היועץ המשפטי לכנסת איל ינון הודיע היום (א') לחברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה הערבית המשותפת) כי היא תוכל לקיים בכנסת כנס בסימן 50 שנות "כיבוש".

סלימאן יונתן זינדל פלאש 90
עאידה תומא סלימאן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כזכור, בשבוע שעבר יולי אדלשטיין דחה את בקשתה של ח"כ סולימאן לשריין את אולם שפרינצק בכנסת על מנת לקיים את הכנס. היום, איל ינון הודיע לסולימאן שהכנס יתקיים, אך לא בתקופה הרגישה סמוך לימי הזיכרון, העצמאות ויום ירושלים. ינון כתב לסולימאן: "לאחר בירור הדברים עולה כי היתה אי-הבנה בנוגע למהות הבקשה: בעוד שאת ביקשת למעשה לקבל אולם לצורך קיום "מפגש", לשכת היו"ר סברה כי מדובר ב"אירוע" כפי שציינת במכתבך אלי, שלגביו חלים כללים אחרים )מעורבות הכנסת רבה יותר בארגון אירוע, בתוכנו ובמימונו ומכך נגזרת גם מעורבות היו"ר".

מנגד, ינון אמר כי קיום הכנס ביום בו תכננה סלימאן לקיים אותו הוא בגדר "חוסר סבירות". "אשר למועד המבוקש לקיום המפגש, היות ומדובר ביום כ"ח באייר – 2017.5.24 בו מצוין יום ירושלים, יום שהכנסת הכריזה עליו בחוק כחג המדינה שיוחג מדי שנה ואף מקדישה לו ישיבה חגיגית מיוחדת, סבור יו"ר הכנסת כי אין מקום שמפגש מסוג זה יתקיים באותו יום באולמות הכנסת, ואיני סבור כי החלטה זו באשר למועד לוקה בחוסר סמכות או בחוסר סבירות", כתב ינון.

בשבוע שעבר סלימאן תכננה לשריין לכבוד הכנס את אולם "שפרינצק" שבמליאת הכנסת. לפי הנהלים, כל חבר כנסת רשאי לארגן אירועים באולמי המליאה ולהזמין מכרים וקרובים. סלימאן פתחה בנוהל שגרתי, הזמינה את האולם, אך בהזמנות שנשלחו במייל סלימאן אמרה כי הכנס עמוד בסימן "ציון 50 שנה לכיבוש 67".

המייל שנשלח מלשכתה של סלימאן עורר סערה. לאחר שהדבר נודע ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, אדלשטיין ביטל את האירוע. יו"ר הכנסת אמר כי התכנון לקיים את הכנס סמוך לתקופה הרגישה בו מציינים את יום הזיכרון, יום העצמאות והשנה ה-50 לשחרור ירושלים ויו"ש הוא לא מקרי. אדלשטיין כתב לסלימאן: "הצטערתי על יוזמה מתריסה זו שיש בה פילוג ומתח מיותרים בין חלקי העם, במיוחד בתקופה רגישה ומיוחדת זו בלוח השנה הישראלי שטיבה בוודאי ידוע לך היטב".

לבסוף, כאמור, הכנס יתקיים לאחר התערבות היועץ המשפטי לכנסת.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20