ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90
ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90

בג"ץ קיבל היום (ה') את עתירות משפחות המחבלים ממזרח ירושלים המזוהים עם חמאס וקבע כי המדינה מחזיקה בגופות ללא סמכות. עפ"י פסק הדין, אין חוק המתיר למדינה להחזיק בגופות לצרכי מו"מ על גופותיהם של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין הי"ד ועל כן על הכנסת לנסח חוק בנושא תוך חצי שנה או להשיב את הגופות.

"מדובר בהחלטה בעייתית מאוד של בג״ץ. אסור לתת לחמאס מתנות חינם", אמר בתגובה רה"מ בנימין נתניהו. "אכנס את שרי הקבינט והיועמ״ש ביום ראשון לדיון מיוחד כדי למצוא פתרונות מעשיים וחוקיים, להמשך הפעלת הלחץ על החמאס". שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הנחה לפעול ללא דיחוי לחקיקתו של חוק, שיאפשר החזקה בגופות מחבלים לצרכי משא ומתן להשבתם של שבויים ונעדרים.

ההחלטה של בג"ץ תאפשר את שחרור גופות המחבלים פאדי אל קנדאר אשר רצח חמישה חילי צה"ל בירושלים בפיגוע דריסה, מוחמד אבו סביח אשר רצח שוטר ואזרחית בירושלים בפיגוע ירי. מדובר באחת הפעמים הובדדות בהם התערב בג"ץ בהחלטה ביטחונית.

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה הערב כי בשבוע הבא היא תפיץ תזכיר חוק (תיקון לחוק המאבק בטרור) שמאפשר החזקת גופות מחבלים לצורכי מו"מ. תחילה עמדת היועמ"ש היתה שאין צורך בתיקון חקיקה ושתקנות ההגנה מאפשרות את החזקת הגופות. בעקבות פסיקת בג"ץ החוק יתוקן. שקד: "ממשלת ישראל לא תחזיר גופות מחבלים כל עוד גופות חיילינו נמצאות בידי האויב".

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן אמר בתגובה: "עצוב מאד שפעם אחר פעם בג״ץ טועה בפסיקותיו ומקבל טענות משפטיות של מחבלים וקרוביהם על פני נפגעי הטרור. החלטה זו, כמו ההחלטה לחייב את המשטרה למסור את גופות המחבלים מאום אל פאחם, מקשה על כוחות הבטחון לייצר הרתעה ולהיאבק בהסתה. עלינו לעשות הכל כדי להסדיר בחקיקת בזק את כל סוגיית גופות המחבלים ולהקנות סמכות ברורה שלא להחזירן".

מסע הלווית המחבלים מאום אל פחם
מסע הלווית המחבלים מאום אל פחם

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין: "כיו"ר כנסת אני חושב שהגיע הזמן שכל המפלגות הציוניות באופוזיציה ובקואלציה שילדיהם משרתים בצה"ל יתאחדו ויובילו חקיקה שתאפשר להחזיק בגופות מחבלים לצרכי מיקוח ובדרישה להחזרת השבויים והנעדרים שלנו, וגם בנסיבות מצדיקות אחרות. במסגרת תפקידי אעשה את הכל, שהחקיקה הזאת תעבור מהר ותאפשר לצה"ל לפעול בתנאים הלא פשוטים שהוא פועל בהם כיום".

קודם לכן אמרו שקד ושר החינוך נפתלי בנט בתגובה כי "בג״ץ שגה בקביעתו שאוסרת על מדינת ישראל להחזיק בגופות מחבלים. אנו במלחמה נגד ארגוני טרור רצחניים, ולא ניתן להילחם בהם עם ידיים קשורות. על כן באופן מיידי נוביל חקיקת חוק שיאפשר החזקת גופות, ונדאג שגופות המחבלים לא תועברנה למשפחותיהם, ללא שחרור בנינו הדר גולדין, אורון שאול והאזרחים שבידי חמאס".

גם שר המודיעין ישראל כ״ץ קרא לקדם חקיקת בזק בכנסת שתאפשר להחזיק בגופות מחבלי החמאס עד להחזרת גופות חללי צה״ל המוחזקות בידם. "מדובר בנושא משמעותי המצריך חקיקת בזק, אנו חייבים את זה למשפחות החללים ולחיילי צה״ל".

