16:41 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ הרס בית של משפחה שכולה

בג"ץ הרס בית של משפחה שכולה

לא רק יהודה ישראלי: NRG - בג"ץ הרס השבוע בית של משפחה דרוזית שכולה בחורפיש. "הבן שמשרת בחברון חזר הביתה וגילה שהוא הרוס"

"אנחנו אנשים ששומרים על ביטחון המדינה וככה המדינה הורסת לנו את הבתים. זה כואב ומצמרר מאוד שזה מה שאנחנו מקבלים", כך אמר השבוע ראיק סלחאן ליאיר קראוס, כתב NRG ומקור ראשון, לאחר שהבג"ץ הרס את ביתו. סלחאן הוא נכה צה"ל, אח שכול ואב גאה ל-6 ילדים ששירתו בצבא.

ביתה של משפחת סלחאן נבנה על שטח אדמתה הפרטית, בנייתו הושלמה לפני כשנה. "תכנית המתאר לחורפיש נכתבה ב-1976 ואושרה רק ב-1985" אמר סלחאן. "כיום, אין בתכנית כדי לעמוד מול הדרישות הבסיסיות של התושבים במקום לשטח אדמה להקים בו בית ומשפחה. יש לנו בעיית דיור ואין לנו מתאר. אין שכונות לחיילים משוחררים ולא תוכנית מתאר, ואנחנו נאלצים להיות פורעי חוק. המדינה אלצה אותנו לבנות על האדמה הפרטית שלנו כי לא היינו יכולים לבנות במקום אחר מסודר. בנינו בית של שתי קומות ואתמול באו והרסו אותו".

%d7%97%d7%95%d7%a8%d7%a4%d7%99%d7%a9-%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%a8%d7%95%d7%a12
דחפורי ההרס בחורפיש. "יש לנו בעיית דיור ואין לנו מתאר". צילום: נזיה קבלאן

נזיה קבלאן, עיתונאי דרוזי, אמר "זה יום עצוב לעדה הדרוזית ולמדינת ישראל, בשעה שכל המערכות כשלו ויצרו תקדים מסוכן מאוד. לקחו את ראיק סרחאן והפכו אותו לשעיר לעזאזל". קבלאן הסביר את מצוקת הדיור הדרוזית ואמר: "הבעיה היא בחוסר התכנון הממשלתי והסחבת של ועדות התכנון ובנייה שמביא את אנשי העדה לבנות על השטחים הפרטיים שלהם ללא אישורים. 99 אחוזים מהחבר'ה שנולדו בכפר מסוים נשארים לגור בו. הם מקימים את ביתם על אדמה פרטית ששייכת מזה דורות למשפחות שלהם, ולא נותנים להם לבנות על האדמות כי אין לכפרים הדרוזים תוכנית מתאר".

קבלאן המשיך, "קחו לדוגמה את הכפר בית ג'אן. הפעם האחרונה שהוכנה תכנית מתאר לכפר הייתה בשנת 1977, כשמספר התושבים היה שם 4,000 תושבים. התכנית הזו אושרה רק עשרים שנה לאחר מכן, ב-1997. אין לאנשים היכן לבנות והמדינה הופכת אנשים שומרי חוק לעבריינים".

"אות קין"

ח"כ איוב קרא (הליכוד), בן העדה הדרוזית, הגיב בזעם להרס של הבג"ץ. "אם חס וחלילה יחזור התקדים הזה של הרס בתים של אנשים שלא אשמים במצב שאליו הגיעו, אני לא אהיה בממשלה שתהרוס בית בישראל" איים קרא. "עם כל הכבוד, יש ראש רשות שנבחר והוא הריבון להוביל תכנית ביישוב שלו. אנחנו בממשלה יכולים להביא תקציבים ולתמוך בדברים סביב הנושא הזה, אבל לא יכולים להחליף את ראשי הרשויות שחלקם הגישו תכניות מתאר ליישובים שלהם רק אחרי חמישים שנה".

בית משפחת סרחאן לפני הריסה. "לבוא ולהרוס בית זה אות קין". צילום: נזיה קבלאן

קרא סיכם "לאורך שנים המדינה עצמה עיניים מול הבנייה הלא חוקית במגזר הדרוזי, וכעת לבוא ולהרוס בית זה אות קין על מי שהחליט או חתם על הצו מכיוון שזה לא קרה אף פעם. הציבור הזה נאמן למדינת ישראל והוא שומר חוק, אבל בעצימת העיניים אפשרו לשלטון המקומי לא לתכנן תכניות בינוי מסודרות אלא לאפשר לבנות באופן חופשי כי לא הייתה להם אלטרנטיבה אחרת".

 

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפתרון פוליטי, לא משפטי. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

ישיר: משדר מיוחד מפתיחת מושב החורף של הכנסת

הכנסת פותחת את מושב החורף עם נאומיהם של הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, היו"ר אדלשטיין ויו"ר הקואליציה הרצוג