איגור קרילוב (30) עלה מברית המועצות כשהיה בן 15 במסגרת תכנית 'נעל"ה'. לאחר שירותו הצבאי, החל את לימודיו בטכניון והיום הוא דוקטורנט להנדסת חומרים בטכניון. לפני כשנתיים, יחד עם חבריו, החליט איגור להקים גרעין התיישבות אקדמי בגליל בעקבות ידיעה שפורסמה בתקשורת על גניבת קרקעות של חקלאים מכרמיאל. "התחלנו לחשוב- למה דברים כאלה קורים בכלל? והבנו שכל הצעירים מתרכזים בערים ומזניחים את ההתיישבות הכפרית. בישובים המבוססים האדמות מאוד יקרות ובנוסף מבקשים 'דמי כניסה' שאינם אפשריים כמעט למי שאינו בן ממשיך של אותו ישוב, ולכן הצעירים באופן אוטומטי מעדיפים להתגורר בערים".

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

גרנות הגליל
גרנות הגליל

 

בשלב ראשון אסף איגור כ-200 חתימות של בוגרי הטכניון במטרה להקים ישוב אקדמאי, בתקווה לפתח ולקדם את האזור כולו על ידי ההשכלה אותה רכשו בטכניון. בהמשך, איגור וחבריו ניסו לפנות לגופים רבים בכדי שיעזרו להם להגשים את חלומם להקמת ישוב חדש בגליל. מהר מאוד הם הבינו כי במדינת ישראל 2016 קשה מאוד להקים ישובים. הם פנו לקק"ל, למשרד לפיתוח הנגב והגליל ולחטיבה להתיישבות. כמעט כולם ניסו להוריד אותם מהשאיפות הגדולות וניסו לשכנע אותם להתגורר בערים הצפוניות כמו נהריה, מעלות וכיוצא באלו. בסופו של דבר מנכ"ל החטיבה להתיישבות הציע להם להצטרף לישוב קיים ולבצע בו הרחבה, כך שכל חברי הגרעין יוכלו לחיות בו יחד כישוב קהילתי. תלמידי הטכניון בחרו בהרחבת הישוב הקיים 'גרנות הגליל'.

איגור קרילוב
איגור קרילוב

איפה הדתיים?

הגרעין מורכב היום מ-300 משפחות, וכבר בחודשים הקרובים מתוכננת הקבוצה הראשונה של 10-15 משפחות לעלות ליישוב ולבנות את בתיהם על הקרקעות שהוכשרו. בגרעין, המורכב היום רק ממשפחות חילוניות, דווקא ישמחו לקבל ליישוב דתיים לאומיים. "היום מי שמרגיש את הקשר לארץ ולהתיישבות אלו העולים החדשים שחשו את האנטישמיות על בשרם והציבור הציוני דתי", קובע איגור. "הייתי מאוד רוצה שגם מהציבור הדתי יבואו אלינו. הבעיה היא שכל אחד שמתעניין שואל ישר כמה משפחות דתיות כבר יש, וזה ביצה ותרנגולת. אני אשמח שתצטרף לישוב קבוצה של חבר'ה דתיים לאומיים.

ליהיא שנהב
ליהיא שנהב

"ברור לנו שאנחנו באים למקום על מנת ליזום ולתרום בכל התחומים כבוגרי הטכניון", אומרת בת הזוג של איגור, ליהיא שנהב (25) בוגרת הטכניון וקצינה בקבע. "נוכל להעשיר את ילדי הצפון בחוגים ובטווח הארוך נוכל ליצור מקומות עבודה בתחומים בהם למדנו". כאחת שגדלה בגבעתיים, היא ממש לא רואה את אזור המרכז כמשהו שאי אפשר לחיות בלעדיו, "אנשים יכולים ללמוד לחיות בלי קניון במרחק חמש דקות מהבית", היא קובעת בנחרצות.

"בעיר לא מכירים את השכנים"

איציק בן שבת (30), דוקטורנט להנדסת מכונות בטכניון, מתגורר בחיפה יחד עם אשתו וילדם בן השנתיים וחצי. גם הוא עתיד להתגורר בגרעין ההתיישבותי החדש. "היום בעיר אנשים לא מכירים את השכן שלהם מהדלת ליד, כאן יש לנו גרעין שכולם בראש דומה", הוא מסביר את החיבור. "חשוב לי מאוד החינוך שהבן שלי יקבל. אני מעוניין ללמד את הילדים רובוטיקה, זה תחום חשוב ומעניין שאני יכול לתרום בו, מגן הילדים ועד התיכון".

בכל מספר חודשים בודדים, הגרעין מקיים מפגשי גיבוש ופונה לעוד ועוד אנשים דרך קבוצת פייסבוק הנקראת 'בית בגליל', בה הם מגבשים עוד מתעניינים. הם מקווים ליצור התיישבות חדשה בגליל שתביא איתה יזמים חדשים ומקומות תעסוקה שיפתחו את האזור כולו. 

 

איילת שליסל, שביעי

איילת שליסל, שביעי:עוד באותו נושא