מיכל סלומון ואביה. צילום: הלל מאיר, TPS

בג"ץ דחה היום (חמישי) את עתירתה של משפחת סלומון מחלמיש שדרשה להרוס את מבנה בית המחבל, ולא רק את הקומה הראשונה שבה התגורר.

כזכור במהלך הקיץ הרס צה"ל חלק מביתו של מבצע הטבח – עבד אל-ג'ליל. אל-ג'ליל רצח שלושה מבני המשפחה בביתם שבחלמיש – יוסף סלומון וילדיו חיה ואלעד הי"ד.

החלטת בג"ץ להרוס רק חלק מביתו של המחבל הגיעה בעקבות עתירה של ארגוני שמאל קיצוני.
בית המחבל "ההרוס". צילום: דובר צה"ל
בהחלטה נכתב כי "בהינתן העובדה כי הקומה השנייה לא הייתה מאוישת ובנייתה טרם הושלמה, אין ניתן לומר כי קיימת זיקת מגורים בין המחבל לבין אותה קומה, מה גם שנטען כי קומה זו יועדה למגורי האח חאלד, ובני משפחתו".
בחודש שעבר הגישה פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון את תגובתה לבקשת ביהמ"ש להבהיר מה עמדת המדינה באשר לקומה השנייה בבית משפחת המחבל אשר רצח את בני משפחת סלומון בפיגוע הקשה בישוב נווה צוף לפני מספר חודשים.
בתגובה אשר הוגשה ע"י עו"ד רועי שויקה סגן בכיר במחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה נכתב באשר לקומה השנייה של בית המחבל אותה דרשו בעתירה בני משפחת סלומון להרוס, כי "אין כל מניעה עובדתית ומשפטית להשלים את בנייתה של קומה זו ולעשות בה שימוש". פירוש הדבר הוא שבכוונת המדינה לא רק שלא להרוס את כל הבית, אלא אף לאפשר למשפחת המחבל לבנות את הקומה השנייה בביתם.

עו"ד חיים בלייכר מארגון "חוננו" המייצג את המשפחה תקף אז בחריפות את עמדת המדינה: "תשובת המדינה צריכה להרעיד את אמות הסיפים. המדינה מאשרת למשפחת המחבל הנאלחת שבני המשפחה הורשעו בזה שיכלו למנוע את הפיגוע ולא מנעו ואף לאחר הטבח גיבו את מעשה המחבל, לבנות את ביתם מחדש מעל מקום ביתם הקודם בכספי טרור".

 

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי


:עוד באותו נושא