האם ההחלטה שלא להיענות לבקשתו של החלוץ לעזוב את היא מקצועית נטו, או שפשוט יעקב שחר ורוני לוי חוששים מתגובת האוהדים של ? הבעלים והמאמן עדיין בתחושת ההלם מהתנהגות אוהדי הקבוצה בחגיגות הזכייה בגביע המדינה ומהרגע המביך בו נאלץ יעקב שחר לרדת מהבמה עקב התנהגות האוהדים המבישה. נזכיר כי ההתנהגות המחפירה של אותם אוהדים נגד הבעלים הגיעה כאשר הוא דיבר על מכבי תל אביב וציין רק את השם מכבי ולא מכבי תל אביב מה שגרם לאוהדים לצאת מהכלים.
אלירן עטר, חלוץ הקבוצה, רוצה לעזוב את המועדון והבהיר כי אינו רוצה להישאר. עטר משדר בצורה ברורה כי הוא רוצה לעזוב. עטר רוצה לשוב למכבי תל אביב שמעוניינת בו בעיקר אחרי עזיבתו של ערן זהבי. רוני לוי ויעקב שחר מתעקשים להשאיר את עטר. בינתיים החלוץ מתאמן כרגיל עם הקבוצה אבל לא ויתר על הרצון לעזוב.
עטר. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
עטר. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
היחסים בין רוני לוי המאמן לחלוץ עכורים. השניים כמעט ולא החליפו ביניהם מילה בעונה האחרונה. מאז הסכסוך ביניהם בתחילת העונה עטר ולוי בקושי אמרו שלום האחד לשני והקשר ביניהם התחיל ונגמר רק במילים בודדות בעניינים מקצועיים. רוני לוי לא אהב את ההתנהלות של החלוץ, הוא לא אהב את סגנון המשחק שלו ובעיקר את העובדה שלא מילא הוראות בנוגע למשחק ההגנה. עטר לא אהב את היחס של המאמן כלפיו ותחושתו היא שהמאמן לא מחזיק ממנו. אחד החלוצים המוכשרים ביותר שיש היום בכדורגל הישראלי אמור היה לתת תפוקה גדולה הרבה יותר תחת מאמן כמו רוני לוי, אבל לוי לא הצליח לנצל את הפוטנציאל העצום שיש לעטר לטובת הקבוצה.
עטר הוא אולי השחקן המושלם כמעט עבור קבוצה בליגת העל אבל הוא גם פצצה מתקתקת ואתה אף לא יודע מתי היא תתפוצץ. רוני לוי בחר באופציה הקלה יותר, הוא העדיף לא להתעסק בחינוכו של עטר, הוא בחר להשאירו בצד ולחפש פתרונות אחרים בחוד. עטר נשאר ממורמר על הספסל בין פציעה לפציעה וחיכה רק לסיום העונה. ללוי היה ברור כי עטר יעזוב לקבוצה אחרת והוא אפילו התפלל שהחלוץ יבקש שחרור. גם החוזה הכבד של עטר שהגיעו צרפת, 250 אלף יורו נטו לעונה, ביחס לתרומה שלו בעונה האחרונה התאימה למאמן להביא חלוץ אחר שלא צריך גננת או פסיכולוג. אבל דווקא עכשיו, כאשר לעטר יש אופציות והוא רוצה לעזוב מכבי חיפה נחושה להשאירו ודורשת ממנו לכבד את החוזה.
מוזר. בשבוע האחרון הכתבים המסקרים את מכבי חיפה עמדו בתור אחד אחרי השני כדי לקבל ראיון מרוני לוי, סיכום עונה הם קראו לזה. במהלך שנותיו כמאמן רוני לוי התבטא תמיד כי לעולם לא יחזיק שחקנים בכוח. לוי דיבר בראיונות האחרונים על העובדה שמכבי חיפה מועדון גדול. צודק. הוא דיבר על עטר והחמיא לו על היכולת הגבוהה שלו. לוי צוטט שעטר שחקן ברמה אחרת משאר השחקנים בכדורגל הישראלי. לא אכנס לרמה המקצועית של הראיונות ולהתעלמות מהשאלות המתבקשות על היחסים העכורים בין המאמן לשחקנים ובעיקר עטר.

