10:19 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ: הוראת נתניהו שלא לעבוד בשבת אינה תקפה

בג"ץ: הוראת נתניהו שלא לעבוד בשבת אינה תקפה

בג"ץ הוציא צו ביניים בתגובה לעתירה של ח"כ זהבה גלאון והחליט כי הוראת נתניהו שלא לעבוד בשבת אינה תקפה. נתניהו: "מכבד את פסיקת בג"ץ"

בג"ץ הוציא במהלך היום צו ביניים, בתגובה לעתירתה של יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון, הוראה לרכבת ישראל שלא להידרש להוראות ראש הממשלה בנוגע לעבודות התשתית והתחזוקה של הרכבת עד להחלטה סופית בעתירה. בהוראה זו קבע בג"ץ כי ראש הממשלה אינו יכול לאסור על עבודות בשבת.

מתוך הפטריוטים הערב (ג')

לאחר הסאגה שנמשכה במהלך הימים האחרונים מאז החלטת ראש הממשלה נתניהו על הפסקת עבודות הרכבת בסוף השבוע האחרון, בית המשפט קבע כי החלטתו הייתה ללא הצדקה חוקית. מתשובת המדינה לעתירה שהגישה ח"כ זהבה גלאון התבהר כי ראש הממשלה אשר לא ביטל את הצווים שמאשרים עבודה בשבת, לא יכול לבטלם ע"פ חוק. לפיכך, העבודות יוכלו להימשך גם במהלך השבת.

בתשובת המדינה לעתירה גלאון נטען כי לרכבת ישנו היתר מיוחד להעסיק עובדים ביום המנוחה והיתר זה נמצא בתוקף. בנוסף, טענה המדינה כי היחיד שיכול לבטל את ההיתר הוא שר העבודה. לכן, הרכבת יכולה לעשות בהיתר שימוש וביטול ההיתר חייב להיות בהתאם לחוק, כפי שנטען בתשובה.

בג"ץ נימק את תשובתו במילים "ההיתר לא בוטל והוא בתוקף, ומשכך רשאית רכבת ישראל לעשות בו שימוש כל עוד לא בוטל", בהחלטה נכתב בנוסף כי "נבחנת הסוגיה במבט צופה פני עתיד על ידי הגורמים הרלוונטיים" וכי צפויה להתקיים ישיבת עבודה בין אנשי משרד הממשלה לאנשים רכבת ישראל.

בתגובה לצו הביניים שהוציא בג"ץ מסרה ח"כ גלאון כי, "מדובר בנצחון אדיר. בג"ץ לא קיבל את הטענה עזת במצח של הפרקליטות שמדובר ב"נושא תיאורטי", והוא מבקש לזמן דיון בהרכב בהקדם, כדי לקבל הסברים לגבי התהגותו הבלתי חוקית בעליל של ראש הממשלה".

ברכבת מסרו: נתניהו אישר לנו לעבוד בשבת לפני כשנה

אתמול טענה רכבת ישראל לעתירה לבג"ץ כי היא קיבלה את כל ההיתרים לביצוע העבודות. שר העבודה והרווחה, חיים כץ, זימן אליו במקביל גורמים מקצועיים ומשפטיים לדיון בנושא משבר העבודות ברכבת, והחליט כי לא ינתנו היתרים חודשיים ושנתיים לביצוע העבודות עד להודעה חדשה, והנושא ייבחן לגופו בכל שבוע.

בתגובת הרכבת לעתירה נכתב כי "במהלך השבוע שקדם לסוף השבוע נעשו פניות לרכבת ישראל על ידי ראש הסגל במשרד ראש הממשלה וכן התקיימו פגישות בהשתתפות מנכ"ל רכבת ישראל, שבמסגרתן הובהר כי יש לעבודות היתרי העסקה חיוניים לביצוע בסוף השבוע וכי בכוונת רכבת ישראל לבצען כמתוכנן. דא עקא, ביום שישי האחרון, לאחר שצוותי הרכבת החלו לפעול לביצוען של העבודות החיוניות ובסמוך לכניסת השבת, נמסרה למנכ"ל הרכבת הודעה טלפונית ולפיה הגורמים המוסמכים השעו את תוקפם של היתרי ההעסקה למשך 72 שעות ועל כן, על רכבת ישראל להפסיק באופן מיידי את ביצוע העבודות החיוניות".

בנוסף נכתב בתגובה כי "לאור הודעה זו, נאלץ מנכ"ל הרכבת לתת הוראה להפסקת העבודות החיוניות באופן מיידי, תוך שנגרמו, אגב כך, לרכבת ישראל נזקים כבדים, שלא ניתן בעת הזו לאומדם במלואם.".

לרכבת ישראל נגרמו נזקים כבדים שכרגע לא ניתן לאומדם.. צילום: פלאש 90

ברכבת מסרו כי ההודעה על השעיית תוקפם של אתרי העבודה נמסרה בסמוך לכניסת השבת וזה מה שגרם לכך שברכבת ישראל לא יכלו להרכיב בחזרה את חלקי המסילה שפורקו. בתגובתה מציינת הרכבת כי בשנה שעברה הגישה גם כן רכבת ישראל עתירה לבג"ץ נגד המִנהלת ושר הכלכלה דאז, בנימין נתניהו,  בנוגע לשינויים שביקש להנהיג שר הכלכלה שקדם לו, אריה דרעי, בסטטוס קוו, לפי סטטוס קוו זה ניתנו לרכבת היתרים לעבודה בימי השבת.

המדינה מסרה את תגובה לעתירה ואמרה כי "מנכ"ל משרד הכלכלה הודיע, בהנחיית ממלא מקום שר הכלכלה, לגורמים הרלוונטיים במשרדו לחזור ולפעול בהתאם לנהוג עד כה, בכל הנוגע למתן היתרים לעבודה במנוחה השבועית".

במהלך מסיבת העיתונאים בהולנד הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לפסיקה: "אני מכבד את ההחלטות של בג"ץ. אני חושב שהן מבהירות את סדר הדברים. השר האחראי הוא שר העבודה והוא יקבל לפי החוק את ההחלטות, מהן העבודות הנחוצות ואלה יתבצעו, אם צריך, גם בשבת".

בנוסף הבהיר נתניהו כי "העבודות שאינן נחוצות יבוצעו בימי חול. זה סדר תקין ואני חושב שהדבר הזה נכון ושם קץ לפרשה הזו. כל אזרחי ישראל, חילונים וחרדים כאחד, צריכים להתנהל לפי הפסיקה וההחלטה הזו.".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות