נתניהו בישיבת הממשלה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד אמש (ש') עם ראשי הסיעות החרדיות. במהלך הפגישה הציב ראש הממשלה שלושה תנאים: טיוטה מוסכמת על היועמ״ש ועל כל המפלגות החרדיות, כלומר הסכמה של כל פלגי המפלגות החרדיות, מש"ס ועד חסידות גור אותה מייצג ליצמן על הצעת חוק הגיוס.

בנוסף, דורש נתניהו שני תנאים נוספים, דווקא מצד המפלגות שצפויות להתנגד לחוק: וישראל ביתנו. מכולנו, דורש נתניהו הסכמה מלאה והצבעה בעדו בשלוש קריאות. מישראל ביתנו, דורש נתניהו לאפשר את המהלך ולהמשיך בשותפות בממשלה לאורך זמן – גם אם החוק יעבור.

ככל הנראה נתניהו רוצה להימנע מזליגה של חברי 'כולנו' להפרת המשמעת הקואליציונית. בהנחה שכל האופוזיציה תתנגד לחוק, כמו גם , כל חבר קואליציה שלא יתמוך בחוק יוביל להפלתו. לאור המשבר הנ"ל, הדבר יוביל לחזרה למשבר, כשלממשלה יש עד ספטמבר הבא לפתור את בעיית הגיוס.

בפגישה נכחו ראש הממשלה, שר הפנים דרעי, שר התיירות יריב לוין, סגן שר הבריאות , יו"ר הקואליציה דודי אמסלם, יו"ר ועדת הכספים ח"כ וראש לשכת רה"מ יואב הורביץ. גורם חרדי בכיר נשמע סקפטי בנוגע למימוש התנאי הראשון. לדבריו, הדרישה להגיע להסכמות בתוך הנציגות החרדית היא כמעט ללא סיכוי. הפערים בין אגודת ישראל (לא רק ליצמן) לדגל התורה וש"ס, גדולים מאי פעם.

ראש סיעת , ח"כ משה גפני נכנס לפגישה עם רה"מ. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

לפי פרסום של "כאן", בלשכת ליברמן הגיבו לתנאיו של נתניהו והבהירו כי מעבר החוק בקריאה שנייה ושלישית יוביל את ישראל ביתנו מחוץ לממשלה.

מנגד, שרת המשפטים הודיעה הערב כי ישיבת ועדת השרים לחקיקה תידחה ליום שני בשעה 9:00, זאת במטרה: להגיע להסכמות בנושא חוק הגיוס במהלך היום.

גורמים בכולנו: "שליברמן יעשה מה שהוא רוצה"

מוקדם יותר דיווחנו כי גורמים בכולנו מצטרפים לקולות הקוראים להדיח את שר הביטחון . זאת בעקבות הציוץ של ליברמן, שפרסם איום משונה בחשבון הטוויטר שלו, דקות ספורות לפני צאת השבת. ליברמן צייץ: "בחיים, יש רגעים שבהם צריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע".

גורם בכיר במפלגתו של כחלון אמר לערוץ 20 כי "אחרי המרכולים שהם הצביעו נגד, המפלגה החליטה שזה לא יקרה יותר. שליברמן יעשה מה שהוא רוצה". כולנו, לעומת זאת, תתיישר לפי הסיכום הקואליציוני. גורמים בכולנו צופים שיושג מתווה שיאפשר את המשך כהונת הממשלה. זאת אחרי שבמהלך השבוע כבר העריכו כי הבחירות קרבות.

עם זאת, בלשכת רה"מ מאסו מדרישות החרדים ומהמשברים התכופים, כשמשבר חוק הגיוס הוא האחרון שבהם, אחרי שקדמו לו משבר עבודות השבת ברכבות וחוק המרכולים. בליכוד מבינים כי בציבור כל משבר כזה נתפס ככניעה לחרדים ושר התיירות יריב לוין, שהיה אמון על המגעים עם החרדים במהלך המשבר הנוכחי, נשמע מזהיר כמה וכמה פעמים שהמרוויח היחיד מהסיטואציה הוא דווקא יאיר לפיד, שנאבק בחרדים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.