א-סיסי אופטימי. צילום: אתר הקרמלין
א-סיסי אופטימי. צילום: אתר הקרמלין

 

נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי נשמע אופטימי במיוחד כשאמר אתמול (א') כי הפיוס בין הפת"ח לחמאס יכול להביא לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולסלול את הדרך לשלום, כך פורסם ב"וואלה". "מאמצי מצרים לפיוס הפלסטיני הם ההתחלה בדרך לשלום בין הפלסטינים לישראל", צוטט א-סיסי ב"קודס פארס". הנשיא המצרי הוסיף כי יש להמשיך בניסיון להביא לפתרון דרכו יקימו הפלסטינים "מדינה פלסטינית עצמאית".

מחר יגיעו בכירים פלסטינים משני הצדדים לקהיר במטרה לגשר על פערים אחרונים בדרך לפיוס ביניהם. מנהיג ארגון הטרור חמאס בעזה, יחיא סינוואר הצהיר כי "אין חזרה לפילוג בשום אופן, הפיוס הפלסטיני הוא מנוף לתכנית הלאומית הפלסטינית ויימנע את חיסולה". גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נשמע בטוח ואמר כי "תהיה רשות אחת, חוק, הנהלה, גוף ביטחוני חמוש אחד ותכנית מדינית מבוססת על תכנית אש"ף".

בכיר חמאס סלאח אל-ערורי. צילום מסך
בכיר חמאס סלאח אל-ערורי. צילום מסך

 

שני הצדדים הפלסטינים אמנם קרובים לפיוס, אך הגעתם לקהיר באה בעקבות פערים מהותיים שישנם בתפיסה של פת"ח לעומת זו של חמאס, כאשר סוגיית הפירוז מנשק וההשלכות שלו על הזרוע הצבאית מהווה מכשול כבד. מצרים הבהירה כי הנושא ידון רק לאחר ההסדר של הפלסטינים מול ישראל. "נושא הנשק קשור באויב הציוני ונוותר עליו רק אחרי שחרור המולדת", כך צוטטו בכירים בארגון הטרור. "דרך ההתנגדות הוכיחה את עצמה ודרך ההסדר עם ישראל לא הביאה שום תוצאות", אמר בכיר חמאס איסמעיל רדואן. כל מי שחושב שחמאס תוותר על ההתנגדות משלה את עצמו".

לפני כשבוע, על רקע הפיוס בין חמאס לפת"ח, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בראיון לכלי תקשורת מצרי כי הוא "לא יקבל בשום אופן התנהלות הדומה לחיזבאללה ברצועת עזה". עוד לדבריו, "לא נרשה לשום מדינה להתערב בענייני הפלסטינים מלבד מצרים. יבוא הזמן ותהיה מדינה פלסטינית, אך לא בזמן הקרוב".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

 

קודם לכן הגיע לעזה ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, דרך מעבר ארז כשהוא מלווה בבכירי הרשות ומנגנוני הביטחון, שם  התקיימה ישיבת הממשלה הפלסטינית בה קיבלו שרי הרשות את האחריות השלטונית ברצועה. ניסיונות הפיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס מלווים בשתיקה מצד ישראל אך בברכתן של שאר מדינות ערב. ארצות הברית מעוניינת כי השליטה בעזה תעבור לידי הרשות כדי שאם יתקיים משא ומתן עם ישראל הפלסטינים ידברו בקול אחד.

 
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם