בדיקות פוליגרף מוכרות כבדיקות הבאות לקבוע האם הנבדק הוא דובר אמת. מכשיר הפוליגרף מחובר לגוף במספר מקומות ובודק תגובות בלתי רצוניות לשאלות אותן שואל הבודק. המדדים בגוף הנבדקים במהלך הבדיקה הם לחץ הדם והדופק, נשימה עליונה, נשימה תחתונה ומוליכות העור. כל אחד מן המדדים יכול להשתנות כאשר אדם אינו דובר אמת. בדיקת פוליגרף נחשבת לבדיקה אמינה, עדיין אחת הבדיקות האמינות ביותר שישנן אם לא האמינה בהן. אחוז הדיוק של הבדיקה תלוי גם בניסיונו ומיומנותו של הבודק. כאשר זהו בודק בעל ניסיון, אמינות הבדיקה יכולה להגיע גם ל- 95%.

המצבים העיקריים בהם עושים שימוש בבדיקת פוליגרף

בסרטים ניתן לראות שהשימוש בבדיקת פוליגרף קשור בעיקר לפלילים ושהוא הופך את החקירה על פיה עם תוצאות דרמטיות השופכות אור על פרשות אפלות. במציאות הדברים מעט שונים. אמנם עושים שימוש בבדיקה גם לפלילים והיא אכן עוזרת במקרים בהם אין די ראיות מהשטח, אך עושים בבדיקה שימוש גם למטרות אחרות לגמרי:

  • עולם התעסוקה: מעסיק אשר זקוק לעובדים חדשים רוצה לוודא שהעובדים אותם יגייס הם אנשים אמינים וישרים. לכן, בחלק מהמקומות, במיוחד כאלה הקשורים לביטחון או שהעבודה בהם כרוכה בחשיפה למידע סודי ורגיש מבצעים גם בדיקת פוליגרף. בבדיקה נבדקת אמינות הנבדק בהיבטים שונים: נאמנות לעבודה ושמירה על סודיות, ההיבט החברתי ועוד.
  • משפחה וגירושין: הגעה להסכם גירושין אינה דבר פשוט. עורך דין משפחה שמשמש במקרה הזה בתור עורך דין גירושין צריך לעבוד לא מעט על מנת שבסופו של דבר יגיעו המתגרשים להסכם גירושין, בין אם הדבר נעשה מחוץ לכותלי בית המשפט ובין אם בתהליך משפטי. אחד הנושאים עליהם מתנהלים המאבקים המרים ביותר הוא חלוקת הרכוש וקביעת דמי המזונות. בתחומים אלה נזקקים לא מעט לשימוש גם בבדיקות פוליגרף.

כיצד משמש הפוליגרף בתהליך גירושין?

כאמור, הנושא שהוא לרוב הכואב ביותר, זה שבמסגרתו מתנהלים המאבקים הרבים ביותר הוא חלוקת הרכוש. ישנם מקרים בהם מתנהלים חשבונות סודיים של אחד מבני הזוג מעבר לים ללא ידיעת בן הזוג האחר או שישנם נכסים הרשומים על שם אחד מהם, דברים שעשויים לקבוע הן בנושא חלוקת הרכוש והן בקביעת גובה המזונות. לכן, קורה לא מעט שאחד מבני הזוג נבדק בפוליגרף על מנת שיהיה אפשר להמשיך בתהליך כשכל העובדות מגיעות לפני השטח ואין הסתרות. נושא נוסף שבו יכולות להיות לא מעט מחלוקות ועל הצד האחד לדעת שהוא יודע את כל האמת על הצד האחר הוא עניין המשמורת. לא מעט זוגות מתגרשים מחליטים על משמורת משותפת. עם זאת, על מנת ששני הצדדים יהיו שלמים עם ההחלטה עליהם לדעת בוודאות שהצד השני אחראי מספיק ויכול לשאת באחריות של חלוקת המטלות שיש בגידול הילדים בצורה שווה. לעיתים צד אחד מפקפק בצד השני במידה כזאת שהוא מבקש שהצד השני יעבור בדיקת פוליגרף.

בדיקת פוליגרף גם בתהליך גישור

עורך דין משפחה או עורך דין גירושין יכולים לשמש גם כמגשרים. היום זוגות רבים מעדיפים לפנות לגישור. אפילו בתי המשפט, לפני שהם דנים בתיק ומתחילה מסכת הדיונים בבית המשפט מעדיפים לשלוח את בני הזוג לתהליך גישור בניסיון להגיע להסכם מחוץ לבית המשפט. גם בתהליך זה, כיוון שנדרש שיח פתוח והגעה להבנות, ישנם מצבים בהם בן זוג אחד לא מוכן להמשיך עד לאימות עובדות מסוימות בבדיקת פוליגרף.

בדיקת פוליגרף או מבחן אמינות?

מעבר לבדיקה באמצעות מכשיר פוליגרף, ישנה בדיקה נוספת שבאה לבחון את אמינותו של אדם והיא מבחן אמינות. מבחן אמינות מורכב ממספר מבדקים וכולל למעשה את בדיקת הפוליגרף בתוכו. בדיקת פוליגרף מהווה בו חלק חשוב אך הוא כולל מבדקים נוספים כמו מבדקים ממוחשבים הנעשים באינטרנט ומבחן מודולארי שבודק אלמנטים כמו נאמנות, נטיה לסמים, עבריינות ועוד. מבחן אמינות ניתן למצוא בעיקר בעולם התעסוקה.

לבצע בדיקת פוליגרף במכון מנוסה

בדיקת פוליגרף אינה דבר אותו עושים כל יום ויש לה השלכות רבות על המשך תהליך גירושין וגם נושאים אחרים עליהם אמון עורך דין משפחה כמו צוואה וירושות לדוגמה, נושא שגם בו מתעוררות לא מעט מחלוקות. חשוב לבצע את הבדיקה במכון בעל ניסיון רב, מכון פוליגרף ותיק העושה שימוש בציוד חדשני ומדויק ככל האפשר ומעסיק בודקים מיומנים ובעלי ניסיון.