בית המשפט העליון דחה היום (ב') את ערעורה של תנועת רגבים, בפרשת הוועדה המרחבית לתכנון ובניה של בקעת בית הכרם. העתירה המקורית שהוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה, כוונה כנגד הועדה המרחבית לתכנון ובניה בקעת בית הכרם, אשר באופן שיטתי השתמטה מאכיפת צווי הפסקת עבודה וצווי הריסה שיפוטיים כנגד מספר רב של מבנים שנבנו במערב מג'ד אל כרום.

%d7%9e%d7%92%d7%93-%d7%90%d7%9c-%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%9d1
מג'ד אל כרום במבט מהאוויר. צילום: תנועת רגבים

על אף שהעתירה התמקדה ב-9 מבנים בלבד, כדוגמה ממחישה למדיניות הוועדה, דחה בית המשפט המחוזי בסוף 2015 את העתירה בטענה כי מדובר בעתירה כוללנית. בערעור שהתקיים היום בבית המשפט העליון, ביקשה רגבים לקבוע כי אין מדובר בעתירה כוללנית ולפיכך בית המשפט קמא שגה בקביעתו.

באופן מפתיע, ולמרות שהטענה לא עלתה קודם לכן בהליכים המקדמיים של הערעור, הנשיאה נאור הצהירה בפתח הדיון כי אין בכוונתה לדון כלל במהות הערעור, מאחר ולהליך המקורי לא צורפו העבריינים כמשיבים, וזאת על אף שברגבים הדגישו כי העתירה מכוונת כלפי הוועדה ומדיניותה ולא כלפי המחזיקים במבנים.

עו"ד בועז ארזי, נציג תנועת רגבים, ביקש כי בית המשפט יאפשר לעדכן את הערעור ולצרף את המחזיקים במבנים כמשיבים בתיק, זאת בדומה למקרים אחרים שהגיעו לפתחם של שופטי העליון.
בית המשפט דחה את הבקשה ומחק את הערעור תוך שהוא מחייב את רגבים לשלם לוועדה המרחבית בית הכרם הוצאות משפט בסך 5000 שקלים.
ישי חמו, רכז תנועת רגבים בצפון, אמר בתגובה: "לצערנו בית המשפט הכריע בערעור על סמך ליקוי פרוצדורלי במקום לדון במהות הערעור. בבחירתו זו פספס בית המשפט הזדמנות לתקן ליקוי חמור בפעילותם של גופי אכיפה, תוך שהוא מעניק רוח גבית לזילות בתי המשפט מצד גופי האכיפה, אשר ביד אחת מבקשים צווים שיפוטיים, וביד השניה מתעלמים מהפרתם לאחר שניתנו".
אלעד שור

אלעד שור