עטר הוא לא הפספוס היחיד של לוי

הנה כמה נקודות מעניינות מאוד שצריך לדעת בנוגע למכבי חיפה ורוני לוי. התנהלות שמבהירה את הכישלון הניהולי והמקצועי במועדון בשנים האחרונות. שני שחקנים מהטובים ביותר שהיו בעונה האחרונה בליגת העל הם אליניב ברדה ומאור מליקסון. שניהם בניגוד לעטר לא רק מוכשרים אלא גם עם אישיות מדהימה בחדר ההלבשה. שניהם היו במכבי חיפה אצל רוני לוי ושניהם עזבו מאוכזבים ומתוסכלים בעקבות חוסר ההערכה מקצועית כלפיהם. שניהם עשו קריירה מצליחה באירופה ושניהם חתומים על האליפות של באר שבע.

רוני לוי. סדרה של פספוסים. צילום: פלאש 90
רוני לוי. סדרה של פספוסים. צילום: פלאש 90

ויש גם את חן עזרא שעזב את חיפה. על עזרא אמרו לי בשנים האחרונות שהוא אחד המוכשרים ביותר שיש בכדורגל הישראלי והחשש הגדול שלהם שהוא יעזוב לאירופה. עזרא ללא ספק כישרון גדול עם נתונים שאין לשחקנים רבים בכדורגל הישראלי. רוני לוי הוא בדיוק המאמן שעזרא היה צריך כדי להפוך אותו מפוטנציאל על הנייר לפוטנציאל על המגרש. אבל לוי לא לימד, עזרא לא למד וחיפה החמיצה הזדמנות להפוך את עזרא לשחקן מצוין ואולי גם למכור אותו לאירופה כמו שתכננו כאשר רכשו אותו ממכבי נתניה.

אגב, רוני לוי גם לא הצליח לקלוט את הכישרון והפוטנציאל האדיר באלי דסה ועומר אצילי כאשר אימן בבית״ר ירושלים. את שניהם הוא שלח לספסל וליציע לסירוגין ולא ידע לנצל את הכישרון שלהם בקבוצה כל כך חלשה. דסה הפך למגן הכי טוב בארץ ונמכר למכבי תל אביב, את אצילי היום רוני לוי שואף לצרף לחיפה.

ההתנהלות של מאמן מכבי חיפה והבעלים בנוגע לאלירן עטר מוזרה. אם היחסים בין המאמן לשחקן גרועים, אם העונה האחרונה הוכיחה כי שניהם לא יכולים להסתדר אז למה להשאיר את עטר עונה נוספת? במקרה של עטר חלק גדול מהכישלון שלו העונה נעוץ באישיות שלו. לוי צדק כאשר שלח את החלוץ לספסל לפעמים כי עטר עזר לו לא פעם לבצע את המהלך.

עכשיו, אם עטר ממורמר ורוצה לעזוב למה להשאיר אותו? הכי המוטו של המועדון הגדול ועתיר הזכויות בכדורגל הישראלי היה שלא משאירים שחקנים בכוח. אני מאמין שאם הדברים היו תלויים רק במאמן, עטר היה מקבל שחרור עם זר פרחים. במשך שנים היה ברור כי היריבות בין אוהדי מכבי חיפה לאלה של מכבי תל אביב היא הגדולה ביותר. גדולה יותר מהשנאה ליריבה העירונית. במכבי חיפה לא ממש הפנימו את השנאה והיו שתרגמו אותה לקנאה לגיטימית.

הם מ-פ-ח-דים

ההתנהגות החוליגנית של האוהדים בחגיגות הזכייה בגביע, גרמו לאנשי המועדון להבין את עוצמת השנאה שיש לאוהדים נגד מכבי תל אביב. כאשר שחר אמר מכבי ולא מכבי תל אביב הבין כבר כל אוהד בישראל את עוצמת השנאה והתיעוב של האוהדים הירוקים לאלה מתל אביב.

אוהדי חיפה. הפחידו את שחר. צילום: פלאש 90)
אוהדי חיפה. הפחידו את שחר. צילום: פלאש 90)
האם יש קשר בין זה לבין הרצון של לוי ושחר להשאיר את עטר בקבוצה למרות שההיגיון אומר לשחרר אותו? להערכתי כן. החסרונות בהישארותו של עטר רבים. החלוץ מסוכסך עם המאמן והיחסים ביניהם לא יהיו ירח דבש בשום מקרה. עטר לא ישנה את התנהגותו ולוי לא יתגמש ולא יעגל פינות.
התרומה של שחקן ממורמר מול מאמן שלא מתפשר בבעיות משמעת ולא מתעלם משחקן שאינו ממלא הוראות טקטיות שלו תהיה נמוכה. והמחיר הכספי? בשכר של עטר אפשר להביא שחקן שתרומתו לקבוצה ולחדר ההלבשה תהיה גדולה יותר. עומר אצילי למשל. גם צעיר, גם מוכשר וגם חיובי בחדר ההלבשה ובכר הדשא. אבל בחיפה לא חושבים בהיגיון בשנים האחרונות. החשש מתגובת האוהדים הקיצונית שתבוא ממכירת עטר למכבי תל אביב יושבת לשחר ולוי חזק בראש.
וכמה מילים לרוני לוי בעיצומם של ההכנות לעונה החדשה. העונה הקרובה תהיה הקריטית ביותר לקריירה שלו. מכבי חיפה צריכה להתמודד על האליפות מול הפועל באר שבע ומכבי תל אביב. התקציב ששחר מעמיד העונה גבוה מבאר שבע ומבחינת שכר שחקנים לא רחוק ממכבי תל אביב. ההחלטות הקרובות של לוי יקבעו כיצד תיראה הקבוצה. לוי כבר זכה בשלוש אליפויות, יש לו בארון עכשיו גביע יקר, הוא הוביל את חיפה לשלב הבתים בליגת האלופות, הוא יודע לבנות קבוצה והוא יודע בדיוק מה הקבוצה שלו צריכה.
לוי צריך לקבל את ההחלטות המקצועיות ולהשפיע על המערכת כולה ליישר קו איתו כדי שתהיה קבוצה שרוני לוי רוצה ולא קבוצה שגורמים אחרים רוצים. סיום העונה של חיפה הוכיח שהקבוצה מסוגלת להביא תוצאות טובות. גם המשחקים נגד באר שבע, נגד בית״ר ירושלים ונגד מכבי תל אביב בגמר הגביע.
עפ תקציב של 60 מיליון, אפשר לבנות קבוצה טובה שתוכל להחזיר את חיפה למאבק האליפות. אחרי כישלונות צורמים בשנים האחרונות, מכבי חיפה חייבת לחזור לקדמת הכדורגל הישראלי, היא צריכה להיות חלק מרכזי במאבק האליפות ובמקביל להעפיל לשלב הבתים בליגה האירופית. אסור לרוני לוי להתחשב בהנהלה, באוהדים, בתקשורת או בהשפעה כלשהי מסביב. למרות טעויות מקצועיות שעשה, למרות התנהלות שלילית עם שחקנים בעונה האחרונה, לוי יכול לשקם את הקריירה שלו ואת מכבי חיפה.
למרות המשברים הרבים שעבר העונה בחיפה הוא הצליח להביא גביע אחרי 18 שנה. לוי עדיין נחשב לאחד המאמנים הטובים בכדורגל הישראלי וכמו היריבות מתל אביב ובאר שבע יש לו את כל הכלים להצליח. אצטדיון מדהים, קהל גדול ולרוב תומך, ניהול ברמה גבוהה וכסף גדול. המכשול העיקרי של לוי להתמודד על האליפות יהיה רק החיבור שלו עם השחקנים. לוי יודע כי לא רק עטר הוא פצצה מתקתקת בחדר ההלבשה ומישהו למעלה צריך לומר לו שעוד לא נולד המאמן הקוסם שהגיע להישגים עם יחסים עכורים עם השחקנים. אם לוי הסיק מסקנות ולמד גם מהטעויות של עצמו בעונה האחרונה, חיפה תרוץ למעלה וזו תהיה בשורה טובה לכדורגל הישראלי.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.