תכנית הסיפוח של יו"ר הבית היהודי, השר , זוכה לתמיכה מפתיעה מצד הסופר א.ב יהושע, שקרא היום (ב') בראיון לגלי צה"ל "לתת למאה אלף הפלסטינים שיושבים עכשיו בשטח C תושבות, כמו לתושבי ירושלים". לדבריו, "על ידי כך אתה משדרג את מעמדם ואתה נותן להם ביטוח לאומי ודמי אבטלה, ומוריד את דרגת הממאירות של הכיבוש בשטח C".

מיד בסיום השידור צייץ שר החינוך נפתלי בנט בחשבון הטוויטר שלו:

אולם נראה כי הענקת התושבות היא הממשק היחיד כמעט בין השר לסופר. חתן פרס ישראל לספרות אברהם גבריאל יהושע התראיין בתכניתו של רזי ברקאי לרגל יום הולדתו ה-80 ובין היתר טען גם כי "הציונות במידה מסוימת כבר הסתיימה".

"לא אספיד בשום פנים ואופן את הציונות", אמר, והוסיף כי היא "הצילה ממוות בטוח 30,0000 יהודים שהגיעו לכאן לפני מלחמת העולם השניה". אך לאחר מכן טען כי מה שנשאר מהציונות "זה רק חוק השבות. אנחנו בונים מדינה. כשבונים מפעל בסין לא קוראים לזה ציונות, כשבונים גשר בצרפת לא קוראים לזה ציונות, וכך אותו הדבר כשאנחנו עושים את זה פה. בישראל לא כל דבר צריך להיות ציוני. זאת התפתחות טבעית".

[soundcloud url="https://api.soundcloud.com/tracks/298581487" params="auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true" width="100%" height="450" iframe="true" /]

 

בניסיון להסביר את דבריו בכנס מכון ירושלים למחקרי מדיניות, אמר: "50 שנה אני נלחם בעד רעיון שתי מדינות לשני עמים. לאט לאט זה חדר ללבבות ולאווירה הלאומית. אלא שהפתרון הזה נעשה בלתי אפשרי בגלל ההתנחלויות העצומות שמחייבות היום לפנות 450 אלף איש, שזה הזוי לגמרי. וכמובן חלוקת ירושלים שנעשתה בלתי אפשרית להעמיד בתוכה גבול בינלאומי".

לדבריו, הוא מציע "לתת ל-100 אלף הפלסטינים שיושבים עכשיו בשטח C והם מתעמתים יומם ולילה עם המתנחלים והם סובלים את עניין הכיבוש בצורה הקשה ביותר – אני אומר לתת להם תושבות, כמו לתושבי ירושלים המזרחית, או אפילו אזרחות. על ידי כך אתה משדרג את מעמדם. מבחינה דמוגרפית ישראלית אין לזה שום בעיה, המשקל הוא זניח לגמרי. אתה נותן להם ביטוח לאומי, דמי אבטלה, שכר מינימום שחשוב ביותר.

"אני לא מספח את שטחי C, אני משדרג ומוריד במשהו את דרגת הממאירות של הכיבוש בשטח C. לשדרג במשהו את מעמדם של 100 אלף הפלסטינים שם, על מנת שהם יעמדו שווים יותר גם כלפי החוק, גם מבחינת זכויותיהם מול המתנחלים. פתרון נקודתי לבעיה ממשית.

"לא רוצה שהשמאל יתחיל לדבר באופן משיחי"

עוד אמר יהושע: "אני לא רוצה שהשמאל, שאני הייתי חלק ממנו במשך 50 שנה, יתחיל לדבר באופן משיחי על שתי מדינות, כאשר האפשרות הזו שואפת לאפס. ואנחנו פשוט נעמוד עם החזון הזה ובינתיים העוולות והבעיות יהיו בשטח. ואנשים שבמקום ההוא בשטח C סובלים – אני רוצה להיטיב את מצבם במשהו.

"המתחלים ניצחו, אולי בניצחון פירוס, במובן הזה שהם קבעו את העובדות בשטח, שאותן כבר אי אפשר לשנות. עכשיו אנחנו עומדים מול עובדות, ולא להישאר תקועים".

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.