לפני כ-30 שנה רכשה משפחת גולובנציץ 2000 דונם סמוך לקיבוץ רביבים בדרום. ב-5 שנים האחרונות בדואים מהיישוב ביר הדאג' הסמוך פלשו לקרקעות והקימו באזור מבנים בלתי חוקיים.

ד"ר חיים גולובנציץ, בנו של רוכש הקרקע, הגיש עתירה לבג"ץ בתקווה להגיע למשפט צדק. מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון, קבעה בפסק הדין כי "לא ניתן לשים את קרקע העותרים במרכז החיים".

בראיון לגלי צה"ל, ד"ר חיים גולובנציץ אמר כי עשה טעות שלא לקח את שירותיהם של עורכי הדין מארגון השמאל הקיצוני "יש דין". ד"ר גולובנציץ אמר כי הוא שוקל לקחת את שירותיו של עו"ד מיכאל ספרד מהארגון. כמו כן, ד"ר גולובנציץ אמר כי הוא מוכן להגיע להסדר פשרה שיכיל פיצוי כספי.

לטענת רשויות השלטון, לא ניתן לבצע אכיפה בשטח עד שלא יסתיימו מאמצי ההסדרה מול הבדואים.

בתוך כך, בשבוע שעבר בית המשפט סירב לפנות ערבים בירושלים שפלשו לשטח בבעלות יהודית. בפסק הדין שניתן ע"י השופט יורם דנציגר נאמר: "אין חולק כי למשיבים (בעלי האדמות היהודים) הזכות לממש את זכותם הקניינית כפי שנקבעה בפסק הדין וכי ככלל הצד הזוכה בפסק הדין רשאי ליהנות מזכייתו אף אם הוגש ערעור. עם זאת, שעה שמדובר בנזק בלתי הפיך, מאזן הנוחות נוטה לטובתם".

איפה ואיפה. מתוך 'הפטריוטים'

פסקי הדין ניתנו מספר ימים סמוך לפינוי עמונה, אז, בית המשפט קבע כי יש לפנות את המתיישבים היהודים שהתיישבו על שטח בבעלות פלסטינית לכאורה.

אריה קינג, חבר מועצת עיריית ירושלים, תקף בחריפות את בתי המשפט. לדבריו, בג"ץ מפלה את האוכלוסייה היהודית בישראל. "היד שאתמול חרצה את גורלו של היישוב עמונה, ידו של דנציגר חתמה שעות ספורות לפני כן, החלטה שונה לגמרי. מדובר במקרה של ערבים שפלשו ובנו שתי מבנים לא חוקיים על אדמה יהודית שרשומה אצל פקיד הסדר המקרקעין, וזאת בערעור לאחר ששתי ערכאות שונות, פסקו שעל הפולשים הערבים להתפנות", אמר קינג.

אלעד שור

אלעד שור