18:45 18/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בהשפעת דו"ח האו"ם? הממשלה שוקלת שורת הקלות על רצועת עזה

בהשפעת דו"ח האו"ם? הממשלה שוקלת שורת הקלות על רצועת עזה

ראש הממשלה הודיע כי ישראל תחבר את עזה לגז על מנת לפתור את משבר האנרגיה ברצועה. משרד הביטחון שוקל להעניק אישורי עבודה לפלסטינים מהרצועה

האם ישראל לחוצה מדו"ח ועידת האו"ם? ממשלת ישראל שוקלת בימים אלו להקל משמעותית את הלחץ על רצועת עזה.

לצד תכנית "המקלות והגזרים" שהציג שר הביטחון אביגדור ליברמן בפני הקבינט, אשר כוללת הקלות רבות לערביי איו"ש, ליברמן סיפר כי משרדו שוקל לתת אישורי עבודה לפלסטינים מרצועת עזה. לדברי ליברמן, מחסום ארז ייפתח למעבר סחורות בעוד כשני וחצי.

תכנית ההטבות לפלסטינים של ליברמן מגיעה לשולחנם של הפטריוטים

 "כל עוד השקט יישמר", אמר ליברמן, ישראל תקל על הפלסטינים. לדבריו, אם יימשך ירי הרקטות מהרצועה, צה"ל יגיב בעוצמה.

במקביל, הכריז אתמול (ג') ראש הממשלה נתניהו כי ישראל תחבר את עזה לגז באמצעות צינור.

נתניהו אמר לראש ממשלת הולנד מארק רוטה: "היום שוחחנו במספר צעדים חשובים למטרה זו, תחילה, שיפור את אספקת האנרגיה והמים לעזה. אין לנו מאבק, שום ריב, עם העם בעזה, רק עם חבורת הבריונים הטרוריסטים שסוחטים אותם. אנחנו נאבקים בטרוריסטים אבל אנחנו רוצים לעזור לאוכלוסייה והצעד הראשון הוא לשפר את אספקת האנרגיה והמים לעזה, ובכלל זה הנחת צינור גז".

נתניהו הוסיף: "אתם שאלתם – האם אנחנו מוכנים לעשות את זה? ואני אומר לכם כאן היום שהחלטנו בקבינט לעשות זאת, ואני מעריך את הסיוע שלכם בהגשמת הפרויקט הזה".

נתניהו עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה. צילום: עמוס גרשום, לע"מ
נתניהו עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה. צילום: עמוס גרשום, לע"מ

כיום ישראל מעבירה לרצועת עזה סולר לצורך הפעלת תחנת הכוח ברצועה. אולם לסולר מספר בעיות, ביניהן העובדה שגורמי טרור משתמשים בו לרקטות. לעומת זאת, בגז אין שימוש לתעשיית הטרור.

מדובר בצינור מהמאגרים הימיים לרצועת עזה שאמור לפתור את משבר האנרגיה החמור ברצועה. בעבר כמה ממשלות רצו להשתתף במימון היוזמה כדי לעזור הומניטרית לרצועה. גורם מדיני אמר כי ככל הנראה גורמים בקהילה הבינלאומית יתמכו בישראל ביוזמה ובנוסף תזכה ישראל בנקודות בדעת הקהל הבינלאומית.

התפתחות זו מגיעה על רקע פרסום דו"ח ועידת האו"ם לסחר, סיוע ופיתוח העם הפלסטיני שהאשים את ישראל בין השאר בעלייה בתמותת תינוקות ברצועה ובאחוז האבטלה הגבוה בקרב הפלסטינים באיו"ש.

"האוכלוסייה בעזה נעולה ללא אפשרות לצאת"

בסעיף 22 בדו"ח מואשמת ישראל בהטלת מצור על הרצועה: "המצור הישראלי על עזה נמשך זו השנה התשיעית. אוכלוסיית עזה נעולה בפנים ללא אפשרות לעבור לגדה המערבית ולשאר העולם… המצור השפיע על ענפי הייצוא החיוניים של עזה".

מחבר הדו"ח ממשיך ותוקף את ישראל וקובע כי תושבי עזה הזקוקים לטיפול בריאותי אינם יכולים לחצות את גדר המערכת ולקבל טיפול ראוי בבית חולים.

תצפית על גבול רצועת עזה מהיישוב נתיב העשרה. צילום: קורינה קרן, פלאש 90
תצפית על גבול רצועת עזה מהיישוב נתיב העשרה. צילום: קורינה קרן, פלאש 90

סעיף 25 בדו"ח קובע כי בשנה האחרונה עלה אחוז תמותת התינוקות ברצועת עזה: "סמן מטריד למצב העגום ברצועת עזה היא העלייה הגוברת בתמותת תינוקות, אחד המאפיינים לבריאותה של אוכלוסייה. לראשונה מזה חמישים שנה עלתה תמותת התינוקות ברצועת עזה. אחוז המוות בילודה עלה אף הוא, מ-12 ל-1,000 ב-2008 ל-20.3 ב-2013.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון הגיב לדו"ח ואמר כי הוא "מלא בחצאי אמיתות ושקרים נבזיים נגד מדינת ישראל. אני קורא למזכ"ל האו"ם לדחות את מסקנות הדו"ח שהם בעצם עיוות מכוער של האמת".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

תמימי מפוקסלת

מזעזע: פלסטיניות סוטרות ומכות קצין וחייל צה"ל

נערות פלסטיניות תועדו מכות חיילים בפניהם בעוד אלה אינם מגיבים. גורם צבאי מאשר שמדובר בבנות משפחת תמימי הידועה בהתפרעויות חוזרות ונשנות