הדיון במס ריבוי דירות הידוע גם בכינוי "מס דירה שלישית" ו"מס דירות כחלון", החל הבוקר (ג') בבג"צ:  הדיון עסק הן בחוקיותו של הליך אישור המס החדש והן בהשלכותיו של המס על בעלי הנכסים ועל שוק הדיור. העתירות שנדונו כיום הוגשו מטעם מספר גורמים שונים, חלקן מצד בעלי דירות פרטיים הרואים עצמם כנפגעים מהחוק וטוענים לאי-חוקיותו, וחלקן מטעם סיעות האופוזיציה, המחנה הציוני, יש עתיד, מרצ והרשימה המשותפת המבקשים פסילה של החוק בשל המחדלים החמורים שלטענתן נפלו בהליך חקיקתו בוועדת הכספים של הכנסת.

מתוך "כלכלי בלילה". ימים א'-ה' 23:00 

תשובת הכנסת לעתירה קבעה כי הליך החקיקה אכן לא היה תקין, אולם המליצה שלא לבטל את החוק ולהסתפק רק באזהרה של בית המשפט מפני מקרים דומים בעתיד. לפי עמדת המדינה אין לבטל את החוק, והטענה היא כי לא נפלו פגמים מהותיים בהליך החקיקה. עוד גורסת תגובת המדינה כי טענות העותרים אינן מבוססות, והחוק אינו פוגע בשוויון או בזכות הקניין. בשתי התגובות נטען כי מדובר בחוק חשוב, ושינויו כעת, עלול להביא לבלבול ולפגיעה באלו שהתכוונו למכור את נכסיהם בעקבות החקיקה.

שר האוצר כחלון - יוזם החוק. לפי תשובת הכנסת הליך החקיקה אכן לא היה תקין. צילום: פלאש 90
שר האוצר כחלון – יוזם החוק. לפי תשובת הכנסת, הליך החקיקה אכן לא היה תקין. צילום: פלאש 90

במהלך הדיון מתחו השופטים ביקורת על עמדת המדינה והכנסת, השופט נועם סולברג אמר: "המדינה מודה שהיה פגם רציני מאוד בחוק מיסוי דירה שלישית, אין ספק". לאחר הפסקה, הודיעו השופטים כי החליטו להוציא צו על-תנאי נגד החוק ונקבע דיון בסוגיה בהרכב מורחב ב-23 במארס שעד 23 במארס מוטל על המדינה לנמק בפני בג"ץ מדוע לא ניתן לבטל את החוק על אף הפגמים  בהליך החקיקה.

חברי כנסת מן הסיעות העותרות הגיבו היום בעניין לאחר הדיון. ח"כ מנואל טרכטנברג אמר: "אני יוצא מעודד מהדיון. על-פי דברי בית המשפט, נשמע שהוא מזדהה עם הטיעונים שלנו. מסביב לחוק ההסדרים תמיד יש לחצים, אבל מה שהיה באותו הלילה היה חסר תקדים". עוד הוסיף, "אני מקווה שבית המשפט יחזיר את הגלגל אחורה ויחליט שיש לקיים דיון אמיתי בכנסת. במהלך הדיון התרעמו השופטים על הייעוץ המשפטי של הממשלה, כי כל הדיון עסק בפגם המהותי בהליך, והם לא הסכימו לתת על זה תשובה. זה הרי הנושא העיקרי. זה היה מביך. הייתי נבוך בשביל נציגי הממשלה".

 

 עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20