סייען המחבלים וחבר הכנסת לשעבר באסל גטאס (הרשימה המשותפת) נכנס הבוקר (א') לכלא גלבוע, לריצוי עונשו. "אני נכנס גאה ובראש מורם", הכריז, והוסיף כי ימשיך לתמוך ב"אסירים הביטחוניים" גם מתוך הכלא. רגע לפני כניסתו לכלא, נערך אמש (ש') אירוע תמיכה לחבר הכנסת המורשע בכפר ראמה שבגליל, תחת הכותרת "אסיר בדרך לחירות", בהשתתפות חבריו למפלגת בל"ד וחברי הכנסת מהרשימה המשותפת. כמצביעת בל"ד, גם השחקנית עינת ויצמן הגיעה לחלוק כבוד, שיבחה את מעשיו של חבר הכנסת המורשע ואמרה כי פעולתו "ביטאה התנגדות מתבקשת לתנאים הקשים והמפלים בהם מוחזקים האסירים הפוליטיים, ונועדה להקל עליהם ולו במעט. לכן ההקרבה שלו כי ההקרבה האולטימטיבית". ויצמן אף הוסיפה מילות פרידה אישיות ואמרה: "באסל אתה שילוב של מאבק והקרבה אדם שהיה מוכן להסתכן כדי להקל על תנאי האסירים ובגלל המאבק שלך אתה עומד להפוך לאסיר בעצמך אתה ההשראה לכל מה שעשיתי ובלב כבד אני נפרדת ממך מורי וידידי".

ויצמן נפרדת: "ההקרבה האולטימטיבית"

כזכור, גטאס הורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור (על פי חוק המאבק בטרור) והכנסה של ציוד אלקטרוני לבית סוהר והעברתו והעברת מכתב האסור על פי פקודת בתי הסוהר. זאת לאחר שהבריח טלפונים ניידים ומסרים למחבלים השוהים בכלא קציעות, בראשם המחבל ואליד דאקה, רוצח החייל משה תמם הי"ד. לאחר שביקש לדחות את כניסתו לכלא לאחר חודש הרמדאן, יחל היום גטאס לרצות עונש שנתיים מאסר בפועל בלבד, זאת לאחר שנחתם עימו הסדר טיעון.

"בראש מורם". גטאס נכנס לכלא הבוקר (א')
"בראש מורם". גטאס נכנס לכלא הבוקר (א')

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב לאמירתו של גטאס לפני כניסתו, וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "גם אני גאה היום. אני מאוד גאה שתמצא היום את מקומך האמיתי מאחורי סורג ובריח".

"עתיד השחור משתקף מחמישים שנות כיבוש"

ויצמן, שהולכת "מחיל אל חיל", נשאה דברים דומים גם בכנס של 'שוברים שתיקה' בשם "מראה שחורה – עדויות לוחמים מהשטחים" שהתקיים קודם לכן, בו חיילים שוברי שתיקה, אנשי ציבור, אומנים ופעילים חברתיים הקריאו עדויות על במה במרכז תל אביב.

לא מקבלת את ההגדרה "דם על הידיים". מתוך 'היום הזה' עם אמיר איבגי, א'-ה' ב-23:00

"בסופו של שבוע בו שרת המשפטים ניסתה לגרוף הון פוליטי על גבו של חייל אחד ועדות אחת, אנחנו ממשיכים לשבור שתיקה ביחד עם מאות אנשים נקריא מאות עדויות של חיילים שוברי שתיקה שטרם פורסמו ונחשוף את המציאות היום יומית הקשה והאלימה של הכיבוש על מיליוני בני אדם כבר 50 שנה" הסבירו בארגון השמאל הקיצוני את המניע לאירוע.

יולי נובק, מנכ"לית הארגון אמרה כי "כבר חמישים שנה שהחברה הישראלית מדחיקה את הדיכוי, הגזל וההרג שכרוכים בשליטה הצבאית על מיליוני פלסטינים. אלפי החיילים והחיילות שחזרו מהשירות בשטחים ושברו שתיקה מעידים על האלימות היומיומית שבה לקחו חלק כדי לחשוף את הפנים המכוערות של מדיניות הכיבוש. כנגד ניסיונות ההשתקה וההסתה של איילת שקד וחבריה, נעמוד יחד עם מאות תומכים שלא מוכנים לשתוק ולקבל בהכנעה את העתיד השחור שמשתקף מחמישים שנות כיבוש".

מלבד ויצמן, בין מקריאי העדויות היו גם: א.ב יהושע, אורלי זילברשץ, אורנה ששון לוי , איימן סיכסק, אייל שכטר, איל גרוס, אילן גילון, איריס לעאל, אלון ליאל, אלי ביתן, אסף גברון, אפרים דוידי, ארי פולמן, בסאם עראמין, בומה ענבר, גברי בנאי, גדעון לוי, דוד זונשיין, דוד טרטקובר, דוד ריב, דורון תבורי, דורית רביניאן , דני פילק, דני קרוון, הלל מיטלפונקט, זאב דגני, זהבה גלאון, חגי ליניק, חיים גנז, חנין מג'אדלה, יגאל סרנה, יואב שמיר, יוסי צברי, יעל דיין, ירמי שיק בלום, לילי גלילי, לירן עצמור, מיקי בר, מיקי גיצין, מיקי קרצמן, מירה עוואד, מירון רפפורט, נועם פרתום, ניר ברעם, סביון ליברכט, סילבינה לנדסמן, עדנה מזיא, עיסאווי פריג', עמיר לב, עקיבא אלדר, ריקי בליך,רם כהן, רני בלר, שי אביבי ושירה גפן.אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20