עימותים בחאן אל אחמר. צילום: הלל מאיר/ TPS

 

בג"ץ הקפיא את הריסת הכפר הבדואי-פלסטיני בלתי חוקי חאן אל אחמר באזור מעלה אדומים. השופטת ענת ברון הוציאה אמש (ה') צו זמני נגד הריסת הכפר הערבי והורתה למדינה להשיב לעתירה בעניין תכנית להסדרת המקום עד ליום רביעי.

נציין כי השופטת ברון הצטרפה בעצמה לדעת הרוב בסוף חודש מאי לפיה המדינה תוכל לבצע את ההריסה במועד שנקבע, זאת לאחר שניסיונות ההסדר מול התושבים הגיעו למיצוי ונדחו על ידם פעם אחר פעם.

כזכור, מדינת ישראל הכשירה בעלות של מיליוני שקלים שכונת קבע עבור תושבי חאן אל אחמר, וכל משפחה תקבל מגרש מפותח בחינם. ביום רביעי התפרעו תושבי הכפר ופצעו 3 שוטרים לאחר שנציגי המנהל האזרחי תלו צווי פינוי.

אתר הקבע שיועד לתושבי חאן אל אחמר. צילום: תנועת רגבים

במקום סיירו קונסולים ממדינות אירופיות שהפריעו לכוחות הביטחון והפצירו בהם לעזוב. בנוסף שגרירי בריטניה, צרפת, ספרד, איטליה וגרמניה דרשו את הקפאת המהלך והגישו את מחאתם לסגן ראש המל"ל. לגינויים הצטרפו גם האיחוד האירופי ואירלנד.

רגבים: "מדינות אירופה מפעילות לחץ פסול תוך ניצול בג"ץ"

בתנועת רגבים, שפתחה בהליך המשפטי מול חאן אל אחמר לפני כעשור, אמרו בתגובה: "מדינות אירופה הצבועות הובילו ומימנו את הבניה הבלתי חוקית במטרה לסייע לרשות הפלסטינית להשתלט על איזור מעלה אדומים, וברוב חוצפה מפעילות לחץ פסול בעזרת ארגוני השמאל הקיצוני, תוך ניצול נוסף של בג"ץ בניסיון לדחות את אכיפת החוק ומימוש פסק הדין".

ברגבים הוסיפו כי "מקרה חאן אל אחמר הפך למבחן הלקמוס של מדינת ישראל, שחייבת לעמוד איתן מול מסע הלחצים, ולסיים את העתקת המאחז".

עימותים בחאן אל אחמר. צילום: הלל מאיר/TPSבת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20