No Tag To Print

ניל הנדל. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"צ הוציא צו המונע את הרס בית המחבל שרצח את הרב שי אוחיון הי"ד

ח"כ מאי גולן לערוץ 20: "שופטי בג"צ מצליחים כל פעם לשבור שיאים של ניתוק, שיאים של אכזריות"

לאחר שצה"ל חתם על הריסת בית המחבל שרצח את הרב שי אוחיון הי"ד, בג"צ הוציא היום (חמישי) צו המונע את ההריסה.

כזכור, ביום 26 באוגוסט 2020, ביצע המחבל חליל עבד אלחאלק מחמד דויכאת, בן 46, תושב הכפר רוג'יב הסמוך לשכם, פיגוע דקירה בפתח תקווה, בו נרצח הרב שי אוחיון ז"ל.

רק לפני שבוע, דחה מפקד פיקוד המרכז, אלוף תמיר ידעי, את עתירת משפחת המחבל שביקשה שלא להרוס את הבית, וחתם על צו הריסה.


ראיון עם אלמנתו של הרב שי הי"ד, שבועיים לאחר הפיגוע

היום, שופט בימ"ש העליון ניל הנדל, הוציא צו ביניים האוסר על צה"ל להרוס את בית המחבל שרצח את הרב שי אוחיון הי"ד בפיגוע הקשה בפ"ת לפני מספר שבועות. בנוסף, קבע השופט הנדל כי דיון בעתירה בעניין יתקיים בשלושה שבועות הקרובים.

דובר צה"ל מסר בתגובה להחלטה: "היום (ה'), הגישה משפחת המחבל ח׳ליל דויכאת עתירה לבג״ץ, בבקשה לבטל את הצו המורה על החרמת והריסת בית המחבל. זאת לאחר שמפקד פיקוד המרכז דחה את השגת המשפחה על ההריסה. בית המשפט העליון הוציא צו ארעי שמונע את מימוש הצו עד למתן החלטה אחרת".

בהודעה ששלחה אלמנתו של הרב שי הי"ד, סיון אוחיון, לעיתונאית סיון רהב-מאיר כדי שתפיץ לתקשורת, כתבה כך: "בשתיקה שלנו, בחוסר הענישה ואי-ההרתעה אנחנו נותנים יד לטרור.
אותו מחבל נתעב רצח את שי והרס את ביתנו ובתים רבים אחרים באכזריות רבה ומתוך קור-רוח. לנו לא ניתנה הפריבילגיה להגיש השגה, לערער לבג"צ, או לטעון טענות קשות ואמיתיות על ילד קטן שעד היום ממתין עד בוש לאבא האהוב, עמוד-התווך שלו שיבוא לקחת אותו".

סיון אוחיון הוסיפה: "אסור שיהיו עוד ילדים כאלו, אנחנו בסה"כ אנשים פשוטים ושקטים שרוצים לחיות בבטחה במדינה שלנו. בציפייה לגאולה שלמה במהרה בימינו".

הרצל חג'אג', מפורום המשפחות השכולות ואביה של סרן שיר חג'אג' הי"ד, אומר בתגובה לערוץ 20: "אנחנו המשפחות השכולות ופורום 'בוחרים בחיים' אומרים לבג"צ: אסור לך להתערב בכלל בענייני ביטחון, יש מי שמבין בזה. לפי תקנה 119, מפקד האיזור יכול להרוס את הבית של המחבל – באותו יום, הוא לא צריך להמתין ולא צריך לפנות לבג"צ".


הרצל חג'אג': "הפיגוע הבא יהיה על הידיים של השופטים"

עוד הוסיף חג'אג' כי לא ייתכן שאחרי שבג"צ הצליח לעצור את כל אמצעי ההרתעה האחרים, כמו גירוש ושלילת תושבות, יעצור גם את הריסת הבתים: "הפיגוע הבא יהיה על הידיים של השופטים האלה".

ח"כ מאי גולן מהליכוד אומרת בתגובה לערוץ 20: "שופטי בג"צ מצליחים כל פעם לשבור שיאים של ניתוק, שיאים של אכזריות, והפעם בהחלטה מקוממת, כאובה, ואכזרית מן היסוד – הם שוב הורסים הריסת בית מחבל, והפעם את הריסת בית המחבל שרצח את הרב שי אוחיון השם יקום דמו. דמו של הרב זועק מן האדמה, דמם של כל הנרצחים זועק מן האדמה".

חברת הכנסת גולן הוסיפה וקראה לחברי הליכוד ולראש הממשלה, להעביר במהירות את פסקת ההתגברות: "בשביל זה נכנסנו לכנסת, גם ללא תמיכתה של כחול לבן".


ח"כ גולן: בג"צ שובר שיאים של אכזריות

ח"כ גדי יברקן אמר בתגובה: "בג"צ מכרסם בכוח ההרתעה של צה"ל. בקצב הזה לא ירחק היום שבו בג"צ יבקש שצה"ל יציג בפניו תכניות למבצע צבאי לאישורו בטרם יצא לפעילות בשטחים. אם לא יתעשת – בג"צ עוד עלול למצוא את עצמו כחלק מהבעיה בשיקום ההרתעה נגד מחבלים בני מוות, במקום להיות חלק מהפתרון. הריסת בית המחבל זה המעט שיש לעשות".

ח"כ בוסו מש"ס הגיב: "שבר על שבר: אני הוא זה שלצערי עדכנתי את האלמנה על ההחלטה הערב של בג"צ, אישה חדורת אמונה שלמען האמת לא פיתחה ציפיות רבות בנוגע להחלטה, אבל מבקשת להילחם בכל הכח בכדי לייצר הרתעה למנוע את הרצח הבא. היום נעשתה קבורה נוספת של מעט הנחמה שנותרה למשפחה השבורה והמרוסקת, הפוטנציאל של אירועים כאלה שילכו ויגברו רק הולך וגדל בעקבות החלטות השגויות של בג"צ, הרב שי הי"ד שהיה דמות ומופת בחייו סמל של אצילות וצניעות, שהשאיר אלמנה ויתומים שמתמודדים עם שבר נוסף בערב חג הסוכות".

הרב שי אוחיון ז"ל

ארגון חוננו אשר מייצג את משפחת אוחיון במימוש זכויותיהם כנפגעי עבירה תקף את צו הביניים: "ניתן למחבלים כבר להגיש השגה שנדחתה על ידי צה"ל. לא יתכן שבג"ץ ישמש ערכאת ערעור קבועה כנגד צעדי הרתעה ולחימה של צה"ל. הגיע הזמן להורות על הרס מידי של הבית ללא צו ביניים ולא שהות על מנת לחזק את אפקט ההרתעה. ככל שיתברר אחר כך שמדובר בטעות קיצונית יהיה ניתן לבקש פיצוי באמצעות בג"ץ".

בתנועת "אם תרצו" מגיבים: "מדובר בעוד מופע אימים מבית היוצר של בג"ץ. אנו תוהים מתי שופטי האולימפוס יעדיפו את ביטחונם של אזרחי ישראל על פני המחבלים. רציחתו של הרב אוחיון הייתה יכולה להימנע לו בג"ץ לא היה פוגע שוב ושוב בהרתעה הישראלית. דם הנרצח טרם התקרר בקבר, ובג"ץ כבר שולח חיבוק למשפחת המחבל. אוי לאותה הבושה".

It is not Android