פיקטיבי בעלות של מאות אלפי יורו מתקציבים פרלמנטריים. למרות ציפיות במפלגתו כי יפרוש ויפנה דרך למועמד בעל סיכויי הצלחה גבוהים יותר, בחר פיון להמשיך במירוץ.

פיון הביס את נשיא צרפת  לשעבר ניקולא סרקוזי בפריימריז הרפובליקנים ובסיבוב השני את אלן ז'ופה שהכל צפו לו ניצחון. הוא נחשב לשמרן,  התנגד לחוק המסדיר נישואים חד־מיניים בצרפת, וקורא לשינוי מבנה האיחוד האירופי כפי שהוא היום. מבין כל המועמדים האפשריים מול לה-פן בסיבוב השני, פיון הוא זה המנצח אותה בפער הקטן ביותר.

מועמדים בחירות 2017 בצרפת, משמאל לימין: פרנסואה פיון, עמנואל מקרון, ז'אן-לאק מנלשון, מרי לה-פן, בנואה אמון. צילום: פטריק קובריק, רויטרס
מועמדים בצרפת, משמאל לימין: פרנסואה פיון, עמנואל מקרון, ז'אן-לאק מנלשון, מרי לה-פן, בנואה אמון. צילום: פטריק קובריק, רויטרס

באופן מסורתי, מדגמי הבחירות בצרפת מתפרסמים ב- 20:00 בערב (זמן צרפת) והקלפיות נסגרות כבר ב- 18:00, אך השנה יהיו הקלפיות פתוחות עד השעה 19:00, מה שאומר שייתכן ויהיה עיכוב גם בפרסום תוצאות המדגמים. בבחירות הקודמות שהתקיימו במדינה ב-2012, הודה נשיא צרפת דאז, סרקוזי בתבוסתו כבר עם פרסום תוצאות המדגמים. החוק הצרפתי אוסר על פרסום סקרים ומדגמים ביום הבחירות לפני השעה 20:00, אך תוצאות דלפו בעבר באמצעות המדיה החברתית ובעקבות פרסומים ברשתות תקשורת מחוץ לצרפת אשר אינן כפופות לחוק הצרפתי.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.