2:39 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ: מותרת הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב

בג"ץ: מותרת הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב

הרכב של שלושה שופטים דחה את עתירת ההסתדרות הרפואית וארגוני זכויות אדם נגד החוק

"שובת רעב אינו חולה רגיל", כך נימקו היום (א') שופטי בית המשפט העליון שאישרו את חוק ההזנה בכפייה. בדיון שנערך בירושלים,  דחה בג"ץ את עתירת ההסתדרות הרפואית בישראל וארגונים שונים לזכויות אדם נגד חוק ההזנה בכפייה. החוק עוסק ב"מניעת נזקים בריאותיים לאסיר שובת רעב" ומאפשר, במקרים מסוימים, לכפות טיפול רפואי על אסירים שובתי רעב חרף סירובם.

הסעיף הבעייתי בחוק קובע כי במסגרת בקשת היתר לטיפול רפואי, ישקול בית המשפט "שיקולים של חשש לחיי אדם או חשש ממשי לפגיעה חמורה בביטחון המדינה, ככל שהובאו לפניו ראיות לעניין זה".

אישר את החוק. השופט רובינשטיין. צילום: פלאש 90
אישר את החוק. השופט רובינשטיין. צילום: פלאש 90

המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין והשופטים נעם סולברג ומני מזוז, קבעו כי החוק צולח את מבחני החוקתיות בכך שהוא מקיים "איזון עדין" בין הערכים השונים על הפרק – קדושת החיים, האינטרס הציבורי, זכות הפרט לכבוד והזכות לאטונומיה ולחופש ביטוי. זאת, לאחר בחינת העתירה בהתאם לדין הישראלי, הבינלאומי והעברי.

השופטים קבעו בפסק הדין כי גם הסעיף הנוגע לאפשרות של מתן טיפול רפואי משיקול בטחוני עומד במבחנים החוקתיים, גם אם השימוש בו צריך להיעשות במשורה ורק במקרים קיצוניים.

בחוות הדעת העיקרית ציין השופט רובינשטיין, כי בשורה של מדינות בעולם רשאית המדינה להזין בכפייה אסירים שובתי רעב, גם אם רק במקרים קיצוניים. ברשימת המדינות הללו מנה רובינשטיין את צרפת, ארצות הברית, אוסטרליה, גרמניה ואוסטריה.

השופט רובינשטיין הזכיר כי גם בית המשפט האירופי לזכויות אדם קבע כי הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב מותרת, בהתקיים שורה של תנאים שמטרתם להבטיח מינימום פגיעה בכבודו של המטופל.

השופט מזוז ביקש לקבוע כי יש לחייב הפרדה דיונית בין בקשה להזין בכפייה אסיר על מנת לשמור על בריאותו ובין הזנה בכפייה של אסיר משיקולי ביטחון, אולם השופטים רובינשטיין וסולברג התנגדו להצעתו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

1

בני משפחת מנגיסטו נשאו דברים באו"ם יחד עם השגריר דנון

בני משפחת מנגיסטו קראו להשבתו במטה האו"ם בניו יורק. האח אילן: "כמו שמתעסקים בהרבה סוגיות המוניטריות ברצועה - רוצים שלא ישכחו את אחי"