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה: "ההגנה של בג"צ היום על גופותיהם של מחבלים ורוצחים, היא בלתי סבירה בעליל ופוגעת קשות בהתמודדות של כוחות הביטחון מול אלה הפועלים להשמדתנו ללא הפסקה. חמור שבג"צ נוטל לעצמו שוב את הסמכות להתערב בהחלטת ממשלה לגיטימית ושקולה".

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, אמר כי יתמוך בחקיקת הממשלה בנושא: "בג"ץ הורה לממשלה לעשות את מה שהייתה צריכה לעשות כבר מזמן. לחוקק חוק שיתיר להחזיק את גופות המחבלים בידינו. זה אקט משמעותי במלחמה בטרור ובמשא ומתן להשבת גופות הבנים. אתמוך בחקיקה. מדינת ישראל מחויבת להחזרת הבנים למשפחותיהם".

ח״כ שרן השכל, חברת ועדת חוץ וביטחון: "שחרור גופות המחבלים יתן רוח גבית לטרור ומוטיבציה להסתה נגד ישראל. משפחות שאול וגולדין ממתינות לבניהן. נקדם חקיקה ונענה לאתגר שהציב בג"ץ".

משפחת גולדין: "החלטת בג"ץ תגביר את הלחץ על נתניהו"

כזכור משפחת גולדין עתרה לבג"ץ בדרישה כי המדינה תמלא אחר החלטות הקבינט מחודש ינואר 2017 לפיהן לא יוחזרו גופות מחבלי חמאס, יוכבדו התנאים ומניעת ביקורים לאסירי חמאס בכלא וצמצום בהכנסת תושבי הרצועה לישראל במקרים הומניטאריים.

בעקבות החלטת בג"ץ, תקפה משפחת גולדין את ראש הממשלה נתניהו ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני: "אנו מסתובבים כבר חודשים ארוכים בתחושה שהחלטת הקבינט מינואר השנה על הפעלת לחץ נגד חמאס היא חלולה והצהרתית בלבד.  זו הסיבה שפנינו בעצמנו לבג״צ בנושא זה, וההחלטה היום רק תגביר את הלחץ על נתניהו ושרי הקבינט לקום מכיסאותיהם, להפשיל שרוולים, ולהתחיל לעבוד למען השבתם של הדר ואורון לישראל. אנחנו כמשפחה, מאסנו מדיבורים ומהחלטות ריקות מתוכן. הגיע הזמן למעשים, להפעלת מנופים ולחץ אפקטיבי. הגיע הזמן שנהיה חזקים ונעמוד כמו צוק איתן מול חמאס".

משפחת גולדין במסיבת עיתונאים ערב הגשת העתירה. צילום: פלאש 90
משפחת גולדין במסיבת עיתונאים ערב הגשת העתירה. צילום: פלאש 90

מאיר אינדור מארגון נפגעי הטרור אלמגור, אמר: "החלטת בג"ץ סותרת החלטות קודמות שניתנו בעתירות של אלמגור שבו אמר שאינו יכול להתערב בהחלטות בעלות אופי מדיני או צבאי. כך היה בעסקאות שבו שוחררו אלפי מחבלים שם חוללו כל עקרונות סדרי המשפט והענישה בשם הסוברניות של המדינה שמונעת מהבג"ץ, כך לטענת השופטים, להתערב לטובת משפחות השכולות".

"לעומת ההתערבות הבוטה לטובת משפחות הרוצחים והמחבלים שבו הבגץ כן מגביל את סמכויות המדינה. האיפא ואיפה זועקת לשמיים אי צדק! ולכן במקום שבג"ץ יגביל את סמכויות הבטחון, המחוקקים יגבילו את בג"ץ בחקיקת בזק מול בג"ץ", הוסיף אינדור. במקביל תובע הארגון משרת המשפטים להורות למשרדה לבקש דיון בהרכב מורחב גם מפני ההחלטה ניתנה ברוב של שני שופטים מול שופט אחד.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא