מפקד חטיבת דרום באוגדת עזה, אל"מ קובי הלר התייחס היום (א') ליכולת של ישראל לאיתור מנהרות טרור והתייחס למיקום של המנהרה שהושמדה אתמול ע"י כוחותינו: "בתקופה האחרונה פועל צה"ל במערכה רחבה כנגד המנהרות שנחפרות ע"י ארגוני טרור שונים ברצועת עזה לעבר שטח מדינת ישראל. שיתוף פעולה יוצא דופן ושילוב זרועות יחד עם כוחות הנדסה, מודיעין ואנשי המעבדה הטכנולוגית לגילוי המנהרות באוגדת עזה, הביא לפריצת דרך בתחום הטכנולוגי ולהישגים משמעותיים מאוד בתחום גילוי התת-קרקע".

"המנהרה עוברת מתחת למעבר הסחורות היחיד משטח מדינת ישראל לרצועת עזה ובצמוד לצינורות הגז והסולר אשר ייתכן והיו היעד של מנהרת הטרור. קרבת המנהרה לשטח המעבר מסכנת את המשך פעילותו כעורק חיים ראשי לרצועת עזה. ארגון הטרור חמאס הוא הריבון ברצועת עזה ועליו האחריות למנוע כל פעולת טרור שתפר את ריבונות מדינת ישראל לרבות בתווך התת- קרקעי. חיל האוויר תקף את המנהרה בצד הפלסטיני מזרחית לרפיח, מרחק של מאות מטרים משטח מדינת ישראל. בפעולה זו, סיימנו את השמדת המנהרה והיא אינה מהווה יותר איום על תושבי עוטף עזה".

האלוף פולי מרדכי. צילום מסך
האלוף פולי מרדכי. צילום מסך

 

היום התייחס מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, להשמדת מנהרת הטרור בראיון לתקשורת הערבית: "זו המנהרה השלישית שחשפנו בחודש וחצי האחרונים. את כל שלוש המנהרות האלו חשפנו ותקפנו בתוך ישראל בשטח שבריבונות ישראלית, וזה לא במקרה. כל מי שבינה בראשו, יודע שזה לא במקרה. הגאונות הישראלית והמוח היהודי מצאו פתרון לכל מנהרות הטרור, וכפי שיש "כיפת ברזל" לאוויר, יש כיפה טכנולוגית מפלדה מתחת לאדמה".

לפני כן, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שיבח את פעולת כוחותינו: "הלילה ביצענו פעולה מקצועית ומדוייקת. מדובר בהפרת ריבונות ישראלית בוטה. השמדת מערך המנהרות ההתקפיות היא רכיב חיוני במדיניות הפגיעה השיטתית ביכולות האסטרטגיות של חמאס. המסר להנהגת עזה ולתושביה ברור – השקיעו בקדושת החיים ולא במנהרות קבורה".

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

 

כזכור, אתמול (שבת) סיים צה"ל השמדה של מנהרת טרור שחצתה לשטח ישראל מתחת למעבר כרם שלום, כך מסר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס בתדרוך כתבים צבאיים. מדובר במנהרה שלישית שחצתה לשטח ישראל. "אמש תקפנו את פתח המנהרה בצד הפלסטיני ברפיח", הסביר תא"ל מנליס. "לאחר מכן פעלו כוחות גדולים במעבר כרם שלום לצורך השמדת המנהרה וזו הסיבה שהמעבר נגמר".

עוד הוסיף תא"ל מנליס כי "מדובר במנהרת טרור שהתחילה ברפיח בערך 900 מטר מהגדר ועוברת בשטחנו מתחת למעבר כרם שלום, מתחת לצינור הגז והסולר שמזרים לרצועה. ההשמדה היא פעולה הגנה מתחייבת של צה"ל והיא חדרה 180 מטר בשטח ישראל, זו מנהרה משמעותית".

כאן הושמדה המנהרה. צילום: דובר צה"ל
כאן הושמדה המנהרה. צילום: דובר צה"ל

 

למרות הדיווחים של הפלסטינים בלילה לפיהם מדובר במנהרת סחורות, תא"ל מנליס מסביר כי מדובר במנהרה רב שימושית: "ראינו בלילה ניסיון של חמאס לטעון שמדובר במנהרת הברחה. לא כך הוא הדבר, זו מנהרה שעוברת תחת מקורות אנרגיה אסטרטגיים", מסביר תא"״ל מנליס. "אנחנו יודעים שהיא ממשיכה לכיוון מצריים ואנחנו מבינים שניתן להשתמש בה למגוון תרחישים כולל הברחות נשק ומחבלים".

זה מעבר שעוברות בו כ-1500 משאיות מידי יום ומאז מבצע צוק איתן נכנסו למעללה מ-15 מיליון טונות סחורות. "זה המעבר סחורות היחיד שיש לרצועת עזה ושימוש של חמאס במעבר זה לצורך טרור", אומר תא"ל מנליס. "זה מהלך אבסורדי שמראה כמה חמאס עסוק באזרחים וכמה בטרור".

מעבר כרם שלום. צילום: דובר צה"ל
מעבר כרם שלום. צילום: דובר צה"ל

 

על היכולת של צה"ל לאתר ולהשמיד מנהרות אמר תא"ל מנליס כי "יש מספר דרכים לאיתור מנהרות ויש מגוון שיטות להשמדת מנהרה. אנחנו עוקבים אחר המנהרה כבר זמן מה והלילה הוחלט לפעול להשמידה. מדינת ישראל מחזיקה היום את היכולת המתקדמת ביותר בעולם לסיכול והשמדת מנהרות טרור ולא בכדי אנחנו בחודשיים מצאנו שלוש מנהרות. כל מנהרה דורשת זמן עבודה משמעותי וזו משימה של צה"ל לסיים את השמדת המנהרות עד סוף שנת 2018. אם זה חוזר על עצמו בפעם השלישית אזי יש כאן שיטה".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון