הלווית מחבל בעזה. צילום: פלאש 90

בג"צ דרש מהמדינה לנמק מדוע אישרה להעביר גופות מחבלים לפלסטינים בניגוד להחלטת הקבינט מינואר 2017: שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, קבע כי על המדינה להגיש לבג"צ את החומרים החסויים והמודיעיניים שעל פיהם קיבלה הממשלה את ההחלטה להעביר לקבורה שלוש גופות מחבלים שביצעו פיגועים כנגד כוחות צה"ל ואזרחי ישראל ביהודה ושומרון במהלך החודשים האחרונים.

בהחלטתו כתב השופט הנדל כי "דרך המלך היא כי המדינה תגיש את החומר החסוי הרלוונטי להודעה במעמד צד אחד בהקדם האפשרי". ההחלטה התקבלה בשל בקשתה של משפחת החלל הדר גולדין הי"ד כי בית המשפט יבקש מהממשלה את החומר המודיעיני על מנת להבטיח שהחלטות הקבינט שלא להשיב גופות מחבלים מזוהי או מיוחסי חמאס אכן מיושמת.

עוד ביקשה המשפחה, באמצעות יועציה המשפטיים פרופ׳ אביעד הכהן, עו"ד עודד סבוראי והקליניקות המשפטיות במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, כי תנאי בסיסי לשחרור גופות המחבלים חייב להיות שהלוויות שלהם לא תהפוכנה לאירוע תודעתי ופסטיבל תקשורתי המשרת את מי שמחזיק בחיילי צה"ל ובאזרחי ישראל.

כזכור, המדינה מבקשת להעביר לקבורה את גופתו של המחבל מוחמד סובחי מטול כרם אשר ניסה לבצע פיגוע במחסום תאנים הסמוך לאבני חפץ ב-2 באפריל 2018, את גופת המחבל עבד אלכרים זוהדי מרשוד שניסה לדקור אזרח ישראל בתחנת אוטובוס במישור אדומים ב-8 באפריל 2018 ובגופתו של המחבל ניסה ראמי סבראנה מבית אמר שניסה לבצע פיגוע דריסה בחברון כנגד כוח צה"ל.

זאת בניגוד להחלטת הקבינט מחודש ינואר 2017 על הפסקת החזרת גופות מחבלי חמאס, הכבדת התנאים ומניעת הביקורים לאסירי חמאס וצמצום בהכנסת תושבי הרצועה לישראל במקרים הומניטאריים.

לאה ושמחה גולדין בבג"ץ. צילום: פלאש 90
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי