הרכב מורחב של שבעה שופטים קבע היום (ד') לראשונה אמות מידה בתשלום מזונות במקרה של משמורת משותפת. אמות המידה קובעות כי הורים לילדים החל מגיל 6 ועד גיל 15 יהיו חייבים במזונות משותפים וזאת בהתאם ליכולותיהם הכלכליות. עד עתה בישראל, הדין האישי-הלכתי לפיו נקבעים דמי המזונות, קבע כי האב חייב לזון את ילדיו. לפיכך אפילו אם יש משמורת משותפת, בה ההורים מטפלים בילדים בשוויון מוחלט ומרוויחים סכום דומה, עדיין חוייב האב בתשלום מזונות.

פסיקה היסטורית. צילום: פלאש 90
פסיקה היסטורית. צילום: פלאש 90

קביעת בית המשפט העליון היום מהווה פסיקה דרמטית שכן אמהות לילדים בגילאים 6-15 המצויים במשמורת משותפת, יחוייבו להשתתף בתשלומי המזונות בהתאם ליכולות שני הצדדים. מדובר בצעד היסטורי, שכן עד היום האב היה היחיד שחוייב בתשלום מזונות לגרושתו, גם אם מדובר במשמורת משותפת וגם אם הכנסתה של האם גבוהה יותר משלו. נקבע כי יישום ההחלטה ייעשה כברירת מחדל, שניתן לסטות ממנה לפי שיקול דעתו של בית המשפט לענייני משפחה.

הפסיקה התקבלה בתום דיון בעתירה שהגישו אבות שנדרשו לשלם מזונות לגרושותיהם, למרות שמשכורותיהן גבוהות משלהם. "מעתה ואילך תיפסק האפליה לפיה אבות בלבד חייבים לשאת לבדם בכלכלת ילדיהם", אמר עוה"ד אמיר שי, המייצג את אחד האבות בדיון. "מהיום יש לילדים בישראל שתי כתובות שחייבות לדאוג להם כמו בכל מדינה נורמטיבית". לדבריו, אבות גרושים רבים צפויים לפנות עתה לבתי המשפט בעקבות הפסיקה.

"דיני נישואין וגירושין מאופיינים בחוסר שוויוניות"
"דיני נישואין וגירושין מאופיינים בחוסר שוויוניות"

הרכב השופטים קבע כי "הדין הקיים ­- המחייב את האב בנשיאה בלעדית במזונות ההכרחיים – עלול להותיר את האב בלא המשאבים הדרושים לו כדי להבטיח את רווחת הילד ואת טובתו עת הוא שוהה עמו, כמו גם ליצור קושי כלכלי ממשי עבור האב עצמו".

השופט נועם סולברג טען בדיון כי "הגרעין הקשה של דיני המשפחה בישראל – דיני נישואין וגירושין – מאופיין בחוסר שוויוניות בין גברים לנשים", וציין כי "הלכה למעשה איננו מבקשים 'לנתק' את שאלת מזונות הילדים מהליך הגירושין בכללותו. הללו יישארו כרוכים זו בזה, לטוב ולמוטב".
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20