בתי נתיב האבות. צילום: פלאש 90
בתי . צילום: פלאש 90

בג"ץ הורה היום (א') להרוס את ששת בתי נתיב האבות סמוך לאלעזר ואת הנגרייה שנהרסה חלקית. מדובר בשישה בתים מתוך 15 שנבנו בחלקם על ושני מבנים נוספים, אנדרטה ונגרייה, אשר הוגשה נגדם לבג"ץ. ביהמ"ש קבע כי יש להרוס את הבתים עד לחודש מרץ 2018. ואולם בהמשך הגישו התושבים לעכב את הריסת שישה מהמבנים בטענה כי ניתן להסתפק רק בהריסתם החלקית.

"ההכרעה במקרה דנן התבססה על התשתית העובדתית שהוצגה לביהמ"ש שלפיה אף שעסקינן בבתים 'חצויים' מדובר במקרה של 'הכל או כלום': או שמסדירים את המבנים בדרך כזו או אחרת או שמורים על מימוש צווי ההריסה שהוצאו להם במלואם", לשון פסק הדין. לטענת נשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת מרים נאור, לא נטען במועד כי ניתן להסדיר את המבנים או את חלקם וכן המדידות שהוגשו בדיעבד לא הוגשו בשלב בו ניתנה ההכרעה ועל כן יש להרוס לחלוטין את המבנים.

בתגובה לפסק הדין מסרו תושבי נתיב האבות כי "בג"ץ שוב בחר להתעלם מהתושבים ולא מוכן לבחון את המציאות בשטח ולמרות האבסורד ועוגמת הנפש, החליט שוב להראות כי ידו על העליונה וכי הצדק לא נר לרגליו, ובכח דוחף אותנו למאבק חסר פשרות. פסק הדין הוא רוע לב צרוף. בג"ץ ממשיך להיות פוליטי ואכזרי ולהפלות את הציבור היהודי אך כשמדובר בערבים פעם אחר פעם בגץ פוסק לטובתם. אנחנו עומדים המומים מול אזלת היד של הפוליטיקאים וחוסר היכולת שלהם לשלוט במדינה היקרה שלנו. ראש המשלה שוב מוכיח את החלשותו מול מצוקה של תושבים ואזרחים במדינת ישראל, הוא ורק הוא יכול לשנות את הגורל כמו שהוא יודע ואנו מחכים ומצפים למוצא פיו ולמתן פתרון מיידי".

שר התיירות יריב לוין אמר כי "שופטי בג״ץ מוכיחים פעם אחר פעם כי למאגר פסיקותיהם השמאלניות אין סוף. השופטים ממשיכים לפסוק באופן סלקטיבי, ובוחרים להתאכזר לתושבים תמימי לב שלא ביקשו מהמדינה דבר מלבד האישור לנסר את בתיהם שלהם בכדי להתאימם לדרישות של השופטים עצמם. אני שב וקורא לאמץ חוק להקדמת גיל הפרישה של השופטים אשר יאפשר רענון רחב של הרכב בית המשפט העליון".

שר החלקאות אורי אריאל אמר בתגובה כי "השופטת נאור ממשיכה בדרכה ופוגעת במשפחות שביקשו להשאר בביתם, אף אם רק בחלקו של הבית, השופטת עושה זאת באמתלה של טענות פרוצדורה וללא מהות. מי שאיבד את החמלה בפסיקותיו באמת ראוי לו שיפרוש. זו מידת סדום".

נתיב האבות

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, תקף את ההחלטה: "עד הערב התחלקו בתי נתיב האבות לאלו שמכונת הצדק רמסה אותם במלואם לאלו שהיו רק נגועים בצרעת האוול המשפטי. והערב הבג"צ פסק  שאין מקום לחלוקה בין סוגי הבתים. למדנו בזכות בית המשפט שרק חלוקה אחת רלוונטית עבורנו – חלוקה בין אמת לשקר. בין האמת שבזכות שלנו ללכת  בנתיב אבותנו לשקר  של המשפט הקר והמנוקר מהזכות היסודית הזו. לא את פסק דינם של הבתים קבע היום הבג"צ אלא את פסק דינו הוא פסק. העיד על עצמו כבית הדין הגבוה לחוסר צדק".

בארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו" ברכו על ההחלטה: "אנו מברכים על פסק הדין שהגדיר קו אדום וחד משמעי לכל אזרח ישראלי שינסה לבנות על קרקע שלא שלו, ולא נתן יד לניסיון הנואל לשנות פסק דין חלוט. זהו נצחון הצדק, כמו גם של בעלי הקרקע שיזכו בתום מסע מייגע להשיב חלק מאדמתם לאחר 17 שנים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.