בראשות השופט יצחק עמית קיבל היום (שני) את עתירת 'לוחמים לשלום' ו'חוג ההורים- פורום משפחות שכולות למען השלום' נגד שר הביטחון בהחלטתו שלא לאפשר ל-176 ערבים תושבי יו״ש להיכנס לשטח ישראל על מנת להשתתף בטקס יום הזיכרון משותף לישראלים וערבים.

הטקס המשותף נערך בישראל מזה 13 שנים ומספר המשתתפים בו עולה משנה לשנה. בשנה שעברה החליט שר הביטחון שלא לאפשר לערבים מיו"ש המוזמנים לטקס, להיכנס לתחומי מדינת ישראל כיוון שהדבר פוגע ברגשות הציבור בישראל ובמשפחות השכולות. גם בשנה שעבר הוגשה עתירה לבג"ץ על החלטת שר הביטחון והותרה כניסה ל-90 פלסטינים. השופט עמית כתב: "יש להצר על כך שלמרות התקדים שנקבע בעתירה הקודמת אנו נדרשים שוב במעין 'שידור חוזר' לאותה סוגיה".

לדברים אלו הגיבו המשיבים – משרד הביטחון והיועץ המשפטי לממשלה – כי על רקע המצב הביטחוני הוחלט להדק את הסגר על יו״ש ביום הזיכרון והעצמאות ולצמצם למינימום הכרחי את האישורים למתן היתרים חריגים.

לדעת בית המשפט לא מדובר היה בצמצום היות וניתנו אלפי אישורי כניסה לפועלים ערבים בימים אלו. "אנו מתקשים לקבל את הטענה כי הסגר מונע מלכלול ברשימה זו עוד כמאה פלסטינים המבקשים להשתתף בטקס״ נכתב בפסק הדין. עוד נכתב כי "הרגישות הציבורית הנלווית לעתירה לא נעלמה מעינינו אך הטקס אינו מתריס ואינו פרובוקציה".

בפסק הדין המקומם מורה בית המשפט לשר הביטחון לאפשר מתן היתרי כניסה ייעודיים לישראל לצורך השתתפות בטקס המשותף.

ההזמנה לטקס יום הזיכרון האלטרנטיבי. צילום: מתוך דף הפייסבוק של 'לוחמים לשלום'

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפסיקה בחשבון הטוויטר שלו: "ההחלטה של בג"ץ שגויה ומאכזבת. אין מקום לטקס זיכרון שמשווה בין דם בנינו לדמם של מחבלים", עוד הוסיף: "על כן סירבתי לאפשר את כניסתם של משתתפי הטקס ואני סבור שלא היה מקום להתערבותו של בג"ץ בהחלטתי זו"

"אם למישהו הייתה נדרשת הוכחה נוספת לגבי הצורך החיוני והמידי בתיקון יסודי של מערכת המשפט ובפרט בשינוי פניו של בית המשפט העליון, הרי שהוא קיבל אותה בדמות הפסיקה המקוממת בעניין כניסת הפלסטינים לישראל", אמר השר יריב לוין בתגובה לפסיקה השנויה במחלוקת. עוד הוסיף: 'מצער שדווקא בעיתוי כזה, ערב יום הזיכרון ויום העצמאות, שוב בוחר בית המשפט במפריד על פני המאחד".

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.