הסיפור של החייל שירה במחבל בחברון אמנם גרם לסערה בשיח הישראלי, אך מצד האמת הבירור אם פעל לפי הנהלים או לא צריך להתנהל בתוך מסדורנות הצבא, ואני מאמין ששם ירדו לעומקם של הדברים.

הבעיה האמתית היא שהוא משלם מחיר כבד בגלל רמיסתה של הלאומיות. עצם קיומו של הדיון הפומבי מוכיח שארגוני השמאל וערוצי התקשורת עשו עבודה מעולה מבחינתם.

בשלהי חודש ספטמבר האחרון החל גל הטרור שממשיך לדקור בנו עד היום. חיפוש קצר בגוגל, הביא אותי לאשש את הזיכרון והראה שבפיגועים הראשונים דאגה התקשורת לדווח לנו על "חיסולו" של המחבל המפגע. מאז חודש אוקטובר, הסמנטיקה השתנתה. המחבלים לא חוסלו, אלא "נוטרלו". לא ידענו אם נוטרל משמעותו חוסל, נתפס, או רק נעצר. כל מה שידענו הוא שהמחבל כבר לא מהווה סכנה. מי ניחש אז ששאלת פירוש הנטרול תינגוס בנו חצי שנה לאחר מכן?

הפיגועים המשיכו, מחבלת עם סכין הגיעה לתחנה המרכזית בעפולה וניסתה לדקור יהודים. מספר נשקים (וארטיק אחד) הופנו לכיוונה ושוטר אמיץ שראה את הסכנה, חיסל את המחבלת ומנע פגיעה גדולה בישראלים שהיו בתחנה המרכזית.

ואז הגיעו הביקורות. חברי כנסת ערבים, הרימו את קולם. העיסוק עוד היה על אש בינונית, אבל אז שוב עלתה השאלה "האם המחבלת כבר נוטרלה? האם היא היוותה סכנה?"

כשבחרו להעמיד לדין שוטר שמנע פיגוע בכך שחיסל מחבל שספק אם כבר היה מנוטרל, החלה לקנן התחושה שמשהו, או מישהו, השתגע פה. כשאזרחים מבוהלים – תוך כדי פיגוע – צועקים שלא יפגעו במחבל, התחושה כבר התבססה.

מחבלת בת 12 עם סכין ביד, אש בעיניים וכמויות של שטיפות מוח ניסתה לדקור חייל עם מספריים התקשורת, ובעקבותיה גם הרמטכ"ל, שוב בחרו לתקוף את החייל על כך שהגיב לפי הנהלים ולא עצר לבדוק בת כמה היא. פושע שכזה.

מחבל מנוטרל אחרי פיגוע בעיר העתיקה בירושלים. (Yonatan Sindel/Flash90)
מחבל מנוטרל אחרי פיגוע בעיר העתיקה בירושלים. (Yonatan Sindel/Flash90)

חצי שנה לסמנטיקה של "המנוטרל", השיח הלאומי נגרר למקום בו מבררים כמה המחבל עוד מסוכן, במקום לזכור שהוא מחבל שבא עם מטרה אחת – לרצוח יהודים.

המחנה הלאומי חייב להתעשת ולחזור לדיווחים ראויים ולשאלות הנכונות. איך יתכן שבמהדורת חדשות מראיינים את המשפחה של המחבל במקום לראיין את המשפחה של החייל שנפצע בפיגוע?

החייל חוטף נזיפות מראש הממשלה והרמטכ"ל, רק בגלל ששיתפנו פעולה עם שאלת ה"כמה מחבלים נוטרלו" ולא שאלנו בזמן מה בעצם קורה פה. לא אמור לעניין אותנו אם הסכין קרובה כדי סכנה או לא, והחייל בשטח לא אמור לדעת מה חומרת הפציעה של המחבל ואם הוא כבר נוטרל. זה לא נושא לדיון ציבורי.

אסור שהדיון שמסעיר כעת את המדינה לא ישכיח את האירוע החמור שקרה בחברון בשבוע שעבר. קם מחבל וניסה לרצוח יהודים בדקירות סכין, ואף פצע אותם. הוא תכנן לעשות כל שביכולתו כדי להצליח במשימתו גם אם ישלם על כך בחייו.

עלינו לשמור על ביטחון המדינה וביטחון חיילנו. ומי שינסה לחבל בזה – חייב לדעת שהוא עלול לשאת בתוצאות. אסור לנו להיגרר לשיח פשרני, של האם וכמה בדיוק היתה הסכנה. אנו חייבים להעביר את הדיונים התקשורתיים לגבולות האיך יתכן שמחבלים קמים לדקור חיילים.

לא משנה אם החייל צדק או לא, מה שחשוב פה הוא שחייל צה"ל נדקר, נפצע וחייו ניצלו בנס וזה הדיווח החשוב. תפקידנו לשמור על המדינה. גם מפני התקשורת.

20 News

20 News