טקס זיכרון מרגש התקיים הערב (רביעי) בהר הצופים בירושלים לזכרם של חיילי הגדודים העבריים וחללים יהודיים אחרים אשר נפלו במהלך שירותם ב-'חיל המשלוח המצרי' בפיקוד הגנרל הבריטי אלנבי, אשר נלחם בצבאות העות'מאניים.

צילום: פלג לוי עבור בישראל

 

לפני 100 שנה, אלפי יהודים התנדבו לגוף צבאי חדש שלחם בטורקים והוקם במסגרת הצבא הבריטי – הגדודים העבריים. היה זה הגוף הצבאי-לוחם היהודי הראשון בעת החדשה, והתמונות של מצעד ראשון הגדודים, גדוד קלעי המלך ה-38, ברחובות לונדון, הציתו את הדמיון.

אחד מלוחמי הגדוד, סמואל אברהמסון, מהעיר האל שבבריטניה, נפטר במהלך שירותו ונטמן בהר הצופים. חברי הקהילה בהאל מציינים מידי שנה את זכרו ולרגל מלאת 100 שנה לפטירתו – החליטו לקיים את האזכרה השנתית במקום קבורתו של אברהמסון, בהר הצופים בירושלים.

בבית העלמין הצבאי בהר הצופים טמונים כ-30 לוחמים יהודיים, גדודאים ולוחמים אחרים, אשר שרתו ביחידות בריטיות אחרות ונהרגו או נפטרו במהלך מסע המלחמה בארץ-ישראל, בקרבות סביב ירושלים, במדבר יהודה ובבקעת הירדן.

 

מרגשת במיוחד הייתה השתתפותה בטקס של הגב' קלריס אופסטין בת ה-103, שאחיינה, רוברט מרקס, נפגע פצעי-מוות באוגוסט 1918 ונפטר לאחר מכן מפצעיו.

חיילי הגדוד העברי על רקע העיר העתיקה בירושלים. גלויה ששלח רוברט מרקס

 

לפני הטקס, פגשה הגב' אופסטין את ד"ר קרני רובין-ז'בוטינסקי, נכדתו של זאב ז'בוטינסקי, אשר שימש כקצין באותו גדוד ומשמשת היום כנציגת משפחת ז'בוטינסקי בדיריקטוריון של הנהלת מכון ז'בוטינסקי

זאב זבוטינסקי. צילום: באדיבות ויקיפדיה

 

ז'בוטינסקי, שקיבל דרגת לויטנט ללא שעבר קורס קצינים ונלחם לצד חייליו בקרב באום א שרט, כתב בספר "מגילת הגדוד":
"ערכו הצבאי הטהור של הגדוד היה לא יותר ולא פחות מן הערך שיכול להיות לשלושה באטליונים ( גדודים) במלחמה גדולה. הצבא הבריטי יכול היה לשחרר את ארץ ישראל גם בלעדינו. ואולם הוא שיחרר את ארץ ישראל ביחד עימנו, וברגע אחראי מסר לנו תפקיד אחראי בעמדה מסוכנת ביותר. זה לא הרבה וזה לא מעט. זה היש".

בין המשתתפים בטקס בלטה גם קבוצת בני-נוער יהודיים בריטים, אשר סימלו במידה רבה את החזון המשותף של כל הגופים אשר חברו בטקס זה – הבטחת העברת לפיד הזיכרון אל הדור הבא.

לטקס קדם מחקר ארכיוני מקיף שתיעד את חייהם של החללים – מתנדבים יהודים מבריטניה ומארה"ב, שהתגייסו לצבא הבריטי במטרה לשחרר את ארץ ישראל מהשלטון הטורקי.

צילום: פלג לוי עבור מכון ז'בוטינסקי בישראל

 

הנצחת החללים בבית העלמין הצבאי הבריטי בהר הצופים התאפשרה הודות לשיתוף פעולה בין עמותת '', המתמחה באיתור מידע חסר על חללי מערכות ישראל, 'מכון ז'בוטינסקי', העמותה למורשת בישראל, ארגון יד לבנים ובית"ר.

יו"ר עמותת 'העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל', ערן תירוש, הסביר: "מלחמת העולם הראשונה היוותה אירוע מכונן, אשר עיצב במידה רבה את העולם המוכר לנו היום, לרבות באזורנו. כיבוש הארץ בידי צבא אלנבי, מתן הצהרת בלפור, הגעת ועד הצירים ויצירת הגדודים העבריים – כל אלו היוו אבני דרך משמעותיות בתהליכים שהובילו להקמתה של מדינת ישראל".

צילום: ברי לוינסון

 

בטקס השתתפו משלחת של הקהילה היהודית מהעיר האל בבריטניה, צאצאי לוחמי הגדודים העבריים ונציג הנספחות הצבאית הבריטית בארץ.

"קיום הארוע בסימן 100 שנה ללחימת הגדודים העבריים כאן בארץ ישראל לצד הבריטים והנחת הזר ע"י נציג צה"לי הינו ביטוי מוחשי לשלשלת הדורות בין לוחמי הגדודים העבריים לבין צה"ל של ימינו", סיפר גדעון מיטשניק מנכ"ל מכון ז'בוטינסקי. "הגדודים הוקמו מכח חזונו של זאב ז'בוטינסקי לחיוניות כח צבאי עברי שיסייע למימוש חלום הקמת הבית היהודי בארץ ישראל".

צילום: פלג לוי עבור מכון ז'בוטינסקי בישראל

 

 

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.