No Tag To Print

הנשיאה חיות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"צ דחה את בקשת הממשלה לקיים דיון נוסף על הריסת בית המחבל שרצח את עמית בן יגאל

לאחר שעיכב את ההחלטה על הריסת הבית בעקבות עתירת ארגון השמאל הקיצוני, מחליט כעת בית המשפט כי לא יתקיים דיון נוסף בנושא; במערכת הפוליטית זועמים, ח"כ מאי גולן: "אמשיך להילחם בכל כוחי עד שייהרס ביתו של בן הבליעל"

כזכור בתחילת חודש מאי ביצע המחבל אבו בכר פיגוע, והשליך בלוק אבן על ראשו של רס"ל עמית בן יגאל ז"ל, לוחם סיירת גולני שהיה מתחת לביתו במהלך פעילות מבצעית.

לפני חודשיים וחצי, ב-15 ביולי, פרסמנו בערוץ 20 כי בית המשפט העליון נענה לעתירת ארגון השמאל "המוקד לזכויות הפרט", ודחה את מועד הריסת בית המחבל, זאת לאחר שצה"ל החליט על הריסת הבית, ואף מיפה את הבית לצורך ההריסה.

לאחר פניות מהדרג הפוליטי ואף פנייה של היועמ"ש לקיום דיון חוזר בעניין, דוחה כעת בית המשפט העליון את הבקשה, מה שישאיר את בית המחבל על תילו.


ברוך, אביו של עמית בן יגאל לאחר החלטת הדחייה של בג"צ: "הדגל צריך להיות בחצי התורן"

חבר הכנסת אריאל קלנר התארח בערוץ 20 בתכנית 'האולפן הפתוח', ואמר: "בג"ץ יורק בפרצופם של לוחמי צה"ל והמשפחות השכולות ופוגע בהרתעה. מה שמזעזע לא פחות, זו העובדה שמדובר בפסק דין שבו הרכב מקרי של שני שופטי שמאל קיצוני – מני מזוז וג'ורג' קרא – הם אלה שפסקו כנגד יעל וילנר. אפילו בבג"ץ רוב השופטים מקבלים את עמדת מערכת הביטחון לגבי הרס בתים".


חבר הכנסת קלנר ב'האולפן הפתוח'

חברת הכנסת מאי גולן מהליכוד הגיבה: "זה לא כבר עניין של שמרנות או ליברליזם. של ימין או שמאל. ההחלטה של נשיאת העליון לדחות את העתירה להריסת ביתו של המחבל שרצח את החייל עמית בן יגאל הי״ד משדרת מסר מקומם, הזוי ומסוכן: 'הדאגה שלנו היא קודם כל למשפחות המחבלים ורק אז למשפחות הנרצחים…'. העוול המוסרי שנעשה כאן זועק לשמיים והמחדל הביטחוני וחוסר ההתרעה מסוכנים לא פחות. אם יש משהו שאני מבטיחה לעצמי ולכם כאן ועכשיו – זה שאמשיך להילחם בכל כוחי עד שייהרס ביתו של בן הבליעל ועד שנחזיר את הכח לכנסת – הריבון האמיתי של מדינת ישראל!".

חברת הכנסת קטי שטרית צייצה על פסיקת בג"ץ בחשבון הטוויטר: "בג"ץ כובל את ידי המדינה מלמנוע את הפיגוע הבא! ההחלטה למנוע דיון נוסף בנוגע לאי הריסת בית המחבל שרצח את הלוחם עמית בן יגאל הי״ד פוגעת בהרתעה, מנוגדת לתקנות ומציבה את זכות הקניין של המחבל לפני זכותם של אזרחי ישראל לחיים. את החרפה הזאת חובה עלינו כמחוקקים לתקן".

חבר הכנסת אופיר כץ (הליכוד) הגיב: "מרתיח. ״ייתכן כי ניתן וראוי היה להגיע לתוצאה שונה בנוגע להריסת בית המגורים של המפגע, טעות ביישום של הלכה קיימת אינה מקימה עילה לדיון נוסף״. הציטוט הזה של הנשיאה חיות כל כך מקומם, דוגמה שממחישה מדוע אמון הציבור במערכת המשפט בשפל- גם אם נעשתה טעות, היא תישאר, אפילו אם מדובר באחת שתרמוס את משפחתו של עמית בן יגאל ז״ל. מעניין שגם בהדחת יזבק חיות רצתה ולא הצליחה, איך שהוא כשזה מגיע למחוזות האלו התוצאה היא בניגוד לעמדתה".

חבר הכנסת ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט הגיב: "החלטת בג"צ שלא להרוס את בית רוצחו של הלוחם עמית בן יגאל ז"ל מבטאת אטימות קיצונית, ופוגעת פגיעה מהותית ביכולת צה"ל להרתיע מחבלים עתידיים מלרצוח ישראלים. ההחלטה הזו מחלישה את המאבק הצודק והאפקטיבי נגד הטרור". עוד הוסיף בנט כי "את הרוע אי אפשר לנצח בהחלטות מנותקות מהשטח ומהמציאות. החלטה רעה זו תחייב פעולה של המחוקק כדי להשיב לישראל את ההרתעה וההגנה על חיי אזרחי ישראל וחיילי צה"ל".

ח"כ מתן כהנא (ימינה) הגיב בחשבון הטוויטר: "אני ופוליטיקאים רבים ממנעד רחב מאוד של הקשת הפוליטית, ביקשנו מבג"ץ לקיים דיון חוזר לגבי הריסת בית המחבל. אבל בג"ץ החליט. כי למה מי אתם הפוליטיקאים שתטריחו אותנו לקיים דיון חוזר בשאלות ערכיות. אתם סה"כ נבחרי ציבור. בשאלות ערכיות יש בוס אחד במדינה הזו וזה אנחנו. סוף".

ח״כ אופיר סופר (ימינה) הגיב גם הוא לפסיקה של בג"צ: ״כמה לא מפתיע. שוב בג״ץ ממשיך לצפצף על החלטות הנוגעות לטובת המדינה וביטחון אזרחיה ופועל בצורה מנותקת לחלוטין מהחלטות הדרג המדיני והביטחוני. כואב הלב לראות שוב החלטה שאינה מתיישבת עם השכל הישר ועם עקרונות הצדק הטבעי".

סא"ל (מיל') מאיר אינדור, יו"ר ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' הגיב: "הריסת חדר בבית המחבל היא מפלטו של הנבל, וטוב שלא ייהרס מאשר ייהרס, ולא ייתן תירוץ למערכת המשפט להתכסות במופע ראווה של 'הריסה לא-הריסה' בפינצטה שאין לכך שום משמעות ביטחונית. החדר ההרוס בבית משפחת המחבל שיישאר על תילו, ישמש בצדק דגל ניצחון של הקופרודוקציה המשותפת בין מערכת המשפט, ארגוני השמאל, משפחת המחבל ותומכיהם. מי יידחה עפר מעיניו של לוחם צה"ל שהקריב את חייו למען ביטחונם של תושבי ישראל".

בארגון 'בצלמו' מגיבים: "בגץ הרס סופית את שארית ההרתעה ונתן פרס לטרור ולחמאס. בגץ קבע סופית כי בתי מחבלים לא ייהרסו, ובכך גרם למחבל הבא לא לחשוש או להסס. החלטת בגץ תגרום לפיגועים רבים. ניכר שנשיאת העליון החליטה סופית לפגוע בביטחון ישראל הן בקביעת הרכבים שמתנגדים להרס, והן בהחלטה שגוייה זו. נפעל להעברת חוק בכנסת הקובע שניתן להרוס בתי מחבלים כבר במושב הקרוב".

בתנועת "אם תרצו" מגיבים: "משיכת הזמן של הנשיאה חיות, במתן החלטה בנוגע לדיון חוזר בנושא הריסת בית המחבל – היא אצבע בעין למלחמה בטרור של ממשלת ישראל. רציחתם של לא מעט אזרחי ישראל, כולל זו של לוחם גולני עמית בן יגאל הי"ד הייתה יכולה להימנע, לו שופטי בג"ץ לא היו פוסקים לטובת משפחות המחבלים ובכך פוגעים שוב ושוב בהרתעה הישראלית, ומונעים ממערכת הביטחון להרוס בתי מחבלים. נשיאת בית המשפט העליון מוכיחה שוב עד כמה היא מנותקת. פסיקה זו היא אות קלון למערכת המשפט".

עוד בנושא: לאחר החלטת בג״צ – דרישה מצה״ל להרוס את חדרו של המחבל עוד הלילה
הנבואה העצובה ב'האולפן הפתוח' שהתגשמה: "אל תצפה לתוצאה אחרת בבג"ץ"

It is not Android