בשבוע שעבר ביצעה המשטרה גל מעצרים נרחב של אוהדי בית״ר ירושלים החברים בארגון לה פמיליה. מעל 60 אוהדים נעצרו באחד המבצעים הגדולים ביותר של המשטרה למניעת אלימות בכדורגל הישראלי.
המשטרה צריכה להמשיך ולטפל באוהדים המתפרעים אך הגיע הזמן להרחיק ולהעלים את האלימות מהמגרשים עצמם. ובאלימות הזאת הקבוצות עצמן צריכות להתמודד ולטפל באותם גורמים אלימים בתוך המועדון.

אוהדי הפועל אילוסטרציה. מתוך עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל הפועל תל אביב"
אוהדי הפועל אילוסטרציה. מתוך עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל הפועל תל אביב"
מדובר באלימות מצד השחקנים עצמם. אם רוצים להילחם באלימות האוהדים ביציעים, חובה על הקבוצות להילחם במקביל באלימות על כר הדשא. קחו למשל את המשחק אתמול (ג') בין הפועל תל אביב להפועל רעננה במסגרת גביע הטוטו. המשחק הסתיים בתיקו בלי שערים ובלי אירועים שקשורים לכדורגל. האירוע המרכזי במשחק היה אלימות מכוערת בין שחקנים מצד שתי הקבוצות בסיומה הורחקו אלעד גבאי ובן רייכרט. משחק גביע טוטו, חסר חשיבות שנועד בעיקר להכנה לליגה האמיתית, משחק בו שתי הקבוצות לא שיחקו בהרכבים המלאים, משחק בו השחקנים שומרים על הרגליים כדי לא להיפצע ולהיעדר ממשחקי הליגה. ומה קיבלו האוהדים המשועממים? תקרית אלימה. את התגרה החל שחקן הרכש של הפועל תל אביב נמניה ניקוליץ׳. דווקא זה שהחל במאומה ניצל מהרחקה באופן מוזר.
אלי גוטמן, מאמן הפועל תל אביב, הוציא את השחקן שהוביל את המהומה בטענה שהוא פצוע ואולי חשש שהשופט יבין שטעה וירחיק אותו בהמשך. אבל שימו לב לנתון השלילי המדהים של בן רייכרט, קשר הפועל תל אביב, השחקן הספיק להיות מורחק בפעם החמישית במהלך הקריירה הקצרה שלו.
ריקוביץ' יצא עם עונש קל מידי. פלאש 90
ריקוביץ' יצא עם עונש קל מידי. פלאש 90
שני המאמנים אלי גוטמן וחיים סילבס נתנו מופע משלהם על הקווים וניהלו ויכוח מיותר ומכוער. אם המשחקים בגביע הטוטו כל כך חשובים לכם המאמנים אז למה אתם עולים בהרכבים חסרים? אם המשחקים הללו הם הכנה לליגה אז למה כל העצבים? גוטמן נחשב למאמן שאצלו המשמעת קודמת למשחק. ולכן הוא חייב להיות המאמן הראשון שמציב סטנדרט חדש בכדורגל הישראלי, גוטמן צריך לקחת מחברת ולרשום תעריף קנסות לשחקנים עבור כרטיסים אדומים והתנהגות בלתי ספורטיבית במשחקים. גוטמן צריך לשמש דוגמא ואחריו כל המאמנים בליגת העל צריכים לאמץ מדיניות פשוטה שתחזיר את השפיות למגרשים. מגרש כדורגל אינו אולם תיאטרון אולם הוא גם אינו זירת איגרוף. מאמני ליגת העל צריכים להכאיב לשחקנים בדיוק במקום ממנו הם סובלים הכי הרבה- בכיס.
השחקנים צריכים לראות מול העיניים יום יום בחדר ההלבשה ורגע לפני היציאה למגרש את טבלת הקנסות. תעריף מסודר וקבוע, אפשר גם שוטף 30, קנסות על כרטיס אדום שנשלף על אירוע אלים, לכל אירוע יהיה דירוג של קנס. טבלת הקנסות תהיה גם על אירועים אלימים שנעלמו מעיני השופט, כמו למשל הטעות של השופט במשחק גביע הטוטו בין הפועל תל אביב להפועל רעננה שנמניה ניקוליץ' הוביל והתחיל את האלימות וניצל מאדום. מקרה כזה מחייב קנס פנימי של המועדון.

האלימות ביציעים מתחילה על כר הדשא צילום: פלאש 90
האלימות ביציעים מתחילה על כר הדשא צילום: פלאש 90
אירועים אלימים במגרשים בין שחקנים מתרחשים גם באירופה גם בליגות הכי טובות, אבל התדירות שם נמוכה יחסית למגרשים בארץ, בנוסף, באירופה המועדונים נוקטים ביד קשה נגד שחקנים מתפרעים ואלימים. החלוקה באירופה ברורה ופשוטה המשטרה מטפלת ביד קשה באוהדים המתפרעים והמועדונים ומנהלת הליגה מטפלות ביד קשה בשחקנים. גם המנג'רים באירופה סופגים עונשים כבדים של הרחקה וקנסות על אירועים חריגים מצידם. גם מנהלת הליגה בישראל יכולה לקבוע סטנדרטים להתנהלות מאמנים גם אם לא הורחקו על ידי השופטים. צריך לקבוע קוד אתי לשחקנים, מאמנים ושאר נציגים של קבוצות. מי שעובר על הקוד האתי ייענש, או במסגרת קבוצתית פנימית או במסגרת מנהלת הליגה או במסגרת שהקבוצות והמנהלת וההתאחדות יחליטו.
במשך שנים מתלוננים בעלי הקבוצות שהמשטרה ובתי המשפט לא עושים מספיק כדי למגר את האלימות ביציעים, שנים בעלי הקבוצות והמאמנים לא עושים דבר באלימות מצד השחקנים במגרשים. אם רוצים למגר את האלימות ביציעים צריך להתחיל גם למגר את האלימות על כר הדשא. קשה לבוא בטענות לאוהדים מתפרעים אם הם רואים שחקנים מתקוטטים, מחליפים אגרופים וגורמים לאוהדים להתבלבל ולחשוב שהגיעו לתחרות WWE.
גוטמן רוצה לשמור על הקבוצה שלו  אבל אם המאמן הלאומי לשעבר יקנוס את ניקוליץ׳ על האלימות שהחל בה במשחק, הוא ייצא גדול. אחת הבעיות של הכדורגל הישראלי הוא שיש כאן מאמנים פחדנים. מאמנים שפוחדים מהתקשורת, מאמנים שפוחדים מהאוהדים, מהבעלים ומאמנים שבסופו של יום גם פוחדים מהשחקנים שלהם. כמו שהמשטרה ובית המשפט יכולים וצריכים לעצור את האלימות ביציעים, כך המאמנים יכולים וצריכים לעצור את האלימות על כר הדשא. כאן לא צריך יחידת עילית מיוחדת, לא צריך יחידת מודיעין ולא תקציב מיוחד, צריך רק החלטה אמיצה אחת בלבד.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20