16:02 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ: המשטרה עוברת על החוק בהר הבית

בג"ץ: המשטרה עוברת על החוק בהר הבית

ניצחון לארגון "חוננו": ביהמ"ש העליון קבע שמדיניות המשטרה להחתים יהודים בהר הבית על כתב התחייבות אינה חוקית

שופטי בית המשפט העליון פסקו היום (ד') כי הנהגת המשטרה בהר הבית מנוגדת לנהלים. משטרת ישראל נוהגת להחתים יהודים בהר הבית על טופס התחייבות, לפיו, העלייה להר הבית מותנית בשמירה על הוראות המשטרה.

למרות הניצחון בעתירה, שופטי בית המשפט לא חסכו בביקורת על פעילי הר הבית. בפסק הדין שניתן על ידי השופטים יורם דנציגר, נועם סולברג ואורי שוהם, נאמר: "העותרים, בדרך התנהלותם, לא הקלו על המשטרה במקום חשוב וטעון כהר הבית, ברם, קשה להימנע מן החשש שנוח היה לגורמים במשטרה עם מניעת העליה להר הבית דה- פקטו, גם אם לא דה-יורה".

במהלך חילופי הדברים במשפט, עו"ד אביעד ויסולי חשף את התנהלות המשטרה בהר הבית. "האופן שבו התנהלו גורמי המשטרה אל מול העותרים ובא כוחם גרם לעותרים לחשוב כי מוטל עליהם איסור לעלות להר הבית", נכתב בפסק הדין של השופט סולברג. "על פני הדברים, לא הייתה עילה חוקית למניעת העלייה להר הבית, מכל מקום, לא ננקטו ההליכים המתחייבים לשם כך" אמר ויסולי.

השופט נעם סולברג. ביקורת חריפה על המשטרה ועל העותרים.

העותרים קיבלו מהמשטרה צו הרחקה ל-8 חודשים מהר הבית. בעקבות פסק הדין, המשטרה ביטלה את הצו. כמו כן, בית המשפט הורה למשטרה לשלם לעותרים 5,000 ש"ח על ההוצאות המשפטיות.

המשטרה הודיעה בכוונתה לנסח מסמך התחייבות חדש. לטענת ארגון חוננו, מסמך ההתחייבות המחודש יהפוך את פסיקת בית המשפט לתיאורטית בלבד.

לבסוף, נציגי העותרים הביעו שביעות רצון מפסיקת בית המשפט. מנשה יעדו, עו"ד ארגון חוננו, אמר: "האמירה המפורשת של בית המשפט שמשטרת ישראל פעלה בניגוד לחוק ובניגוד לנוהל היא בבחינת המלך עירום. זהו דבר שהיה ברור וגלוי בכל השנים שאנחנו נאבקים בהתנהלות הלא חוקית הזאת, אך לצערינו הרב נתקלנו באטימות, זלזול ואדישות הן של המשטרה, הם של פרקליטות מחוז ירושלים אזרחי, הן של מחלקת הבג"צים. שלושת הגורמים האלו לא רק שהפרו את הנוהל אלא גם הסתירו אותו מהציבור, וכיום בא בית המשפט ואומר – יש חוק במדינת ישראל".

מארגון חוננו נמסר: "מדובר בפסק דין חשוב שמוכיח את מה שטענו לאורך השנים האחרונות. המשטרה רומסת את החוק ברגל גסה בדרך קבע, ומרחיקה יהודים ללא סיבה פעם אחר פעם בניגוד לנהלים של עצמה. אנו מקווים כי בתי המשפט יפסקו פיצויים ראויים לכל אותם עולי הר הבית שהורחקו בניגוד לחוק, ושהמשטרה והפרקליטות יערכו בדק בית ויחדלו מפגיעה בחופש התפילה והתנועה של יהודים במקום המקודש ביותר בעולם".

 

 

 

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"