ניצחון לשלטון החוק: בג"ץ לפני זמן קצר את סדרת העתירות שהגישה בשם תושבי היישוב הבדואי חאן אל-אחמר שהוקם באופן בלתי חוקי. הצו הארעי נגד הפינוי שנתן בית המשפט בתחילת חודש יולי בעקבות העתירות יתבטל תוך 7 ימים, מה שיאפשר למדינה לפנות את המאחז במהרה.

עימותים בחאן אל אחמר. צילום: הלל מאיר/TPS

 

כזכור, סדרת סרק הוגשו נגד מימוש צווי ההריסה והפינוי למאחז הבלתי-חוקי הממוקם על אדמות היישוב כפר אדומים הסמוך לירושלים, מטרים בודדים מכביש מספר 1 המוביל מירושלים לים המלח.

"העתירות שלפנינו הן 'הסיבוב החמישי' בסאגה", כתבו השופטים מלצר, עמית וברון. "בפסק הדין בעתירות הקודמות עמדנו על המורכבות האנושית הכרוכה בפינוי רחב היקף של מתחם חאן אל-אחמר, ובד בבד על כך שאין מנוס מביצוע צווי ההריסה. עם כל הצער שבעצם הפינוי, לא ניתן לעקוף את פסק הדין – שהוא פסק דין חלוט שניתן רק לאחרונה".

אתר הקבע שיועד לתושבי . צילום: תנועת רגבים

 

כבר לפני מספר חודשים, לאחר סאגה משפטית שנמשכה כעשור, פסק בג"ץ כי אין מניעה לפינוי המקום. לאחר פסק הדין, הגישה הרשות הפלסטינית בשם תושבי המקום מספר עתירות חדשות במטרה למסמס את פסק הדין.

תנועת רגבים, שהחלה בשנת 2009 את ההליך המשפטי בדרישה לפינוי המתחם, הגישה אף היא נגדית. למעשה, בהחלטתו מהיום קיבל בג"ץ את עמדת המדינה ועל כן הורה על מימוש פסק הדין.

הרשות הפלסטינית משתלטת על קרקעות בשליטה ישראלית בעזרת מימון אירופי

"אנו מברכים על פסק הדין המובן מאליו, אבל מימושו היה צריך להתרחש כבר לפני עשר שנים", אומר עו"ד אבי סגל מתנועת 'רגבים', העותרת הנגדית. "בג"ץ קבע שלא ניתן לאפשר לרשות הפלסטינית את ההשתלטות העויינת שהיא מבצעת בעזרת מימון אירופי, על קרקעות בשליטה ישראלית ביהודה ושומרון בכלל, ובאיזור מעלה אדומים בפרט. על משרד הביטחון לממש את פסק הדין בהקדם וליישם את עקרונותיו בצורה יסודית ושיטתית בכל נקודה נדרשת".

עימותים בחאן אל אחמר. צילום: הלל מאיר/ TPS

 

ליברמן: "החלטה אמיצה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן מיהר להגיב להחלטת בית המשפט ובירך את שופטי בג"ץ "על החלטה אמיצה ומתבקשת" שקיבלו לדבריו "אל מול מתקפת צביעות מתוזמרת של אבו-מאזן, השמאל ומדינות אירופה".

השר ליברמן הוסיף כי "איש אינו מעל לחוק. אף אחד לא ימנע מאיתנו לממש את ריבונותנו ואחריותנו כמדינה".

"אף אחד לא ימנע מאיתנו לממש את ריבונותנו ואחריותנו כמדינה". שר הביטחון ליברמן. צילום: הלל מאיר TPS

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.