ארגון האו"ם הזהיר היום כי דלק החירום למתקנים חיוניים בעזה עתיד לאזול תוך עשרה ימים וכי יש צורך דחוף בתמיכת תורמים כדי למנוע ממשבר האנרגיה להוביל לקטסטרופה הומניטרית. האו"ם נעזר בתמיכת תורמים כדי לתאם משלוחי דלק חירום להפעלת גנרטורים המשמשים כגיבוי וכלי רכב, וכך נשמרת רמה מינימלית של שירותים מצילי חיים בתחומי הבריאות, המים והתברואה, נוכח המחסור הקשה בחשמל ברצועת הנצורה. נכון לעכשיו, כמעט שני מיליון תושביה הפלסטינים של , שיותר ממחציתם ילדים, מקבלים חשמל למשך לא יותר משמונה שעות ביום.

בית חולים 'אל-נג'אר' בעזה. .צילום: עבד ראחים ח'טיב, פלאש 90

אתמול דיווחנו כי בישראל ניסו לשכנע את האמריקנים להפנות את הכספים שהוקפאו, אשר היו מיועדים לטובת לאונר"א, ישירות למטרות הומניטריות בעזה. אולם הנשיא סירב ואמר כי אין בכוונתו לסייע כספית למי שאינו משתף עמו פעולה. ב־2018 דרושים 6.5 מיליון דולר לאספקת 7.7 מיליון ליטר דלק חירום. מדובר במינימום הדרוש למנוע את קריסת שירותים; לתפקוד מלא של מתקנים חיוניים דרושים 1.4 מיליון ליטר בחודש, שעלותם נאמדת בכ-10 מיליון דולר בשנה. נכון לעכשיו, נשקפת סכנה לשירותי חירום ואבחון כגון מכשירי MRI, CT ורנטגן, יחידות טיפול נמרץ וחדרי ניתוח ב־13 בתי חולים ציבוריים; כ-55 אגני שפכים; 48 מתקני התפלה; ויכולת איסוף האשפה.

לדברי רוברטו ולנט, המתאם ההומניטרי בפועל לשטח הפלסטיני מטעם האו"ם, "תמיכה מיידית של תורמים דרושה בדחיפות כדי להבטיח לפלסטינים בעזה גישה לשירותי בריאות, מים ותברואה מצילי חיים". לדבריו, "בתי חולים כבר החלו להיסגר. בלי ייאלצו ספקי שירותים נוספים להקפיא את פעילותם בשבועות הקרובים, והמצב יידרדר באופן דרמטי, תהליך שעלולות להיות לו השלכות על כלל האוכלוסייה. אסור לנו לאפשר את זה".

משאית סיוע של האו"ם ברפיח, עזה, בחודש שעבר. צילום: עבד ראחים ח'טיב, פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.