4:31 20/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > בדרך להסלמה? היממה הקרובה תכריע | פרשנות

בדרך להסלמה? היממה הקרובה תכריע | פרשנות

פיגוע הדריסה בעפרה היה מתוכנן לפרטים וכלל הכנה איך לרצוח יהודים למרות המיגון בתחנות ההסעה. בצה"ל העלו כוננות כבר לפני שבועיים

במערכת הביטחון ממשיכים לחקור את נסיבות הפיגוע הבוקר בו נרצח בדריסה למוות חייל צה"ל רב"ט אלחי טהרלב, בן 20, מטלמון ונפצע צעיר נוסף באורח בינוני. תחנת ההסעה בצומת עופרה היא תחנה ממוגנת ומצולמת כל ימות השנה והמחבל, כך מעריכים במערכת הביטחון, תכנן היטב את הפיגוע.

כניסת הרכב לעבר העומדים בתחנת ההסעה מראה שמדובר בדריסה מתוכננת. המחבל, מאלכ אחמד מוסא חאמד, תושב סילוואד בן 23, עלה על המדרכה מאחת הנקודות הפחות ממוגנות, דהר עליה לעבר שני החיילים ופגע בהם בחוזקה. המחבל הצליח לעקוף את המגונים עד כדי כך שהוא נעצר בשוליים ונפצע באורח קל. לאחר חקירתו התברר כי הוא כבר נעצר בעבר כשניסה לחדור ליישוב לביצוע פיגוע ושוחרר.

מכונית המחבל. צילום: הלל מאיר, TPS
דריסה מתוכננת. מכונית המחבל. צילום: הלל מאיר, TPS

 

במערכת הביטחון העלו כוננות כבר לפני שבוע מחשש להסלמה בדיוק בגלל פיגועים מהסוג הזה. פיגוע שכזה נחשב במערכת הביטחון בסולם דרגות ההצלחה שלו כמוצלח ביותר. גם תוצאה טראגית וגם מחבל שנפצע לכל היותר באורח קל.

עכשיו עמלים בשב"כ ובצה"ל למנוע את הפיגוע הבא. ככל שיחלוף הזמן והשקט ישמר – כך ייטב המצב בשטח. אולם אם בשעות הקרובות, או ביממה הקרובה, יתרחש פיגוע נוסף בהשראת ההצלחה של הפיגוע הבוקר, הרי שהמרחק משם להסלמה הוא קצר מאוד. לכן, בצה"ל חידדו מיד נהלים בקרב החיילים הפרוסים בכוננות מוגברת בצירים וכך ישמרו על מתיחות גבוהה לאורך כל התקופה הקרובה עד לסיום חג הפסח.

בשעות הקרובות, בשב"כ ובאוגדת איו"ש יתחקרו היטב גם את המחבל וגם את בני משפחתו כמו שעושים לאחר כל פיגוע. גם הכפר סילוואד יקבל "יחס מיוחד" מצה"ל, כדי להעביר מסר שלא מומלץ להסלים את השטח. היממה הקרובה היא שתכריע אם פנינו להסלמה לקראת החגים או שמע מדובר בעוד פיגוע רצחני מיני רבים בתוך גל טרור בלתי נגמר.

הנרצח בפיגוע, אלחי טהרלב הי"ד
הנרצח בפיגוע, אלחי טהרלב הי"ד
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

טור דנה 19.10

מגמה של שינוי בגופים הבינלאומיים

על אף ההטיה נגד ישראל בארגונים הבינלאומיים, דנה סומברג רואה נקודת אור: "בסוף העולם יבין שישראל שוחרת שלום אך לעולם לא תוותר על זכותה להתגונן מפני הטרור"