תקדים: בית המשפט העליון קיבל הערב (ראשון) את עתירות ארגוני ופעילי השמאל נגד ד"ר () והורה לפסול את מועמדותו לכנסת – ברוב של שמונה שופטים מול אחד – השופט נועם סולברג. נציין כי זו הפעם הראשונה בה מחליט העליון לפסול מועמד לכנסת, שאושר ע"י ועדת הבחירות. בין העותרים: סיעת 'מרצ', ח"כ סתיו שפיר, התנועה הרפורמית ופורום תג מאיר. 

מנגד, בית המשפט החליט ברוב דעות, כנגד דעתו החולקת של השופט דוד מינץ, כי ד"ר עופר כסיף ומפלגת רע"ם-בל"ד יוכלו להתמודד לכנסת, זאת בניגוד להחלטת ועדת הבחירות המרכזית לכנסת למנוע את השתתפותו בבחירות.

כסיף מצידו הגיב להחלטה ומאר כי הוא "שמח שנעשה צדק". לדבריו, "כפי שהיועמ”ש כבר קבע קודם לכן, אין שום הצדקה לפסילתי ומדובר היה בניסיון פוליטי מביש של הכהניסטים בחסות נתניהו".

בפנים. עופר כסיף בדיון בבית המשפט. צילום: פלאש 90

 

כמו כן, בית המשפט החליט ברוב דעות, גם כאן כנגד דעת השופט מינץ, לקבל את ערעורה של רשימת רע"ם-בל"ד ולבטל את החלטתה של ועדת הבחירות המרכזית לפיה הרשימה מנועה מלהשתתף בבחירות לכנסת. כלומר, רשימת רע"ם-בל"ד רשאית כעת להשתתף בבחירות לכנסת.

כזכור, בדיון, שהחל ביום חמישי, הקשו השופטים על פרקליטו של בן ארי ותהו האם הוא "נגד כל האוכלוסייה הערבית?". עורך דינו של בן ארי יצחק בם הבהיר כי "לד"ר בן ארי אין התנגדות לאדם שמזדהה עם מדינת ישראל כמדינת העם היהודי". אולם השופט יצחק עמית הקשה: "אז 99 אחוזים מהערבים הם אויבים? כי זו הלוגיקה".

ד"ר מיכאל בן ארי בדיון בעליון. צילום: פלאש 90

 

בן ארי אמר בבית המשפט כי "יש אווירת השתקה מאנשים שלא מהססים להיפגש עם סרסורים של מרצחים. תמר זנדברג מעודדת טרור כשהיא מתחבקת עם אבו מאזן. הם מבקשים להשתיק את הזעקה שאומרת 'יש מי שקם עלינו להשמידנו'. אנחנו לא נגד כל הערבים, אלו שנאמנים פה למדינה היהודית – אנחנו נותנים להם את כל הזכויות האזרחיות".

"שופטי בג"ץ קרעו את החבל והפכו עצמם לגורם פוליטי"

עורך הדין יצחק בם אשר ייצג את בן ארי אמר: "אכן יש להצטער על כך שמי שנתנו לעזמי בשארה וחנין זועבי לפני ואחרי המרמרה את כרטיס הכניסה לכנסת – פסלו את בן ארי. זוהי פגיעה בהליך הדמוקרטי ואני מקווה שהכנסת הבאה תרסן את כוחו של בית המשפט העליון לפגוע בהליך הדמוקרטי ותאפשר בסופו של דבר לבוחרים ולא לשופטים להחליט".

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: נועם רבקין פנטון – פלאש 90

 

יו"ר 'הימין החדש' שרת המשפטים איילת שקד אמרה בתגובה כי "שופטי בג"ץ קרעו את החבל, והפכו עצמם לגורם פוליטי.החלטת בג"ץ לפסול את בן ארי ומאידך להכשיר מפלגות תומכות טרור היא התערבות בוטה ומוטעית בליבת הדמוקרטיה הישראלית, רמיסה של החלטת ועדת הבחירות". שקד הוסיפה כי מחר בשעה 9:45 תפרסם את תכניתה להשלמת המהפכה המשפטית לקדנציה הבאה.

גנץ: "יש שופטים בירושלים"

יו"ר 'כחול לבן' . צילום: שריה דיאמנט

 

יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ הגיב להחלטות שקיבל בג"ץ ואמר: "עודכנתי שבג"ץ פסל את מיכאל בן ארי מלרוץ לכנסת, אני חושב שטוב שיש שופטים בירושלים שיודעים לשים גבולות ולהקפיד על חוק ואתיקה ונוהג נכון".

גבאי: "ברוך שפטרנו"

גם יו"ר מפלגת 'העבודה' בירך על ההחלטות ואמר: "ברוך שפטרנו. נילחמנו על כך יחד עם ח"כ סתיו שפיר ושותפים נוספים והערב גם בג"ץ הכריע, אין מקום לגזענים, מסיתים וחשוכים בכנסת ישראל".

באיחוד מפלגות הימין הגיבו בזעם להחלטה: "פסיקת בג"ץ – בושה וחרפה! אנחנו נעצור את ההשתוללות האקטיביסטית של הבג"ץ. זהו תיאטרון האבסורד בהתגלמותו, ותוצאה ידועה מראש של שופטים שטבעי יותר שיישבו בבית הדין של מרצ".

עוד נמסר כי "עופר כסיף, טיבי וזועבי תומכי הטרור בפנים, אך בן ארי, יהודי ציוני שבניו משרתים בצה"ל, בחוץ. זהו ניתוק מוחלט מהעם. לא השופטים יקבעו לעם מי יהיו נבחריו! רק העם יקבע".

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.