תייסיר אבו סנינה, ראש עיריית חברון, הוא מחבל רוצח, עם דם על הידיים, אשר היה בין מבצעי הפיגוע בבית הדסה שבו נרצחו 6 בחורי ישיבה. אבו סנינה ועיריית חברון עתרו נגד כוונת הממשלה להקים וועדה מוניציפלית שתאשר בנייה גם לאוכלוסיה היהודית ותדאג לצורכיהם. בגץ דחה היום(רביעי) את העתירה של עיריית חברון הערבית, ועל כן תתאפשר הקמה של ועדה מונציפאלית ליהודים בחברון.

שופטי בג"ץ הורו תחילה למדינה לנמק מדוע לא לבטל את הקמת הוועד המקומי המיוחד של מתיישבי חברון, שאמור על פי התכנון לתפקד כמעיין עירייה קטנה שתספק שירותים גם ליהודי המקום. לאחר שהתקבלו הנימוקים לשביעות רצונם של שופטי בג"ץ התקבלה היום כאמור ההחלטה לדחות את העתירה ולאפשר את הקמת הוועדה. יש לציין כי תושבי חברון היהודים אינם מקבלים שירותים מעיריית חברון וכן עיריית חברון עושה כל מה שביכולתה כדי למנוע מהם זכויות ובפרט קניית בתים ובניית בתים חדשים.

העתירה באה על רקע כוונת הממשלה לבנות במקום בתים חדשים ליהודים וכן להנגיש את מערכת המכפלה לנכים אך הנגשת מערת המכפלה מחייבת הפקעת שטחים מידי עיריית חברון. או הסכמה שלהם לבנות במקום מעלית. כבר עשרים שנה שהם לא מסכימים. מהלך הפקעת הסמכות מידם כבר החל. לפני חודש וחצי המנהל האזרחי שלח מכתב אולטימטום לעיריית חברון: תנגישו בהסכמה או שנפקיע. הם דורשים בתמורה להסכמה כניסה חופשית ללא בידוק למערה דבר הנתקל, מסיבות ברורות, בסירוב של צה"ל.

המשמעות בפועל היא שעד היום כל תושבי חברון, כולל היהודים, נוהלו בעצם רק דרך העירייה הערבית שלא דאגה ורק הפריעה לאורח חייהם . המנהל האזרחי החליט להקים ליהודים רשות קטנה שזה כעין וועד, בעקבות החלטת בג"ץ כעת יש לעיריית חברון יש פחות כוח להחליט על הציבור היהודי בעיר.

 

 

מארגון זכויות האדם בצלמו בירכו על ההחלטה ומסרו: "לא ייתכן שתושבי הישוב היהודי בחברון יהיו בני ערובה לרוצח שפל שהורשע במעורבות ברצח ששה יהודים בחברון".

עוד מסרו מארגון "בצלמו": "ההחלטה הזאת מביאה צדק לאיזור ודואגת לזכויות האדם של תושבי חברון".

 

 

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.